Data publikacji:

Games with Gold vs PlayStation Plus - czerwiec 2017

Kto wygrał w tym miesiącu?

Rozpiski udostępnione przez Microsoft i Sony zazwyczaj wywołują w mediach społecznościowych drobne sprzeczki pomiędzy graczami, którzy bronią swoich ulubionych wydawców. Czasami bywa też tak, że ujawnione gry są na tyle słabe, że nawet najwierniejsi fani nie są w stanie powstrzymać się od wyrażenia niezadowolenia. Sprawdźmy, jak sytuacja wygląda w tym miesiącu!

Oferta Games with Gold z ubiegłego miesiąca może nie była zbyt porywająca, ale i tak wystarczyła, żeby sumarycznie zdobyć więcej punktów niż PlayStation Plus. Tymczasem w czerwcu Microsoft zaoferował praktycznie sam duże tytuły, dosyć wysoko oceniane przez recenzentów na całym świecie. Mimo to znalazło się również miejsce na indyka, czyli SpeedRunners, który jak sama nazwa może sugerować polega na szalonym bieganiu i walczeniu z przeciwnikami. Zdecydowanie lepszym kąskiem dla wielu graczy będzie jednak pierwsza odsłona Watch Dogs. Osobiście "jedynka" bardzo mnie wymęczyła, ale średnia ocen na Metacriticu wygląda całkiem dobrze. Niemniej, jest to produkcja wystarczająca na wiele godzin zabawy, a biorąc pod uwagę fakt, że otrzymujemy ją "za darmo", nie będziemy żałowali wydania pieniędzy, w razie gdyby nam się nie spodobała.

Jeśli natomiast chodzi o poprzednią generację, to Gigant z Redmond zaserwował graczom same nośne tytuły. Podobnie jak w przypadku Watch Dogs, również nie jestem przekonany do Assassin's Creed III, ale może tylko dlatego, że po ukończeniu drugiej części wraz z dodatkami zacząłem odczuwać zmęczenie materiałem. Mimo wszystko, "trójka" to kawał solidnego sandboksa osadzonego w ciekawych realiach. Z kolei Dragon Age: Początek to prawdziwa perełka, jedna z lepszych gier BioWare. Tytuł ma już sporo lat na karku, ale nadal bywa bardzo grywalny i wciągający. Dodam tylko, że zarówno Assassin's Creed, jak i pierwsza odsłona Dragon Age'a były już wcześniej dostępne w konkurencyjnym PS+, dlatego jeśli posiadacie (lub posiadaliście) PlayStation 3, to czerwiec w GwG nie będzie dla Was zbyt atrakcyjny. Warto również wspomnieć, że Microsoft po raz pierwszy udostępni w ramach abonamentu pięć tytułów, z czego ostatni to pakiet dodatków do multiplayera w grze Phantom Dust.

Gry dostępne w czerwcowym Games with Gold

Speedrunners (XONE) – 2016

Ocena na Metacritic: 84/100 (ocena wersji na PC)

Watch Dogs (XONE) – 2014

Ocena na Metacritic: 78/100

Assassin's Creed III (X360, XONE) – 2012 (było w PS+)

Ocena na Metacritic: 84/100

Dragon Age: Origins (X360, XONE) – 2009 (było w PS+)

Ocena na Metacritic: 86/100

W ubiegłym miesiącu posiadacze PlayStation 4 otrzymali świetną przygodówkę Tales from the Borderlands oraz nastawione na rozgrywki sieciowe Alienation. Cieszy zatem fakt, że Sony kontynuuje tendencję zwyżkową, przynajmniej jeśli chodzi o tę platformę. W czerwcu zagramy w niesamowicie dynamiczne i brutalne Killing Floor 2, które szerzej opisałem w recenzji oraz we wszystkie epizody Life is Strange. Strzelanka od studia Tripwire Interactive również jest mocny tytułem, ale i tak nijak ma się poziomem do przygód nastoletniej Max Caulfield. Jeśli chcecie poznać naszą opinię o tej grze, zanim pobierzecie ją na swoje dyski, to koniecznie zajrzyjcie do recenzji autorstwa Dawida.

Gdyby Sony skupiło wyłącznie uwagę na PlayStation 4, w ostatnich miesiącach, bez żadnych problemów wygrałoby zaciętą walkę z Microsoftem. Niestet, japoński wydawca nie ma już pomysłów na bardzo dobre gry na PS3 i PS Vitę, przez co nieustannie musimy raczyć się typowymi średniakami, na które normalnie nie wydalibyśmy pieniędzy. Właśnie tak jest z Abyss Odyssey, niezbyt przychylnie przyjętym tytułem przez recenzentów. Zaskakuje również udostępnienie WRC 5 w wersji na poprzednią generację konsol, ponieważ ta wygląda znacznie gorzej od edycji na PS4. Z kolei Neon Chrome i Spy Chameleon to kolejne niczym niezaskakujące indyki, które można ograć z ciekawości, ale bez ich znajomości raczej byśmy sobie jakoś w życiu poradzili.

Gry dostępne w czerwcowym PlayStation Plus

Killing Floor 2 (PS4) – 2016

Ocena na Metacritic: 75/100

Life is Strange (PS4) – 2015

Ocen na Metacritic: 85/100

Abyss Odyssey (PS3) – 2015

Ocena na Metacritic: 65/100

WRC 5: World Rally Championship (PS3) – 2015

Ocena na Metacritic: 62/100 (ocena wersji na PS4)

Neon Chrome (PS Vita, PS4) – 2016

Ocena na Metacritic: 64/100 (ocena wersji na PS4)

Spy Chameleon (PS Vita) – 2015

Ocena na Metacritic: 71/100 (ocena wersji na XONE)

PODSUMOWANIE

Kilka dni temu Sony poinformowało, że planuje wielkie zmiany w abonamencie PlayStation Plus. Na tę chwilę nie ujawniono większych konkretów, ale liczę na to, że Japończycy rzucą konkretnymi informacjami podczas tegorocznych targów E3. Niestety, w tym miesiącu rewelacyjne Life is Strange nie wystarczyło, żeby móc pokonać przeciwnika. Microsoft rzucił tak mocnymi i popularnymi tytułami, że gry udostępnione na konsolach PlayStation powinny zapaść się pod ziemię ze wstydu. Oferty Games with Gold i PlayStation Plus zestawiam już od kilku miesięcy, ale nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek różnica w punktach (na podstawie serwisu Metacritic) była aż tak duża...

Sprawdźcie, jak wyglądała sytuacja w ubiegłych miesiącach:

2017: STYCZEŃ, LUTY, MARZEC, KWIECIEŃ, MAJ

2016: GRUDZIEŃLISTOPADPAŹDZIERNIKWRZESIEŃSIERPIEŃ

 

Autor: Łukasz Morawski