Data modyfikacji:

Test: Microsoft Lumia 640

Budżetowy smartfon idealny dla młodzieży i ludzi lubiących oryginalność.

Microsoft Lumia 640 jest kreowana na fajny smartfon dla każdego. To błąd. Jest on dla ludzi lubiących się wyróżniać. Błyszczące, wymienne obudowy idealnie dopasowane do urządzenia nadają mu dynamizmu. Spory wyświetlacz, nienajgorszy aparat i mocna bateria sprawiły, że z żalem oddawałem sprzęt po testach.

Wykonanie

Smartfon podróżował w moim plecaku bez żadnego etui, czy pokrowca. Pomimo towarzystwa kluczy oraz portfela nie ma żadnych rys czy obtarć. Niebieska obudowa przypadła mi do gustu, nie trzeszczy pod naciskiem i niełatwo ją zdjąć. Minus można dać za trochę duże ramki przy wyświetlaczu. Po prawej stronie mamy przycisk regulacji głośności, a zaraz pod nim włączający urządzenie. Na dole znajdziemy port miniUSB , a na górze mini Jack.

Wyświetlacz

Do dyspozycji dostajemy pięciocalowy ekran IPS LCD pracujący w rozdzielczości 1280x720p. Dzięki zastosowaniu Corning Gorilla Glass 3 nawet w dużym słońcu nie miałem problemów z odczytaniem informacji, czy nawigacją po menu.  Microsoft zadbał nawet o to, aby na wyświetlaczu nie zostawały ślady po palcach. Mały problem ze współpracą z urządzeniem miałem, gdy próbowałem mokrymi palcami operować po menu.

Wydajność

Lumia 640 posiada czterordzeniowy procesor Snapdragon 400 z taktowaniem 1,2GHz, 1GB i 8GB pamięci wewnętrznej. Całość działa pod systemem Windows Phone 8.1.Taka konfiguracja sprawdza się bez zarzutu, w testach Antutu otrzymałem wynik 12087. Bateria o pojemności 2500 mAh pozwala na ponad 2h grania / 7h serfowania po internecie lub prawie 7h  rozmawiania przez telefon.

columns="4" link="file" size="motive-slider-full" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/06/Lumia-640-Antutu.png|Lumia 640 AnTuTu,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/06/Lumia-640-bateria.png|Lumia 640 test baterii,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/06/Lumia-640-wynik-baterii-siec.png|Lumia 640 test baterii,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/06/Lumia-640-wynik-bterii.png|Lumia 640 test baterii"]

Multimedia

Baza aplikacji na Windows Phone 8.1 ciągle rośnie. Konfiguracja sprzętowa urządzenia pozwoli na płynną obsługę większość z nich. Popularne obecnie aplikacje oraz gry nie stanowiły specjalnego wyzwania dla Lumi 640. Duże wrażenie zrobił na mnie głośnik. Barwa dźwięku nawet przy maksymalnej głośności była przynajmniej dobra. Dzięki dobrej baterii smartfon może nam służyć jako głośnik w czasie plenerowego grilla.

Aparat

Do dyspozycji dostajemy 8 megapikselowy aparat oraz przednią kamerkę HD 0,9 mpix. Do samych zdjęć nie mogę mieć zastrzeżeń, odwzorowanie barw jest dobre, na ostrość też nie mogę narzekać. Mały problem miałem z przyzwyczajeniem się do całego pakietu opcji dostarczonych przez Microsoft. Funkcja ruchomych zdjęć, czy nagrywania sekwencji jest naprawdę fajna. Mały minus za długi okres zapisywania zdjęć robionych serią.

Dodatki

Wraz z systemem dostaliśmy kilka aplikacji. Mamy 6 dedykowanych programów do aparatu, pakiet Office, OneDrive, Outlook, Ekstraklasa.net Live!, TVN Meteo, czy Ceneo. Z części z nich większość z nas nigdy nie skorzysta, jednak pakiet Office czy darmowa przestrzeń w chmurze nawet do 30GB to miły ukłon w stronę użytkownika.

Autor: Tomasz Sandomierski