Data publikacji:

Solidny, ale zwyczajny mechanik: test klawiatury Hama uRage Mechanical

Czy tym razem sprzęt niemieckiego producenta sprostał naszym oczekiwaniom?

Na naszych łamach Hama i jej akcesoria gamingowe gościły już kilkakrotnie. Testowaliśmy słuchawki SoundZ 7.1, myszki Reaper Revolution i Mroph 2 oraz klawiaturę Cyberboard. W stosunku do ostatniej z wymienionych Łukasz miał mieszane uczucia, dlatego z tym większą chęcią pochylam się teraz nad kolejną propozycją niemieckiej firmy. Czy Hama uRage Mechanical sprostała naszym oczekiwaniom?

SOLIDNA KONSTRUKCJA

Sprzęt przyciąga wzrok solidną metalową konstrukcją, która nadaje mu solidny i nowoczesny wygląd. Dzięki dodatkowemu ciężarowi, klawiatura jest stabilna i nie jeździ po biurku w trakcie grania. Nie należy też zapominać o wzornictwie - szczotkowany metal według mnie wygląda świetnie. Spodnia strona urządzenia jest plastikowa i wyposażona w cztery podkładki antypoślizgowe. Dwie zlokalizowane są na krótkich nóżkach, które pozwalają na niewielką regulację wysokości klawiatury. Producent dorzucił też do pudełka zdejmowaną gumową podkładkę pod nadgarstek. Gdybym miał się do czegoś przyczepić, byłaby to dźwięk klawiszy. Zdaję sobie sprawę z tego, że przełączniki mechaniczne są głośne, ale zdarzało mi się już testować cichsze modele, takie jak chociażby Trust GXT 870.

INNY TESTOWANY PRZEZ NAS SPRZĘT FIRMY HAMA:

 • samobieżna deskorolka Hama Outdoor Cruiser
 • hulajnoga elektryczna Hama Urban Scooter
 • Klawiatura Mechanical została wyposażona w 105 klawiszy z - jak sama nazwa wskazuje - mechanicznymi przełącznikami, niestety producent nie zdradza jakiego rodzaju są to przełączniki. Zważywszy na fakt, że mamy do czynienia ze sprzętem gamingowym, dziwi natomiast nieco nieobecność programowalnych przycisków specjalnych. Klawiatura numeryczna to na pewno atut, ale nie na tyle duży, aby rekompensował użytkownikowi ów brak. Klawisze są podświetlone i zdobi je nowoczesna czcionka, która nie wszystkim przypadnie jednak do gustu - ja sam potrzebowałem odrobiny czasu, aby się z nią oswoić.

  URAGE SOFTWARE

  W przeciwieństwie do klawiatury Cyberboard, którą jakiś czas temu testował Łukasz, model Mechanical otrzymał wsparcie dla dedykowanej aplikacji uRage Software. Oprogramowanie umożliwia m.in. własnoręczną konfigurację klawiszy, tworzenie makr i regulację podświetlenia w palecie RGB. Cieszy to, że każdemu przełącznikowi można przypisać inny kolor, dzięki czemu znacznie łatwiej znaleźć ten konkretny. Nie muszę chyba tłumaczyć, jak ważny to czynnik, zwłaszcza w ferworze walki. Użytkownik ma też możliwość tworzenia własnych profilów gamingowych. Niestety, już na pierwszy rzut oka widać, że soft odstaje od propozycji konkurencji, vide Logitech, gdzie dedykowana aplikacja Logitech Gaming Software nie tylko lepiej wygląda, ale oferuje też zdecydowanie szerszy wachlarz możliwości.

  Spośród dodatkowych funkcji, dwie zasługują na wzmiankę. Pierwsza to Win-Lock, który blokuje klawisz Windows w trakcie gry, dzięki czemu w ferworze walki klawiatura nie zrobi wam psikusa. Drugi to Anti-Ghosting, dzięki któremu możliwe jest wciśnięcie wielu klawiszy jednocześnie bez ryzyka zablokowania klawiatury. Jak widzicie, chociaż obie są przydatne, w kwestii funkcjonalności model Mechanical zasadniczo nie odbiega od sprzętu konkurencji, a wręcz kurczowo trzyma się wymaganego minimum. Z chęcią zobaczyłbym też wbudowany port USB czy wejścia na słuchawki i mikrofon.

  CZY WARTO?

  Hama uRage Mechanical przyciąga wzrok wzmocnioną metalową konstrukcją i stylowym wyglądem. Niestety, sprzęt oferuje tylko i wyłącznie podstawowe funkcje, takie jak podświetlenie RGB, Win-Lock czy Anti-Ghosting, które stanowią standardowe elementy wyposażenia sporej części klawiatur dostępnych obecnie na rynku, również modeli z mechanicznymi przełącznikami. Nie najlepiej na tle konkurencji prezentuje się też dedykowana aplikacja uRage Software. Interfejs jest nudny, a samo oprogramowanie niezbyt rozbudowane. Zanim jednak skażecie model Mechanical na potępienie, warto przyjrzeć się jego cenie - 199 zł to nie aż tak wygórowana kwota, a klawiatura bez wątpienia sprawdzi się w rękach mniej doświadczonych i wymagających graczy. Mechanical wypada lepiej od Cyberboard, ale nadal nie tak dobrze, jak mechaniki z wyższej półki. Summa summarum, jeżeli szukacie stosunkowo taniego i dobrego rozwiązania, warto wziąć pod uwagę klawiaturę Hama uRage Mechanical.

  Sprzęt do testów dostarczyła firma Hama, za co serdecznie dziękujemy!

  Autor: Dawid Sych