Data publikacji:

Co nowego w systemach od Apple?

Jak co roku Apple raczy nas swoimi nowymi systemami, aktualizacje obejmie Iphone’a, Ipada komputery Mac, a także popularnego ostatnio Apple Watcha. Czego możemy się po nich spodziewać? Przekonajcie się sami!

Na czerwcowej konferencji WWDC jak co roku Apple przedstawiło światu swoją koncepcję nowych systemów. Dla wszystkich użytkowników sprzętów z logo nadgryzionego jabłka aktualizacje oznaczają sporo nowych funkcji.

iOS 10

Na pierwszy ogień weźmy nową aktualizację dla urządzeń mobilnych. Mogłoby się wydawać, że zmian jest niewiele, jednak jak to mówią - diabeł tkwi w szczegółach i IOS 10 wnosi całkiem sporo.

Po pierwsze ekran blokady został gruntownie odświeżony i przebudowany. Opcja „przesuń żeby odblokować” odchodzi do lamusa, a zastąpi ją funkcja naciśnij by „odblokować”. Oznacza to, że przycisk Touch ID będzie teraz pełnił nową funkcję. Po przesunięciu palca w lewo naszym oczom ukaże się aparat. Jeśli musniemy ekran w prawo to będziemy mogli podejrzeć powiadomienia i widgety.

No właśnie, ekran powiadomień zmienił się tutaj nie do poznania. Od tej pory wysuwając pasek górny będziemy mieli dostęp do wszystkich powiadomień z telefonu. Widżety zostały przeniesione na osoby ekran, który jak wcześniej wspominaliśmy wysuwany jest po przesunięciu palca w prawo. Do wyboru mamy podgląd kalendarza, ostatnich notatek, muzyki odtwarzanej przez Apple Music, czy podglądu map. To tylko przykłady, możliwości personalizacji są naprawdę spore. My wyczuwamy tutaj lekki ukłon w kierunku Androida.

Ostatnią interesującą rzeczą w ekranie blokady jest fakt, że uruchamiamy go nie kliknięciem, a po prostu podniesieniem telefonu, trzeba przyznać, że to ciekawa opcja. Niestety dostępna jest w Iphone'ach od modelu 6s.

Sporych zmian doczekały się również wiadomości. Od teraz za ich pomocą możemy wysyłać naklejki, gify, emoji a także reagować na otrzymane teksty. Jeśli posiadacie zdolności manualne to będziecie mogli pokazać swoje zdolności za pomocą odręcznego pisma, które dostępne będzie w wiadomościach. Jeśli chodzi o systemową klawiaturę to zmienił się dźwięk wystukiwanych klawiszy.

Posiadacze Iphone’a 6S,6S Plus, 7 i 7 Plus docenią rozszerzone funkcję 3D Touch. Naciskając mocniej na foldery możemy w łatwy sposób zmienić ich nazwy, a przy aplikacjach systemowych otrzymamy szybki dostęp do kalendarza, pogody czy aparatu. Co ciekawe przy latarce będziemy mogli wybrać siłę jej podświetlenia. Widać, że Apple nie porzuciło z tej funkcji, plotki mówiły, że 3D Touch jest niewypałem.

Coś jeszcze?

Rozmawiając o IOS 10 nie można zapomnieć o Apple Music, które zyskało nowy, odświeżony interfejs. Aplikacje systemowe takie jak porady czy giełda teraz mogą zostać usunięte aby zwolnić nieco miejsca na telefonie. Drobnych zmian jest zapewne nieco więcej, ale o nich powiemy wam przy okazji premiery.

Mac OS

Apple przebudowę Maków rozpoczął od nazwy. Teraz będziemy pracować na komputerach z Mac OS a nie OSX jak było do tej pory. Tą niewielką zmianę można porównać do całej aktualizacji. Jest raczej skromna, aczkolwiek nie można przejść obok niej obojętnie. Panie i Panowie prezentujemy system OS Sierra!

Siri dotychczas była dostępna wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Niestety nie doczekaliśmy się jeszcze asystenta głosowego, który mówi po Polsku, jednak mimo to Siri w wielu sytuacjach okazuje się przydatnym pomocnikiem. Być może w naszym kraju jej wykorzystanie nie jest tak popularne, ale na świecie jest ona jedną z bardziej powszechnych funkcji. Teraz asystentka będzie działała na komputerach Mac! Jest to odpowiedź firmy z Cupertino na zapotrzebowanie użytkowników. Wykonywanie wielu czynności będzie teraz uproszczone.

Łatwość w wykonywaniu zadań to chyba najważniejszy aspekt, który wprowadza nowa aktualizacja. Jeśli posiadacie kilka urządzeń Apple to praca pomiędzy nimi będzie znacznie łatwiejsza. Od teraz jeśli skopiujecie plik na Maku to wkleić będziecie mogli go bezpośrednio na swoim tablecie.

Posiadacze mniejszych dysków na swoich komputerach powinni zainteresować się również możliwością przeniesienia dokumentów i całego biurka do Icloud. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce na komputerze. Chmura jest popularną alternatywą i co ważne daje dostęp do plików na wszystkich urządzeniach. Jeszcze inną opcją dla tego rozwiązania jest optymalizacja miejsca, funkcja ta pozwoli na usunięcie zbędnych plików zalegających na komputerze, wszystko po to aby zyskać jeszcze więcej miejsca.

Ciekawą opcją będzie Picture in Picture, które pozwoli na oglądanie filmów podczas korzystania z komputera. Małe okno pozwoli na wyświetlanie filmów, dokładanie tak jak ma to miejsce w funkcji PiP w telewizorach.

Z mniejszych usprawnień zainteresuje was większe wsparcie emoji dla wiadomości. Dla posiadaczy Apple Watcha przygotowano możliwość odblokowania komputera bez wpisywania hasła. Ostatnia rzecz to ulepszona aplikacja zdjęcia. Teraz z dostępnych fotografii możemy tworzyć wspomnienia dodając odpowiednie teksty.

Watch OS

Trzecia odsłona systemu dla zegarka Apple to przede wszystkim podniesienie wydajności urządzenia. Dostępne będą również nowe tarcze zegara, które jeszcze lepiej dopasujemy do swoich potrzeb. Na ekranie Iphone’a możemy je edytować, to coś czego do tej pory nie było. Ulepszono także funkcje fitnessowe, które pozwolą na łatwiejsze udostępnianie swoich danych.

Systemy Apple są już gotowe do pobierania. Wystarczy wejść w uaktualnienia systemu i pobrać wskazany plik. Koniecznie dajcie znać w komentarzach jak wasze wrażenia!

Autor: Bartłomiej Mazurek