Data publikacji:

Test: MSI GS60 2QE Ghost Pro 4K

Wydajny laptop dla gracza nie jest ani wyborem łatwym, ani oczywistym. Wśród dostępnych na rynku modeli warto zwrócić uwagę na propozycję MSI.

Laptopy gaimingowe to specyficzna gałąź rynku komputerowego. Urządzenia te kojarzą się z masywnymi, topornie wyglądającymi pudłami tyleż nieporęcznymi, co ciężkimi. Mobilność takiego sprzętu zwykle jest mocno umowna.

GS60 2QE Ghost Pro 4K od MSI udowadnia, że stworzenie wysoce wydajnego, a zarazem zgrabnego oraz lekkiego laptopa jest możliwe. Wystarczy pobieżne spojrzenie na specyfikację, by mieć pewność, że to potężna maszyna.

Oszczędna elegancja plastiku

MSI GS60 2QE Ghost Pro 4K jest ładny – złoty, połyskliwy kolor wygląda świetnie. Zwolennicy bardziej konwencjonalnej kolorystyki mogą sięgnąć także po model utrzymany w czarnych odcieniach. Projektanci tajwańskiego producenta wykonali kawał dobrej roboty na poziomie koncepcyjnym. Ghost Pro zyskał zgrabną, smukła linię obudowy, której grubość wynosi ledwie 19 mm. Całość waży niecałe 2 kilogramy, co budzi w pełni uzasadnione porównania z ultrabookami.

Niewielka grubość konstrukcji wynika m.in. z braku wbudowanego napędu optycznego. Konstruktorzy zagospodarowali dokładnie wolne przestrzenie - wnętrze urządzenia jest naszpikowane wydajnymi podzespołami.

Cała konstrukcja sprawia wrażenie elastycznej. Uwagę zwraca zwłaszcza grubość pokrywy ekranu. Doskonale się prezentuje, podkreślając delikatną, smukłą linię całego urządzenia, ale jest zarazem bardzo giętka i sprawia wrażenie delikatnej. Co gorsza, nawet niewielki nacisk powoduje wygięcie pokrywy.

Rozmieszczenie złączy po części zostało podyktowane lokalizacją linii wywietrzników, które zajmują całą tylną krawędź jednostki. Na lewym boku osadzono gniazdo zasilania, dwa porty USB 3.0 oraz wyjścia audio (mikrofon oraz słuchawki). Prawa krawędź stała się domeną czytnika kart pamięci, portu HDMI 1.4, gniazda sieciowego, USB 3.0 oraz Display portu. Wszystkie porty ulokowano w przedniej części, efektem czego część kabli, np. internetowy, może przeszkadzać w korzystaniu z myszki. Dodatkowo, wolną przestrzeń obok obu zestawów złączy także zajęły dodatkowe otwory wentylacyjne.

Logo SteelSeries i co więcej?

Na pokładzie Ghosta znalazł się SteelSeries Engine, co oznacza, że można dobrać podświetlanie klawiatury oraz przystosować ją do indywidualnych potrzeb ustawiając m.in. makra, przydatne w grach. Klawiatura dostarczona przez SteelSeries sprawuje się bardzo dobrze: jest cicha, o satysfakcjonującej długości skoku oraz sprężystości. Jedyne wątpliwości wzbudza rozłożenie klawiszy, zwłaszcza podmiana prawego Alt na odwrócony ukośnik. Pomijając ten mankament praca z klawiaturą jest przyjemna. Cieszy kształt oraz rozmiar poszczególnych klawiszy, a także ich wyraźne oznaczenie.

Okazała płytka dotykowa działa poprawnie oraz płynnie. Kwestią indywidualnych gustów oraz poczucia komfortu pracy jest braku podziału przycisków, które w omawianym modelu są zintegrowane. Z drugiej strony w tego typu laptopie płytka dotykowa jest raczej rozwiązaniem alternatywnym, niestworzonym z przeznaczeniem do pracy codziennej. Na plus trzeba zaliczyć przyjemną, szorstką fakturę oraz rozmiar przekładający się na komfort użytkowania.

MSI GS60 2QE Ghost Pro 4K, jak sama nazwa modelu wskazuje został wyposażony w monitor 4K o rozdzielczości 3840 x 2160px. Matryca o przekątnej 15,6 cala ma błyszczącą powierzchnię. W przypadku modelu zamkniętego w czarnej obudowie producent dostarcza matowy wyświetlacz Full HD. Kąty widzenia są szerokie, jednak specyfika matrycy powoduje, że największy komfort pracy jest tylko w zaciemnionym pomieszczeniu. W pełni zadowala jednak zarówno kontrast, jasność maksymalna, jak i odwzorowanie kolorów.

Udźwiękowienie laptopa jest więcej niż zadowalające. MSI współpracuje od 2010 ze znaną firmą Dynaudio, dostarczającą systemy głośnikowe. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Duńskie przetworniki generują czysty, przyjemny dla ucha dźwięk. Tony niskie wspierane są przez wbudowany subwoofer.

