Data publikacji:

Panasonic Firefox TV

Japoński gigant wypuścił na rynek pierwsze telewizory z systemem operacyjnym Mozilli.

Pierwsza seria telewizorów VIERA Smart TV z Firefox OS na pokładzie trafiła właśnie na półki europejskich sklepów. W sprzedaży dostępne są modele CR850, CR730, CX800, CX750, CX700 i CX680.

Telewizory działają pod kontrolą zmodyfikowanej wersji systemu operacyjnego Firefox, która dostosowana została do większych ekranów. Użytkownicy mają pełen dostęp do sklepu z aplikacjami Mozilli, a także przeglądarki internetowej Firefox.

Za sprawą współpracy z Mozillą oraz dzięki otwartości i elastyczności Firefox OS mogliśmy stworzyć bardziej przyjazny użytkownikowi i konfigurowalny interfejs - mówi Masahiro Shinada, szef działu telewizorów w Panasonic Corporation.

Mimo niewątpliwych zalet Firefox OS, Panasonic nie będzie miał łatwego zadania. Na rynku dostępne są smart TV działające pod kontrolą systemów operacyjnych Android, WebOS czy Tizen. Konkurencja jest całkiem spora, niemniej jednak pojawienie się nowej alternatywy może przyciągnąć rzeszę potencjalnych klientów. Mozilla nie kryje optymizmu.

Dzięki Firefoksowi i urządzeniom z Firefox OS na pokładzie użytkownicy mogą cieszyć się dostosowanym do ich potrzeb doświadczeniem sieciowym i przenosić swoje ulubione treści (aplikacje, filmy, zdjęcia, strony) pomiędzy różnymi urządzeniami, bez względu na ekosystem czy markę - mówi Andreas Gal, szef działu technologicznego Mozilli.

Telewizory działające pod kontrolą systemu operacyjnego Firefox dostępne są na razie tylko w Europie. W nadchodzących miesiącach mają jednak zawitać także na inne rynki.

Źródło: Mozilla

Autor: Dawid Sych