Data publikacji:

TEST: Manta LED TV 32" LED93206

Budżetowe rozwiązanie w sam raz dla konsoli. 

Czy w epoce SmartTV jest jeszcze miejsce dla klasycznych telewizorów? Pewnie większość z was powie, że nie, ja jednak twierdzę, że są okoliczności, w których "zwykły" TV też zda egzamin. Manta LED TV 32" LED93206 to budżetowe urządzenie, które nie oferuje użytkownikowi zbyt wielu dodatkowych funkcji, ale całkiem nieźle sprawdzi się za to w roli monitora komputera lub ekranu konsoli.

WYKONANIE I SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, kiedy spojrzymy na model LED93206, są wąskie ramki. Minimalistyczny design telewizora sprawia, że wygląda on stylowo, a co za tym idzie, wkomponuje się w każde pomieszczenie. Urządzenie ma doczepiane nóżki i zaczepy VESA, dzięki czemu można ustawić je na regale albo powiesić na ścianie. Górna i boczne ramki wykonane są z czarnego, błyszczącego plastiku, natomiast ramka dolna z tworzywa, które imituje drewno. Z boku z prawej strony znajduje się panel z sześcioma przyciskami, są to: input, menu, dwa zmiany kanału, dwa regulacji głośności i włącznik.

Telewizor posiada 32-calowy ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Jasność matrycy to 200 cd/m², a jego czas reakcji to 8 ms. Obraz wyświetlany jest w formacie 16:9. Telewizor ma dwa wbudowane głośniki o mocy 8W, natomiast dźwięk odtwarzany jest w systemie Dolby Digital Plus (E-AC3). Producent wyposażył urządzenie w gniazda HDMI (2x), USB, SCART, CI, RF in, Mini AV in, Mini YPbPr. VGA, PC AUDIO i wejście słuchawkowe. Telewizor posiada klasę energetyczną "A".

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

Ekran modelu LED93206 jest stosunkowo duży, ale nie aż tak, aby telewizor znajdował się w odległości większej niż kilka metrów od odbiorcy. Dzięki szerokim kątom widzenia, urządzenie nie musi być ustawione dokładnie naprzeciwko użytkownika. Rozdzielczość natywna urządzenia nie pozwoli rozwinąć skrzydeł konsolom ósmej generacji, ale przy tej przekątnej ekranu, brak Full HD nie jest aż tak dotkliwy, jak mógłby być na przykład na 50-calowym wyświetlaczu. Gorzej wypadają wbudowane głośniki - siła dźwięku jest jak najbardziej zadowalająca, ale jego jakość pozostawia już trochę do życzenia.

Opcje dostosowania obrazu obejmują kontrast, jasność, kolor, odcień, ostrość, wzmocnienie kontrastu, temperaturę kolorów i redukcję szumów. Jeżeli chodzi natomiast o dźwięk, to znajdziecie tutaj funkcje, takie jak niskie i wysokie tony, balans, efekt przestrzenny czy AVL. Wśród dodatkowych funkcji na wzmiankę zasługuje tryb hotelowy. Wymienione wyżej gniazda umożliwiają podłączenie do telewizora konsoli, komputera, odtwarzaczy DVD i Blu-ray, a nawet magnetowidu. Tuner cyfrowy DVB-T/C, pozwala natomiast na oglądanie telewizji cyfrowej naziemnej oraz kablowej.

Dedykowany modelowi LED93206 pilot jest dość masywny, ale rekompensuje to z nawiązką małą wagą. Urządzenie zasilają dwie baterie typu AAA. Dzięki klasycznej konstrukcji nikt nie powinien mieć też problemu z obsługą pilota. Sprzęt bez problemu radził sobie z odległością ok. 6 metrów. Menu telewizora nie jest skomplikowane, a dzięki temu intuicyjne i łatwe w obsłudze. W trakcie testów nie doświadczyłem też żadnych opóźnień czy problemów z interpretacją poleceń pilota.

PODSUMOWANIE

W epoce SmartTV telewizory, takie jak Manta LED93206, mogą być uważane przez wielu użytkowników za przeżytek. Chociaż możliwości testowanego sprzętu są mocno ograniczone, doskonale sprawdzi się on w roli monitora komputera czy ekranu konsoli. Największymi atutami urządzenia są dobra jakość obrazu, niewielkie zużycie energii i stosunkowo niska cena - 699 złotych. Weźcie też pod uwagę to, że po podłączeniu komputera lub konsoli telewizor wzbogaci się o funkcje SmartTV.

Sprzęt do testów dostarczyła firma Manta, za co serdecznie dziękujemy!

 

Autor: Dawid Sych