Data publikacji:

Logitech C920 - test kamery internetowej

Ekstraklasa wśród kamer internetowych skierowana do najbardziej wymagających użytkowników.

Pamiętam, że w czasach Neostrady kamerka internetowa była nie lada luksusem (nawet jeśli ich średnia rozdzielczość nie przekraczała 300x200 pikseli). Dziś wbudowane kamerki w laptopach od dawna nikogo nie dziwią i są niekwestionowanym standardem we wszystkich tego typu sprzętach, nawet mimo technologicznych ograniczeń. Za to zewnętrzne rejestratory obrazu przeszły naprawdę długą drogę. Najlepszym tego przykładem jest omawiany przeze mnie produkt.

Mogę to powiedzieć już teraz: Logitech C920 to sprzęt, który zadowoli nawet najbardziej wymagających posiadaczy komputerów stacjonarnych, ze szczególnym uwzględnieniem graczy, youtuberów i streamerów.

Design urządzenia - pierwszy ogromny plus

Logitech C920 to kamera o niezwykle dobrze przemyślanym designie, czego najlepszym przykładem jest zbudowana u jej podstawy charakterystyczna klamra. Umożliwia ona pewne przytwierdzenie kamery do praktycznie każdego rodzaju monitora czy półki, a także postawienie jej swobodnie na biurku. Za pomocą klamry możemy też swobodnie regulować kąt nachylenia kamery. Dzięki temu sprytnemu i niezwykle przydatnemu rozwiązaniu, kamera stoi stabilnie w praktycznie każdym miejscu wokół naszego biurka. Ogranicza nas co najwyżej długość kabla USB, a z tym też przecież łatwo sobie poradzić. Co więcej, u podstawy klamry znajduje się także gwint umożliwiający przykręcenie kamery do większości statywów, co dodatkowo powiększa nasze możliwości.

Sprawdź ceny Logitech C920 na Ceneo.pl

Centralna część kamery, utrzymana w poziomie, mieści w sobie rzecz najważniejszą, czyli obiektyw osłonięty przez mało zauważalną szybkę. Natomiast po bokach znajduje się także wbudowany mikrofon stereo, który domyślnie zbiera nasz głos podczas nagrywania filmu lub transmisji na żywo. W ustawieniach kamery mamy naturalnie możliwość wyłączenia go i przełączenia się na zewnętrzny mikrofon, jeśli mamy taką potrzebę. Jednocześnie jest to też bardzo dobra informacja dla osób poszukujących sprzętu wyłącznie do rozmów przez internet. Gdy rozpoczynamy transmisję lub nagrywanie, po lewej i prawej stronie obiektywu aktywują się dwie małe lampki LED sygnalizujące rozpoczęcie pracy. Logitech C920 to kamera internetowa i mikrofon w jednym, która idealnie się sprawdzi przy wideo rozmowach przez Skype czy Messengerze czy Google Hangouts.

Specyfikacja techniczna urządzenia

Pięcioelementowy szklany obiektyw kamery umożliwia nagrywanie i transmitowanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 1920x1080 pikseli (popularny standard Full HD) w 30 klatkach na sekundę. Jeżeli nagrywamy wideo offline, możemy za pomocą darmowego oprogramowania od Logitech nagrywać także wideo w rozdzielczościach 1080p, 720p, 480p i 360p (w przypadku każdej z rozdzielczości 30 klatek na sekundę). Pole widzenia obiektywu wynosi 78 stopni. Bardzo dobrze radzi sobie również wbudowany w kamerkę automatyczne ustawianie ostrości. Gdy odejdziemy od kamery i wrócimy po pewnym czasie, kamera ponownie fokusuje się automatycznie na naszej twarzy. Oprogramowanie urządzenia umożliwia także robienie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości aż do 15 Mpix. Jak już wspomniałem wcześniej, urządzenie zostało dodatkowo wyposażone w 2 mikrofony stereo, z których możemy zrobić użytek, jeśli nie posiłkujemy się zewnętrznym mikrofonem.

Technikalia w pigułce:

 • Rozdzielczość nagrywania/transmisji: 1080p, 720p, 480p, 360p (30 kl/s.)
 • Kodek: H.264
 • Zdjęcia: 15 Mpix
 • Ustawianie ostrości: automatyczne
 • Kąt widzenia: 78°
 • Mikrofon: 2x stereo
 • Komunikacja: USB (długość przewodu 1,5 m).
 • Szybki wideo-test kamery internetowej. Przyznaję, że powinienem zadbać o lepsze światło na samego siebie. Weźcie na to poprawkę. Osoby, które na co dzień pracują z wideo na pewno wyciągną z kamerki jeszcze więcej. Zdecydowanie powinniście zajrzeć do ustawień kamery!