Donośny pomruk mocy

Ghost Pro zdecydowanie nie jest gamingowym laptopem, który można ignorować. Serce urządzenia to Intel Core i7-4720HQ 2.6 GHz, a karta grafiki sygnowana logiem NVIDIA ma oznaczenie GeForce GTX 970M, co już samo w sobie wiele mówi z czym mamy do czynienia. Dodając do tego 16 GB pamięci RAM i dwa dyski SSD wyniki benchmarków są możliwe do przewidzenia.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wbudowany przez producenta GeForce to jeden z najmocniejszych przedstawicieli kart stosowanych w laptopach. Oznacza to, że Ghost Pro bez trudu radzi sobie z najbardziej wymagającymi tytułami, wliczając w to najnowszą odsłonę Wiedźmina. Gra uruchomiona na maksymalnych ustawieniach działa płynnie, gładko radząc sobie ze wszystkimi graficznymi przeszkodami. Ilość FPSów w trakcie rozgrywki (za wyjątkiem cut scenek) nie spadała poniżej 50 klatek na sekundę.

Fragmenty rozgrywki przechwycone za pomocą ShadowPlay

Wiedźmin 3: Dziki Gon prezentuje się doskonale na laptopie MSI. Przy maksymalnie przesuniętych w prawo wskaźnikach, gra działała płynnie, a komputer nie zdradzał najmniejszych oznak zadyszki.

size="medium" link="file" ids="|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/05/1.bmp|"]

Dla porównania takie wyniki MSI GS60 2QE Ghost Pro 4K uzyskał w popularnych testach 3D Mark sprawdzających wydajność komputerów.

Idealny na zimowe wieczory

Firma MSI wyposażyła laptopa w wydajne oraz mocne podzespoły, których osiągi mogą ucieszyć każdego miłośnika bezpardonowego grania na najwyższych ustawieniach. Laptop ma bardzo duże możliwości, jednak przy niewielkiej ilości miejsca dla poszczególnych komponentów wewnątrz obudowy, problemem jest gospodarka termiczna Ghost Pro. Pomimo ogromnej ilości wlotów oraz wylotów, wbudowanego systemu chłodzenia temperatury potrafią zaskoczyć.

Przy temperaturach sięgających 60 °C na obudowie dolnej, ciężko trzymać ten laptop na kolanach, a ciepło bijące od spodniej części notebooka, nawet ustawionego na biurku, czuć wyraźnie. Z drugiej strony, przy tej mocy podzespołów ciężko się dziwić emisji ciepła. Kłopot można rozwiązać stosując dodatkową podstawkę chłodzącą.

columns="5" size="medium" link="file" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/05/2015-05-28_10h52_10.png|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/05/2015-05-28_10h54_07.png|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/05/2015-05-28_13h53_40.png|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/05/2015-05-28_10h53_57.png|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/05/2015-05-28_10h52_25.png|"]

W MSI GS60 2QE Ghost Pro 4K ciężko nie zwrócić uwagi na głośność pracy. Przy niewielkim obciążeniu wentylatory nie były dokuczliwe, choć potrafiły niespodziewanie przyśpieszyć bez wyraźnego powodu. Jednak przy podniesieniu obciążeń, wentylatory miały wysoką prędkość obrotową, co skutkowało także adekwatnym wzrostem natężenie hałasu.

Niewielka waga oraz wygląd komputera sprawiają, że Ghost Pro jest urządzeniem poręcznym. Dla miłośników dalekich podróży z dala od źródła zasilania, kłopotliwa może być tylko przeciętna żywotność baterii. Przy tych podzespołach oraz skali jasności podświetlania ekranu zasobność akumulatora znika bardzo szybko. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, zważywszy na potencjał kryjący się w tym modelu. Czas pracy na baterii to trzy godziny, przy założeniu, że akurat nie jest uruchomiona żadna gra; Wiedźmin rozprawił się z laptopem MSI w godzinę.

Maszyna do zadań specjalnych

MSI GS60 2QE Ghost Pro 4K to ciekawa propozycja dla graczy. Osiągi w grach są znakomite, a laptop potrafi wycisnąć siódme poty z najbardziej wymagających tytułów. Od strony designu Ghost pokazuje wysoki poziom. Smukła nowoczesna linia idealnie współgra z przyjemnymi dla oka, delikatnymi załamaniami dodającymi elegancji, sprawiając, że laptop wygląda dokładnie tak, jak powinna prezentować się maszyna tej klasy. Złoty kolor to przysłowiowa kropka nad i podkreślająca specyfikę urządzenia. Jest to zdecydowanie laptop, który może przekonać do siebie zagorzałych zwolenników PC. Minusami tego modelu jest emitowana temperatura, delikatność całej konstrukcji, a zwłaszcza pokrywy oraz głośny system wentylacji.

Autor: Maciej Lewandowski