Data modyfikacji:

Ranking postapo – najlepsze gry postapokaliptyczne

Bomba atomowa, obce cywilizacje, kataklizmy – które wizje zniszczonych światów prezentują się najciekawiej?

Postapokalipsa to niezwykle nośny temat, dający ogromną swobodę twórczą producentom gier. Sprawdźmy, które tytuły bądź serie były najlepsze. Ranking oczywiście jest subiektywny, dlatego może znacząco odbiegać od waszych upodobań.

Ranking gier postapo:

 • NieR: Automata
 • Fallout – seria
 • Metro - seria
 • S.T.A.L.K.E.R. - seria
 • Horizon Zero Dawn
 • Far: Lone Sails
 • The Last of Us
 • Darksiders - seria
 • POZNAJCIE NAJLEPSZE GRY POSTAPOKALIPTYCZNE:

  NIER: AUTOMATA

  Absolutnie zauroczyła i przeraziła mnie wizja świata przygotowana przez PlatiniumGames. W przeciwieństwie do wielu innych gier, w tym przypadku ludzkość została praktycznie całkowicie wytępiona. Ziemia służy wyłącznie jako miejsce zabaw tajemniczych robotów, które próbują zachowywać się jak ludzie. Strasznie to dziwne i przerażające, a końcowy twist fabularny zwala z nóg. Historię NieR: Automata trzeba jednak odkryć samemu, żeby docenić jej kunszt.

  FALLOUT – SERIA

  Seria w ostatnich latach nie cieszy się zbyt wielką estymą wśród graczy, dlatego powiedzmy, że umieszczając ją na liście, miałem przede wszystkim na uwadze dwie pierwsze odsłony stworzone przez studio Interplay Entertainment. To one ukształtowały grową wizję postapokalipsy i to właśnie one stały się inspiracją dla całej masy gier wydanych w późniejszych latach. Mimo to, warto też pamiętać o nowszym New Vegas od Obsidianiu, który był najciekawszą z trójwymiarowych odsłon.

  METRO – SERIA

  Książki Dmitrija Głuchowskiego to jedne z ciekawszych pozycji dotyczących tematyki postapo. To samo można powiedzieć o grach studia 4A Games, które powstawały na bazie dokonań rosyjskiego pisarza. Każda z trzech dotychczasowych odsłon prezentowała ciekawą wizję świata z perspektywy osób zamieszkujących moskiewskie metro. Dopiero Exodus pokazał większy kawałek lądu, co dodatkowo rozbudowało, już i tak ciekawe, uniwersum.

  S.T.A.L.K.E.R. - SERIA

  Kolejna kultowa seria, której początków również można doszukiwać się w literaturze. W przeciwieństwie do Metra, nie jest to bezpośrednia adaptacja, lecz mocna inspiracja twórczością braci Strugackich i ich powieści „Piknik na skraju drogi”. S.T.A.L.K.E.R. posiada wszystkie najważniejsze cechy wschodniej postapokalipsy, z radioaktywnymi pyłami, zniszczonymi elektrowniami, anomaliami i mutantami.

  HORIZON ZERO DAWN

  Studio Guerilla Games, tworząc swoją wizję świata, postanowiła podejść do tematu trochę w inny sposób. Podobnie, jak w NieR: Automata, Ziemia została opanowana przez maszyny, tyle, że te z Horizon Zero Dawn wyglądają i zachowują się jak zwierzęta i dinozaury, natomiast ludzie cofnęli się w rozwoju do czasów prehistorycznych.

  FAR: LONE SAILS

  Ta mała, niepozorna gierka zafundowała mi jedną z piękniejszych przygód osadzonych w klimatach postapo. Świat Far: Lone Sails jest fascynujący, ponieważ tak naprawdę nic o nim nie wiemy. Gracz nie ma pojęcia, co doprowadziło dokładnie do katastrofy, ilu ludzi przetrwało i kim w ogóle jest główny bohater. Piękna produkcja, ze świetnymi widokami i jeszcze lepszą atmosferą.

  THE LAST OF US

  Postapokalipsa przedstawiona przez Naughty Dog nie należy do najbardziej odkrywczych, ale w tym przypadku liczy się sposób opowiedzenia historii i zaprezentowania sytuacji na świecie. Ponadto, zwiedzanie opuszczonych miast oraz niebezpiecznych terenów leśnych funduje graczom fascynującą przygodę pełną cierpienia, wzruszenia i melancholii.

  DARKSIDERS – SERIA

  Cykl Darkisders może nie jest jakiś szczególnie oszałamiający, ale nie sposób mu odmówić ciekawego podejście do tematu postapokalipsy. W końcu, we wszystkich odsłonach nie sterujemy poczynaniami jakiegoś wielkiego wojownika czy zwykłego człowieka. Zamiast tego, przejmujemy kontrolę nad Jeźdźcami Apokalipsy i walczymy na spustoszonej Ziemi z zastępami demonów oraz innymi paskudnymi dziadami.

  Autor: Łukasz Morawski