Data modyfikacji:

Test: Krüger&Matz Live 2 LTE

Live  2 LTE sprawia wrażenie większego niż faktycznie jest. Prawie półtoracentymetrowa górna ramka i podobna na dole znacznie wydłużają urządzenie. Zamieszczenie aparatu oraz głośnika na górze oraz przycisków funkcyjnych  na dole nie tłumaczy tak dużego marnowania miejsca. Równie dobrze mogli by tam dać przyciski fizyczne. Niemniej jednak, pierwsze wrażenie po wyjęciu z pudełka jest pozytywne.

Obudowa jest dobrze sparowana, jednak tylna pokrywa pod lekkim naciskiem trzeszczy i wyczuwamy wolne miejsce pomiędzy nią a baterią. Na szczęście, w porównaniu do poprzedniego modelu, ten pod naciskiem dłoni się nie wygina.  Połączenie czerni z matem doskonale się sprawdza, dzięki czemu sprawia wrażenie produktu z wyższej półki.

Wyświetlacz

Pięciocalowy wyświetlacz o rozdzielczości 720 x 1280 OGS Multitouch nie męczy wzroku, a dzięki rozdzielczości HD użytkownik nie zauważy pojedynczych pikseli. Oglądanie filmów czy granie na Live 2 LTE jest przyjemne, ale dopiero po ustawieniu maksymalnej jasności. W przeciwnym wypadku mogą być problemy z widocznością na dworze przy dużym słońcu. Czułość ekranu jest dobra -nie zdarzyło się bym musiał ponownie wybierać aplikacje aby się włączyła, nawet przy mokrych dłoniach.

Aparat kamera

Aparat o 13 Megapikselach powinien wystarczyć do robienia zdjęć każdemu. Niestety czas potrzebny na złapanie ostrości jest tak długi, że sesje można robić chyba tylko mimowi, a uchwycenie ulotnej chwili jest tak samo możliwe jak to, że Apple zrzeknie się swoich patentów. Po zainstalowaniu aplikacji HD Camera ULTRA jest  trochę lepiej, jednak nadal daleko mu choćby do HTC One S.

Nagrywane filmy posiadają rozdzielczość  Full HD 1920x1080P i mogą być rejestrowane w trzech formatach:  MPEG4, H.263, H.264. O ile zwykłe nagrania nie odbiegają od standardów jakości, tak już przy lekkim zoomie są problemy. Pisząc problemy mam na myśli piksele tak wielkie, że od razu chce się usunąć film.

Firma chyba stwierdziła, że obecnie selfie jest ważniejsze i poświęciła więcej czasu na dopracowanie przedniej kamery. Posiada ona 5 Mpix i rozdzielczość 2592x1944 px. Działa szybko, a ostrość jest przyzwoita. Podczas robienia zdjęć zamiast naciskać na ekran, za spust służy nam przycisk regulacji głośności. Jest to spore ułatwienie dla każdego selfiemaniaka.

GPS Sport

Smartfon, z racji swoich rozmiarów nie pasuje do większości futerałów na ramię czy do nerek. Pomimo to, idealnie nadaje się jako urządzenie dla osób lubiących uprawiać sport i korzystających z aplikacji typu Endomodo. Duży wyświetlacz pomaga w odczytaniu informacji, a jeśli ktoś biega bez słuchawek to komunikaty podawane przez głośnik na pewno dotrą do jego uszu. Dźwięk jest czysty i na tyle głośny, że nie miałem problemu by go usłyszeć z nerki wiszącej w pasie.

GPS jak na sprzęt z tej półki cenowej jest dokładny. W ciągu kilku sekund nawiązuje połączenie z satelitami, dzięki czemu szybko możemy rozpocząć trening. Sam pomiar jest dobry, choć przy manewrach na mniejszej przestrzeni gubi się i wyznacza linie prostą.

Multimedia

KrügerMatz zadbało o to by użytkownik mógł bez problemów grać w większość dostępnych produkcji i oglądać filmy w wysokiej jakości. Wiedźmin Battle Arena cieszy oko, rozgrywka jest płynna i nawet po godzinie grania nie uświadczyłem  zacięcia czy jakichkolwiek przeskoków. Trochę gorzej spisywał się przy Fruit Ninja, gdzie momentami przerywał cięcie by zaraz je wznowić. Dodatkowe półtora centymetra obudowy przydało się do wygodniejszego trzymania smartfonu podczas manewrów na skoczni.  Super Ski Jump podczas pierwszego skoku się przycinało, później już ten problem nie występował.

Filmy odtwarzane z YT w 720P działały płynnie. Niestety, przy produkcjach w jakości 1080P jest problem - urządzenie nie obsługuje tych rozdzielczości. Gdyby Live 2 LTE posiadało wyjście HDMI uznałbym to za błąd. Dzięki swoim całkiem sporym gabarytom, po wgraniu odpowiedniego oprogramowania urządzenie idealnie spisuje się jako pilot przy zdalnym pulpicie.

Akumulator

Bateria o pojemności 2500 mAh przy normalnym użytkowaniu wystarcza na cały dzień bez ładowania. Jeśli chcemy pograć lub surfować po necie trzeba mieć ładowarkę pod ręką. Nie pomogła nawet domyślnie zainstalowana aplikacja BatteryGuru. Podczas godzinnego biegu, przy włączonej muzyce na słuchawkach, transmisji danych i GPS poziom baterii spadł o 10%. Jest to spory spadek - aż strach pomyśleć co by się stało gdybym zgubił się podczas całodniowej wyprawy w góry.

Inne

Dostajemy do dyspozycji czystego Androida 4.4.2  z doinstalowanym Facebookiem oraz BatteryGuru. System jest w języku polskim, przynajmniej w większości. Odnaleźć możemy takie opcje jak „Dual SIM settings” lub „Show the level of battery”. Nie jest to wielki problem a jedynie małe niedopatrzenie. Serce zabolało jednak, gdy zauważyłem że smartfon posiada jedynie 4GB pamięci wewnętrznej, z czego do dyspozycji dostajemy jedynie 1GB. Zmusza to do zainwestowania w kartę microSD, której nie zobaczymy w pudełku. Duży plus muszę dać za wejście na drugą kartę SIM, dzięki temu co sprytniejsi mogą korzystać z darmowego internetu Aero2.

columns="2" link="file" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/02/DSC_0220-e1460548284285.jpg|Krüger&Matz Live 2 LTE,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2015/02/DSC_02321.jpg|Krüger&Matz Live 2 LTE"]

Podsumowanie

Na pewno warto zwrócić uwagę na ten model przy zakupie smartfonu do 750 zł. Pomimo kilku niedociągnięć w tłumaczeniu, małej pamięci wewnętrznej i lekko skrzypiącej obudowy KrügerMatz Live 2 LTE jest urządzeniem, które poradzi sobie z prawie wszystkimi zadaniami.

Autor: Tomasz Sandomierski