Data publikacji:

Najlepsze gry pierwszej połowy 2016 roku

Oby kolejne miesiące były również tak dobre.

Mogłoby się wydawać, że dosłownie przed chwilą hucznie świętowaliśmy wejście w 2016 rok, a tu nagle okazuje się, że trwa on już od ponad sześciu miesięcy. Okres ten był niesamowicie dobry dla branży gier wideo, ponieważ w jego trakcie do sprzedaży trafiło mnóstwo świetnych gier, zbierających wysokie noty od recenzentów oraz cieszących się uznaniem graczy. Postanowiłem zebrać kilka produkcji, które moim zdaniem prezentowały najwyższy poziom. Konkurencja była niesamowita, dlatego wybrane przeze mnie pozycje mogą znacząco odbiegać od Waszych upodobań. Kolejność tytułów jest przypadkowa.

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Stwierdziłem, że warto rozpocząć zestawienie z grubej rury, dlatego wybór padł na czwartą odsłonę przygód Nathana Drake'a. Kres Złodzieja to idealne zwieńczenie serii, które wprowadza do niej dużo świeżości i kilka nowych, interesujących rozwiązań.

Bez wahania wystawiłem grze najwyższą ocenę i nadal podtrzymuję swoją decyzję. Jeśli chcecie przeżyć fantastyczną przygodę, pozwiedzać niesamowite lokacje i zachwycać się oprawą wizualną, to Uncharted 4 jest wyborem oczywistym. Dodatkowo, produkcja oferuje całkiem przyjemny tryb multiplayer, który skutecznie wydłuża żywotność dzieła Naughty Dog.

Producent: Naughty Dog

Platformy: PlayStation 4

Recenzja na Ekspert Ceneo: TAK

Wiedźmin 3: Krew i Wino

CD Projekt RED wypuszczając na świat Dziki Gon udowodnił, że potrafi tworzyć fenomenalne gry na światowym poziomie. Ale to dopiero dodatki Serca z kamienia oraz Krew i Wino pokazały prawdziwy kunszt polskiego studia. Choć moim zdaniem drugie rozszerzenie prezentowało się gorzej fabularnie od pierwszego, to jednak nadal oferowało wiele godzin świetnej rozgrywki.

Kraina Touissant stworzona specjalnie na potrzeby dodatku fascynowała ilością detali oraz licznymi zadaniami czekającymi na Geralta. Podobnie jak w przypadku Uncharted 4, tutaj także otrzymaliśmy perfekcyjne zwieńczenie serii. Mimo to, miłośnicy Wiedźmina nie pozostaną osamotnieni, ponieważ na horyzoncie pojawiła się niedawno wirtualna wersja Gwinta.

Producent: CD Projekt RED

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Recenzja na Ekspert Ceneo: TAK

XCOM 2

Wojna z agresywnymi kosmitami trwa w najlepsze i tylko wyspecjalizowany oddział komandosów jest w stanie powstrzymać najeźdźcę. W tym celu po raz kolejny tworzymy zespół składający się z kilku jednostek i wyruszamy w bój, gdzie w turowy sposób rozprawiamy się z oponentami.

Druga odsłona cyklu nie wprowadza odważnych zmian w rozgrywce, aczkolwiek twórcy gry położyli większy nacisk na dynamiczne potyczki. Pomimo tego, weterani poprzednich części oraz XCOM: Enemy Unknown powinni czuć się jak w domu. Historia jest wciągająca, walki wymagające, a lokacje mądrze przemyślane. Czy potrzeba czegoś więcej?

Producent: Firaxis Games

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Recenzja na Ekspert Ceneo: TAK

Dark Souls III

Pierwsza połowa bieżącego roku była okresem, w którym swój koniec zaliczały fantastyczne serie. Do tego grona dołączyła także trzecia odsłona Dark Souls od studia From Software. Japoński producent po raz kolejny wykreował świetną grę, w której każdy ruch gracza miał swoje konsekwencje (zazwyczaj złe). Gra była odrobinę łatwiejsza od poprzedniczek, ale i tak nadal prezentowała wysoki poziom trudności.

Starcia z dziwacznymi maszkarami były prawdziwą próbą sił, a oniryczna i specyficznie poprowadzona fabuła skłaniała do wielu przemyśleń. Podczas przygody natrafialiśmy również na licznie walki z bossami, które, podobnie jak we wcześniejszych częściach, niejednokrotnie zachwycały wykonaniem i sposobem realizacji. Dla fanów tego producenta pozycja obowiązkowa.

Producent: From Software

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Recenzja na Ekspert Ceneo: TAK

Dying Light: The Following

Podstawowa wersja Dying Light była świetną grą akcji, w której zostaliśmy rzuceni do miasta Harran opanowanego przez mordercze zombiaki. Produkcja nie była jednak zwykłą strzelanką - bardzo duży nacisk kładła na bezpośrednią walkę oraz liczne elementy parkourowe.

