Data modyfikacji:

Gry stworzone z myślą o miłośnikach serii Dark Souls

Gatunek souls-like w natarciu.

Seria Dark Souls tworzona przez japońskie studio From Software to prawdziwy fenomen. Dotychczasowe  odsłony cyklu robiły wszystko, żeby jak najbardziej upodlić graczy, a Ci i tak lgnęli do nich jak pszczoły do miodu. Jeszcze kilka lat temu nie byłem zwolennikiem gier souls-like, ale po ukończeniu trzeciej części serii zrozumiałem, jak wiele traciłem nie grając wcześniej w tego typu pozycje. Jako, że historia Dark Souls dobiega właśnie końca, postanowiłem przygotować dla Was listę tytułów, idealnych do wypełnienia pustej luki po ukończeniu rozszerzenia The Ringed City. Nie znajdziecie na niej Demon Souls, ponieważ traktuję tę pozycję jako jeden z nieodłącznych elementów popularnej marki From Software, od której wszystko tak naprawdę się zaczęło.

LET IT DIE

Let it Die to tytuł dziwny, nawet powiedziałbym, że bardzo dziwny, ale właśnie dzięki tej swojej "dziwności" bywa naprawdę wyjątkowy. Nie dosyć, że spełnia wszystkie wymogi gatunku souls-like (wymagająca walka, tracenie doświadczenia po śmierci, tworzenie unikatowych buildów, itp.), to jeszcze dorzuca od siebie masę świetnych i niecodziennych pomysłów. Jeden z bardziej wyróżniających się elementów dzieła Suda 51 to niecodzienny humor, często przekraczający granice dobrego smaku. Świat gry to jeden wielki absurd, począwszy od projektów poziomów, poprzez zachowania napotkanych przeciwników, a na orężu kończąc. Przypalanie oponenta żelazkiem nie brzmi zbyt normalne? Nieważne, w Let it Die nie takie rzeczy są możliwe. Kolejnym plusem produkcji jest jej sposób dystrybucji - otóż grę nieodpłatnie mogą pobrać wszyscy użytkownicy konsoli Sony. Co prawda występują w niej mikropłatności, ale nie są szczególnie nachalne i można przez długi czas czerpać przyjemność z gry bez wydawania nawet złotówki.

Dodatkowe informacje

Producent: Grasshopper Manufacture

Polska data premiery: 3 grudnia 2016

Platformy: PlayStation 4

BLOODBORNE

Japończycy postanowili zrobić sobie na chwilę przerwę od Dark Souls, czego efektem był rewelacyjny Bloodborne, przygotowany wyłącznie z myślą o konsoli PlayStation 4. Produkcja czerpie garściami z gatunku souls-like, ale wprowadza przy tym sporo nowej zawartości i znacznie zwiększa dynamikę rozgrywki względem Dark Souls. Opowieść o mieście Yharnam, tropicielach oraz przybyszach z kosmosu to moja ulubiona gra z tego zestawienia. From Software udało się wykreować rewelacyjny tytuł, który nie tylko zachwycał jakością wykonania, ale przede wszystkim przerażał swoją obrzydliwością oraz odpychającymi przeciwnikami. Tym razem producent postawił na szybsze pojedynki, zastępując tarczę bronią palną. Ten prosty zabieg wyraźnie wpłynął na gameplay, wymuszając na graczu większej zręczności i odważniejszego parcia do przodu. Liczę na to, że deweloper nie zapomni o tej marce i w najbliższej przyszłości będzie nam dane zobaczyć jej kontynuację. Więcej o podstawowej wersji gry przeczytacie w recenzji Adama, a informacje o dodatku The Old Hunters znajdziesz w tekście mojego autorstwa.

Dodatkowe informacje

Producent: From Software

Polska data premiery: 25 marca 2015

Platformy: PlayStation 4

NECROPOLIS

Dzieło Harebrained Schemes może nie jest aż tak bardzo wymagające, jak inne gry tego zestawienia, ale i tak miłośnicy Dark Souls nie będą narzekać na brak wyzwania. Głównie dlatego, że trzon rozgrywki wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku produkcji Japończyków. Tutaj także obserwujemy akcję z trzeciej osoby, a do walki z oponentami trzeba podchodzić z rozwagą oraz pomysłem. Wpadanie w grupkę przeciwników zazwyczaj oznacza śmierć, co zmusza nas do taktycznego oddzielania ich od stada. Na plus Necropolis działa również jej roguelike'owy charakter, dzięki któremu każda rozgrywka może być na swój sposób unikatowa. Losowo generowane etapy zawsze pozostawiają nutkę niepewności, więc cały czas musimy mieć się na baczności, żeby nie wpaść w sidła wroga. Produkcja amerykańskiego studia oferuje minimalistyczną oprawę wizualną, przygotowaną w dużej mierze z brył i prostych tekstur. Necropolis to tytuł niezależny, więc poziomem delikatnie odstaje od innych tytułów souls-like, ale i tak radzi sobie bardzo dobrze na tle mocnej konkurencji.

