Data publikacji:

Relacja z konferencji Apple

Nowy iPhone i wiele więcej.

Dzisiaj o godzinie 18:00 czasu polskiego odbyła się wiosenna konferencja Apple, podczas której amerykański gigant pochwalił się swoimi ostatnimi osiągnięciami, jak również pokazał nowe produkty: 4-calowego iPhone'a SE i 9.7-calowego iPada Pro.

Konferencję rozpoczął 40-sekudowy film poświęcony 40 latom istnienia Apple. Po nim na scenę wszedł Tim Cook, który ogłosił, że liczba aktywnych urządzeń sygnowanych logiem firmy przekroczyła 1 miliard egzemplarzy. W krótkich słowach odniósł się także do niedawnego sporu Apple z FBI dotyczącego dostępu do danych przechowywanych na urządzeniach firmy.

Kolejnym punktem programu było środowisko. Dowiedzieliśmy się, że Apple korzysta w 93% z odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce, wiatr i woda. Ogłoszono też program Apple Renew pozwalający na recykling starego urządzenia i pokazano robota zaprojektowanego z myślą o rozbiórce smartfonów na części i odzyskaniu jak największej liczby budujących go materiałów.

Po środowisku przyszedł czas na zdrowie. Ta część konferencji zaczęła się od opisania jak wielki wpływ na badania nad autyzmem, Parkinsonem i epilepsją mają urządzenia Apple. Pokazano także Care Kit - platformę pozwalającą na projektowanie aplikacji zachęcających użytkowników do aktywnego udziału w dbaniu o własne zdrowie. Przykładowy program zbierał informacje na temat symptomów, prowadził kartę zdrowia i przesyłał zgromadzone dane prosto do lekarza.

Zanim przyszedł czas na danie główne, nieco uwagi poświęcono zegarkom i telewizorom. iWatch dostał nowe paski i doczekał się obniżki ceny. Za najtańszy wariant zapłacimy równowartość 299 dolarów. tvOS wzbogacił się przede wszystkim o foldery, które pozwalają na porządkowanie przechowywanych na telewizorze treści, jak również jeszcze większą integrację z Siri, dostęp do biblioteki fotografii w chmurze i wsparcie dla żywych zdjęć.

iPhone SE

Po tym krótkim wstępie przyszedł czas na pierwszy gwóźdź programu - iPhone SE. Urządzenie powstało z myślą o użytkownikach ceniących sobie 4-calowy format. Apple opisuje iPhone'a SE jako najbardziej wydajny 4-calowy smartfon na świecie. Co dokładnie znalazło się na pokładzie?

Do najważniejszych cech należą dwukrotnie bardziej wydajny niż w przypadku iPhone'a 5S procesor, trzykrotnie bardziej wydajny układ graficzny, dłuższy czas działania baterii, jak również szybsza łączność WiFi i LTE. Warto wspomnieć także o znacznie lepiej doświetlającej zdjęcia lampie błyskowej Retina, czy funkcji nagrywania filmów w rozdzielczości 4K.

Zamówienia przedpremierowe na iPhone'a SE wystartują 24 marca. Wysyłka rozpocznie się 31 marca, czyli dokładnie tydzień później. Najtańszy wariant smartfona, wyposażony w 16 GB pamięci flash, wyceniony został na 399 dolarów. Za 32 GB zapłacimy równowartość 499 dolarów.

iOS 9.3

Krótkim oddechem była prezentacja najnowszej wersji systemu operacyjnego iOS, która nastąpiła po pokazie iPhone'a SE. iOS 9.3 dostał przede wszystkim tryb Night Shift, który w porze nocnej redukuje niebieskie światło wpływające na trudności z zasypianiem i zastępuje je bardziej przyjaznymi kolorami. Notatnik doczekał się wpisów zabezpieczonych hasłem, mniejsze i większe usprawnienia nie ominęły też aplikacji News i Health. Ogłoszono również, którzy producenci samochodów wyrazili chęć integracji swoich pojazdów z CarPlay.

iPad Pro

Ostatnim punktem programu była oficjalna prezentacja 9.7-calowego iPada Pro. Zdecydowanie najwięcej uwagi poświęcono wyświetlaczowi, w który zostało wyposażone urządzenie. Jest on jaśniejszy i charakteryzuje się lepszym nasyceniem kolorów oraz niższym współczynnikiem odbicia. Technologia True Tone sprawia, że ekran dostosowuje się do oświetlenia i kolorystyki otoczenia.

Tablet jest wyposażony między innymi w 64-bitowy procesor A9X, 5-megapikselową kamerę przednią HD, cztery głośniki, lampę błyskową Retina, funkcję nagrywania zdjęć w rozdzielczości 4K i oczywiście wsparcie dla łączności LTE. Wśród akcesoriów dedykowanych urządzeniu znajdą się rysik, etui, przejściówka USB, czy przejściówka dla kart microSD.

Zamówienia przedpremierowe na nowego iPada Pro będzie można zacząć składać już 24 marca, z kolei ostatniego dnia miesiąca rozpocznie się wysyłka. Najtańszy wariant, wyposażony w 32 GB pamięci flash, kosztuje 599 dolarów. Oprócz wersji 128 GB za 749 dolarów, dostępna będzie również wersja 256 GB za 899 dolarów. Także oryginalny iPad Pro dostanie taki wariant.

columns="2" link="file" size="large" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2016/03/bandicam-2016-03-21-18-53-01-584.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2016/03/bandicam-2016-03-21-18-52-35-225.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2016/03/bandicam-2016-03-21-18-53-52-192.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2016/03/bandicam-2016-03-21-18-56-39-823.jpg|"]

Na zakończenie na scenę po raz kolejny wyszedł Tim Cook, który podsumował całe wydarzenie i ogłosił, że jest to ostatnia konferencja prasowa odbywająca się w obecnej siedzibie firmy. W 2017 roku Apple przeniesie się bowiem do nowej. Możecie podziwiać ją na poniższej grafice:

Autor: Dawid Sych