W The Following zrezygnowano ze skoków i wygibasów na rzecz jazdy opancerzonym łazikiem. Wprowadziło to do gry sporo świeżości i dodatkowo urozmaiciło rozgrywkę. Ponadto, Techland zadbał o warstwę fabularną, która prezentowała się całkiem przyjemnie. Nowa mapa także oferowała dużo nowych aktywności, dzięki czemu przy DLC nie było czasu na nudę.

Producent: Techland

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Recenzja na Ekspert Ceneo: TAK

Total War: Warhammer

Seria Total War to już prawdziwa legenda wśród gier strategiczno-turowych. Dotychczasowe odsłony cyklu skupiały się na historycznych wydarzeniach, aż do momentu, gdy studio Creative Assembly doszło do porozumienia z Games Workshop.

Efektem ich współpracy była odsłona o podtytule Warhammer, osadzona w tym popularnym uniwersum fantasy. Produkcja w pełni bazowała na figurkach, co zaowocowało ogromną ilością jednostek, którymi mogliśmy przewodzić. Producent oddał w ręce graczy aż cztery grywalne frakcje (ludzie, orkowie, krasnoludy i nieumarli), z czego każda z nich otrzymała oddzielną kampanię fabularną.

Producent: Creative Assembly

Platformy: PC

Recenzja na Ekspert Ceneo: TAK

Ratchet Clank

Seria zapoczątkowana na konsoli PlayStation 2 doczekała się kilku odsłon, w których mogliśmy obserwować coraz to bardziej pokręcone przygodo tytułowych bohaterów. Najnowsza część cyklu jest wypasionym remakiem "jedynki", dostosowującym grę do standardów obecnej generacji konsol.

Produkcja nie tylko otrzymała usprawnioną oprawę wizualną, ale także nowe poziomy, dodatkowe rodzaje broni oraz zmodyfikowaną fabułę, pokrywającą się z filmem, który w tym samym czasie trafił do kin. Jeśli macie dosyć współczesnych gier napakowanych brutalnością i "fotorealistyczną" grafiką, koniecznie sięgnijcie po Ratchet Clank. Bajkowy, pełen humoru świat przyciągnie do ekranów telewizorów zarówno dzieci, jak i dorosłych

Producent: Insomniac Games

Platformy: PlayStation 4

Recenzja na Ekspert Ceneo: TAK

Quantum Break

Twórcy serii Max Payne oraz Alan Wake tym razem uderzyli w kompletnie inne struny. Zamiast mrocznego thrillera, otrzymaliśmy naszpikowaną akcją produkcję science-fiction, w której ogromną rolę odgrywała możliwość zaginania czasoprzestrzeni. Quantum Break zasługuje na szczególną uwagę pod względem prowadzenia fabuły.

Produkcja została w umiejętny sposób połączona z serialem aktorskim, przeplatającym się z wydarzeniami z gry. Ten sposób narracji mógł nie do końca przypasować wszystkim graczom, ale z pewnością był czymś innowacyjnym i niecodziennym.

Producent: Remedy Entertainment

Platformy: Xbox One, PC

Recenzja na Ekspert Ceneo: TAK

Doom

Choć grając w najnowszego Dooma lekko kręciłem nosem, to jednak dostrzegam kunszt tej produkcji. Studio id Software w umiejętny sposób połączyło tradycyjne rozwiązania znane z klasyków strzelanek, z możliwościami współczesnych technologii.

W taki oto sposób otrzymaliśmy dynamicznego shootera, nastawionego na bezpardonową walkę, z bardzo dobrze prezentującą się oprawą wizualną. Multiplayer pozostawia wiele do życzenia, ale tryb kampanii nadrabia wszelakie niedogodności. Prawdziwy rarytas dla wielbicieli czystej rozgrywki, nie zakłócanej wielowątkową historią.

Producent: id Software

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Recenzja na Ekspert Ceneo: TAK

Overwatch

Studio Blizzard wiele ryzykowało przeznaczając fundusze na produkcję strzelanki FPP. Dotychczas deweloper specjalizował się w zgoła odmiennych gatunkach, co mogło wzbudzać pewną niepewność u jego fanów. Premiera gry pokazała, że jakiekolwiek obawy były bezpodstawne.

Tytuł, w krótkim czasie po premierze stał się prawdziwym hitem i ma ogromne szanse na stałe wsiąknąć w umysły graczy. Overwatch jest sieciowym wybawieniem, mającym ogromny potencjał, który producent z pewnością należycie wykorzysta.

Producent: Blizzard Entertainment

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

Recenzja na Ekspert Ceneo: TAK

Autor: Łukasz Morawski