Data publikacji:

Krótko o Ghost 1.0

Minirecenzja przyjemnej metroidvanii.

W ostatnich latach metroidvanie przeżywają prawdziwy renesans. Wielu twórców sięga po ten specyficzny podgatunek gier, który kładzie ogromny nacisk na eksplorację, nieliniowość oraz na umiejętne wykorzystywanie zdolności głównych bohaterów. Pod względem gameplayu, Ghost 1.0 nie odstaje praktycznie w żaden sposób od konkurencyjnych produkcji, dlatego jeśli kiedykolwiek mieliście do czynienia z tego typu grą, to doskonale wiecie, czego możecie się spodziewać. Aczkolwiek, autor zawarł w swoim dziele kilka ciekawych, unikatowych mechanik.

Produkcja opowiada o tytułowej agentce specjalnej, która dzięki swojemu dyskretnemu działaniu określana jest mianem Ducha. Pseudonim wiąże się również z jej największą umiejętnością, polegającą na wychodzeniu z własnego ciała i przejmowaniu kontroli nad jednostkami wroga. Jest to naprawdę ciekawa mechanika, która znacząco rozwija rozgrywkę. Przede wszystkim, pozostawione ciało bohaterki cały czas narażone jest na niebezpieczeństwo, co oznacza, że nie można o nim zapomnieć nawet na chwilę. Nawet jeśli jesteśmy w ciele wroga, to i tak nasza prawdziwa powłoka może zostać wyeliminowana.

Kup gry na PC – znajdź coś dla siebie

Nie jestem trochę przekonany do stylistyki oprawy wizualnej, ale dosyć szybko się do niej przyzwyczaiłem. Ghost 1.0 nie oferuje wizualnych fajerwerków, ale bywa przyjemny dla oka, zwłaszcza podczas konfrontacji z bossami. Produkcja to całkiem sympatyczny kawałek kodu, przy którym bardzo miło spędziłem czas. Nie jest to najlepsza metroidvania dostępna na rynku, ale miłośnicy gatunku powinni być usatysfakcjonowani.

Grę do recenzji dostarczyła firma GOG.com, za co serdecznie dziękuję.


„Krótko o…” to seria poświęcona minirecenzjom mniej popularnych tytułów oraz rozszerzeniom do gier, dla których nie starczyło czasu na szersze opisanie.

Autor: Łukasz Morawski