  Oprogramowanie Logitech Webcam Software

  W przypadku recenzowanej przez nas kamery Logitech C920 mamy do wyboru dwa dedykowane programy dostępne na stronie producenta. Są to: Logitech Webcam Software oraz Logitech Gaming Software. Jednak jedynie pierwszy z nich umożliwia nagrywanie wideo oraz wykonywanie zdjęć. Oczywiście nagrywać wideo oraz wykonywać zdjęcia możemy także z poziomu innych programów, takich jak chociażby bardzo popularny wśród streamerów OBS. Omawiana kamera współpracuje z nim bez najmniejszych problemów.

  W tym teście skupimy się jednak na dedykowanym oprogramowaniu. Możliwości Logitech Webcam Software nie kończą się wyłącznie na nagrywaniu i zdjęciach. W panelu ustawień możemy ręcznie przybliżać i oddalać obraz z kamery, ustawiać ekspozycję, a także stopień natężenia jasności, kontrastu oraz intensywności kolorów. Możemy także przełączać się między systemami NTSC (60Hz) i PAL (50Hz). Możemy także przestawić orientację rejestrowanego obrazu na lustrzane odbicie. Już domyślne ustawienia obrazu są naprawdę zadowalające, ale jeśli chcemy wyciągnąć z kamery internetowej jeszcze więcej, poświęcenie odrobiny czasu na ręczną konfigurację z pewnością się opłaci.

  size="motive-grid-slider" columns="2" link="file" ids="http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2018/10/stream.jpg|,http://ekspert.ceneo.pl/wp-content/uploads/2018/10/stream2.jpg|"]

  Wrażenia z użytkowania

  Korzystanie z możliwości Logitech C920 to czysta przyjemność. Praktycznie od razu po podłączeniu kamery za pomocą kabla USB, urządzenie jest gotowe do działania. Jego konfiguracja za pomocą dedykowanych sterowników również jest banalnie prosta. Jest bezproblemowo wykrywana przez system Windows. Rewelacyjnie sprawdza się jako kamera do live-streamów i zapewnia bardzo dobrą widoczność naszej osoby podczas transmisji nawet przy nieco gorszym świetle. Współpracuje też bezproblemowo z popularnym programem OBS, którego używa zdecydowana większość streamerów. Doskonale współpracuje także z najpopularniejszymi komunikatorami internetowymi, ze Skype na czele. Prostota obsługi kamery Logitech C920 jest po prostu bezkonkurencyjna.

  Sprawdź ceny Logitech C920 na Ceneo.pl

  Korzystałem z kamery zarówno przypiętej do monitora, jak i postawionej swobodnie na biurku. W obu przypadkach kamera spisywała się znakomicie i nawet przy lekkich wstrząsach czy czynnikach zewnętrznych (np. regularnie przemykającego w kadrze kota), nie gubiła ostrości obrazu. Nawet jeśli podczas transmisji na żywo zdecydujemy się na zmianę położenia kamery, urządzenie ekspresowo odnajduje się w nowym położeniu i nawet podczas ruchu obraz nie traci mocno na ostrości obrazu. Mógłbym na siłę doczepić się jakości dźwięku z mikrofonu, jednak stanowi on jedynie miły dodatek, a nie jedną z kluczowych funkcjonalności urządzenia.

  Podsumowanie

  Trudno jest mi wyobrazić sobie kamerę internetową lepszą niż Logitech C920. Sprawdza się ona rewelacyjnie na każdym polu - od najzwyklejszych wideo-rozmów na Skype, po gaming oraz streaming. Jej największe zalety, to możliwość nagrywania wideo w Full HD oraz wiele możliwości konfiguracji. Trudno też o lepszy stosunek jakości do ceny. W momencie publikacji tego testu, średnia cena kamerki wynosi ok. 299 zł, co jak na możliwości tego sprzętu jest kwotą naprawdę atrakcyjną.

  Najzwyczajniej w świecie nie jestem w stanie doszukać się jakichkolwiek wad w omawianym produkcie. Całości dopełnia świetny design urządzenia (wspomniana wcześniej funkcjonalna klamra). Kamerę możemy osadzić stabilnie na monitorze, biurku lub nawet zamocować na zewnętrznym statywie. Wbudowane w urządzenie dwa mikrofony tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że to naprawdę świetny produkt. Mogę z czystym sercem polecić ten sprzęt każdemu, kto chce po prostu komfortowo prowadzić internetowe rozmowy wideo lub rozpocząć swoją karierę youtubera lub streamera.

  Sprzęt do testów dostarczyła firma Logitech, za co serdecznie dziękujemy!

  Autor: Adam Szymański