Data publikacji:

Gdzie podziały się tytuły ekskluzywne na PS4?

Czekają na lepszy moment.

W ostatnich latach Sony przyzwyczaiło graczy do rewelacyjnych tytułów ekskluzywnych, które pod względem jakości bardzo często przebijają produkcje multiplatformowe. Wydany w tym roku God of War (recenzja) zachwycił graczy z całego świata, Horizon Zero Dawn (recenzja) mógł podobać się nawet przeciwnikom sandboksów, a Uncharted 4: Kres Złodzieja (recenzja) dobitnie pokazywał, że nie ma w branży drugiego takiego zespołu jak Naughty Dog, który poradziłby sobie z wielowymiarową grą przygodową. Japoński wydawca zdążył już przyzwyczaić graczy do luksusów, a jak wiadomo, każdego ciągnie do dobrych rzeczy. Chwilowo walczymy z sezonem ogórkowym robiąc sobie wakacyjną przerwę od grania bądź nadrabiając zaległości. Lato jednak kiedyś minie, i co wtedy? Czy druga połowa roku zaoferuje nam godne uwagi tytuły ekskluzywne na PlayStation 4? Trochę tak, trochę nie.

 • Kup Spider-Mana na Ceneo.pl
 • STARCIE GIGANTÓW

  Tegoroczna konferencja Sony na targach E3 delikatnie mnie zasmuciła. Firma zaprezentowała masę świetnie wyglądających tytułów, ale niestety nie była zbyt skłonna do dzielenia się konkretnymi datami premier. Większość pokazanych gier (The Last of Us: Part II, Days Gone, Death Stranding...) zadebiutuje dopiero w przyszłym roku, a może nawet później, dlatego w tym momencie nie ma co się nad nimi zastanawiać. Tylko, czy tak ustawiony line-up nie zaszkodzi nam, graczom? Na szczęście nie, ponieważ w okresie przedświątecznym rynek zaleją produkcje dostępne na wiele platform, z takim hitem jak Red Dead Redemption 2 na czele. Japoński gigant widocznie nie chce stawać w szranki z Rockstar Games, a także nie próbuje wpychać się pomiędzy tytuły zaplanowane przez Ubisoft czy Electronic Arts. Oznacza to, że w tym roku w ręce graczy zostanie oddany wyłącznie JEDEN wysokobudżetowy exclusive na plejkę, którego premiera została zaplanowana na początek września, czyli przed "wielką falą".

  Mowa oczywiście o przygodach Petera Parkera. Spider-Man zapowiada się nad wyraz interesująco i szczerze wątpię, żeby ten projekt nie wypalił. Za prace nad produkcją odpowiada doświadczone studio Insomniac Games mające na swoim koncie m.in. fantastyczną serię Ratchet Clank (poznaj historię marki). Wierzę zatem, że ich najnowsze dzieło nie będzie sztampowym sandboksem z popularnym bohaterem, tylko grą kipiącą od oryginalnej zawartości i ciekawych mechanik. Jak będzie w rzeczywistości? O tym przekonamy się już niedługo. No dobra, a co poza tym? Z zapowiedzianych na ten rok gier na pewno warto mieć jeszcze na uwadze Yakuza Kiwami 2 (aczkolwiek to tylko remaster), Tetris Effect (nowoczesna wariacja kultowego dzieła) oraz Deracine, grę twórców Dark Souls, wspierającą technologię wirtualnej rzeczywistości.

  EKSKLUZYWNY POTOP

  I to byłoby chyba na tyle, jeśli chodzi o produkcje, o których będzie / może być głośno. Ale nie martwcie się, ponieważ mam dla was małą niespodziankę. Oprócz wszystkich wymienionych przeze mnie tytułów, w 2018 roku do sprzedaży powinny trafić jeszcze DWADZIEŚCIA CZTERY produkcje. Dobrze czytacie, tak wygląda posucha według Sony. Aczkolwiek muszę ostudzić lekko wasz zapał, ponieważ sytuacja na tę chwilę nie jest jeszcze klarowna. To znaczy, część zapowiedzianych gier nie ma potwierdzonych w stu procentach dat premier, a ciężko mi uwierzyć, że w ciągu najbliższych pięciu miesięcy zagramy chociażby w MediEvila, który doczekał się wyłącznie marnego teasera. Mimo to, sytuacja nie wygląda tak źle, jak można byłoby początkowo przypuszczać. Co więcej, uważam, że posiadacze PlayStation 4 są obecnie w naprawdę genialnej pozycji, ponieważ co chwilę na ich konsolę udostępniany jest kolejny tytuł ekskluzywny. Jasne, nie wszystkie oferują poziom God of Wara, ale, hej, nie bądźmy pazerni. Microsoft też ma uczucia, niech przynajmniej przez chwilę ma nadzieję, że jeszcze w jakiś sposób liczy się w tej walce.

  Lista gier, które powinny zadebiutować jeszcze w tym roku: The Persistance, Firewall: Zero Hour, Yakuza Kiwami 2, Spider-Man, Fist of the North Star: Lost Paradise, Erica, White Day 2: Swan Song, Project Prelude Rune, Patapon 2 Remastered, Disaster Report 4 Plus: Summer Memories, V! No Heroes Allowed R!, Reborn: A Samurai Awakens, Concrete Genie, Invector, Tetris Effect, Jupiter Mars, Dreams, Eden Tomorrow, Deracine, Granblue Fantasy Project Re:Link, MediEvil, Just Deal With It!, WorldHunters, Knowledge is Power: Decades, Chimparty, Legion Commander, Melbits World, Mini-Mech Mayhem.

  Autor: Łukasz Morawski