Data publikacji:

Nagrody BAFTA Games 2019 rozdane. Kto wygrał?

Brytyjska Akademia Filmowa  po raz 15 rozdała swoje nagrody dla najlepszych gier – jedne z najbardziej prestiżowych statuetek w branży. Chociaż zdobywców tytułu gry roku można było obstawiać w ciemno przed ceremonią, to nie obyło się bez kilku szczególnych wyróżnień i wyjątkowego wzruszenia.

BAFTA Games uznawane jest za jedną z bardziej prestiżowych nagród w branży, w części ze względu na długą tradycję Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, ale także dzięki tendencji do wyróżniania interesujących i solidnych produkcji (choć nie obyło się też bez kontrowersyjnych decyzji, jak wyróżnienie Fallouta 4 jako najlepszej gry w 2016 roku).

WIELKI WYGRANY - GOD OF WAR

Tegoroczne nagrody BAFTA w dużym stopniu skupiały się na grach docenianych w innych miejscach – God of War zebrało nagrody za osiągnięcia w dziedzinie dźwięku, za muzykę, narrację i najlepszą grę. W kategorii dla aktorów głosowych wyróżniony został Jeremy Davies (Stranger z God of War), który wygrał z trójką swoich kolegów i koleżanek – Christopherem Judge, Danielle Bisutti i Sunnym Suljiciem, czyli Kratosem, Freją i Atreusem. Jego podziękowania były prawie tak samo wzruszające jak te Meliny Juergens (Senuy z Hellblade: Senua’s Sacrifice) – zawsze miło widzieć kogoś tak autentycznego.

Tylko dwie inne produkcje zdobyły podczas rozdania nagród BAFTA więcej niż jedną statuetkę – The Return of Obra Dinn Lucasa Pope’a i Nintendo Labo. Twórca Papers, Please otrzymał nagrodę za osiągnięcia artystyczne i projekt gry, podczas gdy Labo wyróżniono jako grę rodzinną i innowację w grach.

Wśród dużych produkcji uznanie akademii otrzymała jeszcze Forza Horizon 4 – najlepsza gra brytyjska i Fortnite – najlepiej ewoluująca gra. Pewnym zaskoczeniem była natomiast decyzja akademii w kwestii gier sieciowych – w tej kategorii nagrodę otrzymało A Way Out. Josef Fares, głośny twórca gry o dwóch uciekających z więzienia bandytach, dość dobitnie podkreślił, że jego współpraca z Electronic Arts przebiegała fantastycznie, a wydawca nigdy nie ingerował w jego pracę nad projektem.

DUŻE GRY BEZ WIELKICH SUKCESÓW - RED DEAD REDEMPTION 2 I SPIDER-MAN

Pewnym zaskoczeniem był z kolei brak jakichkolwiek wyróżnień dla Spider-mana nominowanego w trzech kategoriach, oraz Red Dead Redemption 2, jednej z najgłośniejszych ubiegłorocznych produkcji, która miała aż sześć szans na zdobycie statuetki. W wielu innych konkursach, jak choćby podczas The Game Awards, tytuły te zdobywały nagrody, choć zazwyczaj przegrywały właśnie z God of War.

Brytyjska Akademia wskazała kilka gier niezależnych, na które naprawdę warto zwrócić uwagę. Najlepszym debiutem roku 2018 było jej zdaniem Yoku’s Island Express od Villa Gorilla. Najlepszą grą mobilną wybrano Florence od studia Mountains, a Subset Games zostało wyróżnione za fantastyczne Into the Breach – solidną grę strategiczną, która momentami bardziej przypomina wielką logiczną łamigłówkę.

GRY TO NIE TYLKO ROZRYWKA

W kategorii gier wykraczających poza rozrywkę zwyciężyło My Child Lebensborn, gra o opiece nad jednym z dzieci wrogich żołnierzy, które urodziły się w Szwecji po zakończeniu II Wojny Światowej. Produkcję prezentowano w trakcie ceremonii jako jeden z poważniejszych tytułów minionego roku. Gra zdeklasowała takie produkcje jak 11-11: Memories Retold, Celeste, Florence, Life is Strange 2 i Nintendo Labo.

Na koniec warto też wspomnieć o nagrodzie publiczności dla produkcji mobilnych – tym razem zwyciężyła adaptacja RuneScape na urządzenia mobilne, nosząca tytuł Old School RuneScape.

Nagrody BAFTA 2019 zamykają podsumowania roku 2018, którego zdecydowanym zwycięzcą pozostaje God of War. Nikt chyba nie spodziewał się, że Red Dead Redemption 2 otrzyma tak mało wyróżnień, podobnie zresztą jak Spider-Man, czy nominowane tylko raz Assassin’s Creed: Odyssey. Jeśli jednak szukacie rekomendacji dotyczących wartościowych gier niezależnych, cała lista z BAFTA Games Awards jest z pewnością godna uwagi.

Autor: Artur Cnotalski