Dodatkowe informacje

Producent: Harebrained Schemes

Polska data premiery: 28 lutego 2017

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

NIOH

Nioh to największa świeżynka w tym zestawieniu i jednocześnie jeden z ciekawszych tytułów bazujących na mechanice Dark Souls. Na szczęście, za pracę nad grą odpowiadało doświadczone studio Team Ninja, mające na koncie świetną serię Ninja Gaiden. Zespół postanowił wykorzystać z gatunku souls-like motywy z traceniem dusz, wymagającymi przeciwnikami i bossami oraz eksploracją otoczenia. Producent dodał od siebie genialny system walki, oparty na kilku rodzajach oręża i technikach trzymania broni, podzielił opowieść na pomniejsze lokacje, a całość osadził w realiach fantastyczno-historycznych. Nioh wciąga od pierwszych minut, ponieważ cały czas zaskakuje gracza nowymi miejscówkami i zwrotami akcji. Fabuła może nie została przedstawiona w najlepszy sposób, ale bywa porządnym motorem napędowym do dalszych działań. Produkcja została wydana tylko na PlayStation 4, co może być dla niektórych pewną barierą. Jest to natomiast jeden z tych tytułów, dla których warto nabyć własny egzemplarz konsoli. Więcej o grze przeczytacie w recenzji mojego autorstwa.

Dodatkowe informacje

Producent: Team Ninja

Polska data premiery: 8 lutego 2017

Platformy: PlayStation 4

LORDS OF THE FALLEN

Jedną z pierwszych dużych inspiracji serią studia From Software było polsko-niemieckie Lords of the Fallen przygotowane przez firmy Deck 13 i CI Games. Nie było pewnie w tym przypadku, gdyż Tomasz Gop zaangażowany w produkcję gry jest wielkim fanem Dark Souls i bardzo aktywnie udziela się wśród społeczności tej produkcji. LotF wprowadzał od siebie mało nowości, bazując raczej na mechanikach przygotowanych przez Japończyków. Produkcja początkowo nie radziła sobie zbyt dobrze, że względu na liczne błędy techniczne, ale twórcy dosyć szybko zdołali wyeliminować większość (jeśli nie wszystkie) niedogodności. Dlatego jeśli nie mieliście okazji sprawdzić dotychczas tej pozycji, warto nadrobić zaległości. Zwłaszcza, że powoli coraz głośniej zaczyna się robić o kontynuacji. Tyle, że tym razem pieczę nad projektem w pełni miałoby przejąć polskie studio CI Games, co traktuję akurat jako dobrą nowinę. Producent zdobył już doświadczenie w produkcji gier souls-like, więc tym razem możemy otrzymać jeszcze lepszy i bardziej przemyślany produkt.

Dodatkowe informacje

Producent: CI Games / Deck 13

Polska data premiery: 28 października 2014

Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One

SALT AND SANCTUARY

Wszystkie opisywane dotychczas przeze mnie produkcje prezentowały rozgrywkę zza pleców głównego bohatera, dlatego Salt and Sanctuary wyłamuje się z tego towarzystwa. Za grę odpowiedzialna jest niewielka firma Ska Studios, która postawiła na dwuwymiarowego RPG-a akcji, poziomem trudności nie odbiegającego od standardów przyjętych przez From Software. Salt and Sanctuary nawet pod względem stylistyki nawiązuje do Dark Souls i Bloodborne'a, o czym świadczyć mogą odpychający wyglądem wrogowie oraz mroczne lokacje utrzymane w szaro-brunatnych barwach. Tytuł na pierwszy rzut oka wygląda jak typowa platformówka, ale może to być złudne wrażenie. Podobnie jak w serii Dark Souls, tutaj również często sięgamy po broń, a "rolka" bywa jednym z częściej wykonywanych ruchów. Producent zdołał nawet przenieść do swojej gry motyw ze zbytnim obciążeniem bohatera, wpływającym na jego szybkość robienia uników oraz wyprowadzania ciosów.

Dodatkowe informacje

Producent: Ska Studios

Data premiery: 17 maja 2016

Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation Vita

Autor: Łukasz Morawski