Data publikacji:

Jaką podkładkę chłodzącą pod laptopa wybrać?

Pomagamy w zakupie chłodzenia zewnętrznego dla komputera.

Lato to pora roku, w której użytkownicy laptopów powinni objąć je szczególną troską, ponieważ wysokie temperatury znacznie podnoszą ryzyko przegrzania. Być może przyszedł najwyższy czas, aby zastanowić się w końcu nad podkładką chłodzącą? Czym kierować się przy zakupie i jakie parametry brać pod uwagę? Pomagamy w wyborze idealnego chłodzenia zewnętrznego dla waszego laptopa.

CENA

Ceny podkładek chłodzących do laptopów mieszczą się w przedziale od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych. Kwota zależna jest od wielu czynników, do których należą m.in. jakość wykonania i użyte materiały, moc i liczba wiatraków oraz dodatkowe funkcje, takie jak regulacja kąta nachylenia i siły wentylatorów czy obecność dodatkowych portów USB i podświetlenia. Przed zakupem, powinniście zastanowić się nad tym, czego dokładnie potrzebujecie i ile pieniędzy możecie wydać na podkładkę.

WIELKOŚĆ I WAGA

Podkładki chłodzące posiadają różne wymiary i wagę. Lepiej, kiedy podkładka jest trochę większa od laptopa, ponieważ ma się wtedy pewność, że będzie on na niej leżał stabilnie. Mile widziane są też różnego rodzaju blokady zapobiegające zsuwaniu się komputera czy podkładki antypoślizgowe. Wielkość i waga mają szczególne znaczenie dla użytkowników laptopów, którzy sporo podróżują. Cięższe i większe podkładki są trudniejsze i zdecydowanie mniej wygodna w transporcie.

KONSTRUKCJA I JAKOŚĆ WYKONANIA

Powierzchnia dobrej podkładki chłodzącej powinna być wykonana z metalu, na przykład aluminium. Górna płyta, na której spoczywa laptop, musi być perforowana i najlepiej, aby miała postać siatki lub grilla, taka konstrukcja zapewni najlepszy przepływ powietrza. Dobrze też, jeżeli podkładka chłodząca posiada kilkustopniowy system regulacji kąta nachylenia, który wyraźnie podnosi komfort pracy, oraz podkładki antypoślizgowe na spodzie zapobiegające ślizganiu się po blacie biurka czy stołu.

GŁOŚNOŚĆ I PRZEPŁYW POWIETRZA

Głośność ma niebagatelne znaczenie dla komfortu pracy, a przepływ powietrza dla mocy chłodzącej urządzenia. Przed zakupem podkładki pod laptopa koniecznie należy sprawdzić oba parametry. Zbyt głośna doprowadzi was do szału, a zbyt słaba nie pomoże zbytnio przegrzanemu komputerowi. Kluczowe znaczenie dla skuteczności podkładki chłodzącej ma rozmieszczenie i liczba otworów wentylacyjnych. W przypadku konstrukcji, w których znajdują się one na bokach obudowy komputera, możliwości podkładki będą mocno ograniczone. Mile widziana jest możliwość regulacji mocy wentylatora.

DODATKOWE FUNKCJE

Najczęściej są to wbudowane porty USB i ledowe podświetlenie. Dodatkowy port USB przyda się na pewno, jeżeli wasz laptop nie ma ich za wiele w standardzie. Jeżeli chodzi natomiast o podświetlenie, to wpływa ono wyraźnie na walory estetyczne urządzenia, ale trzeba też mieć na uwadze zwiększone zużycie energii - nie chcecie przecież, żeby wasz laptop padł w połowie długiej podróży.

Przed wami 7 propozycji podstawek chłodzących do laptopów

COOLERMASTER NOTEPAL U3 PLUS

Wykonana z aluminium podkładka chłodząca Cooler Master Notepal U3 Plus posiada trzy wentylatory o średnicy 80 mm i prędkości obrotowej 950-1800 RPM oraz dwie wbudowane pętle do zawijania nadmiaru kabla. Urządzenie jest kompatybilne z laptopami, których przekątna ekranu nie przekracza 17 cali. Jego wymiary to 435 x 333 x 76 mm. Podkładka komunikuje się z komputerem poprzez kabel USB.

NAJNIŻSZA CENA NA CENEO.PL: 136,91 zł

W SKRÓCIE

Liczba wentylatorów: 3 x 80 mm

Prędkość obrotowa: 950-1800 RPM

Hałas: 21-23 dBA

Przepływ powietrza: 15,42 CFM

Przekątna ekranu: 13-17 cali

Dodatkowe: -

Waga: 1,1 kg

 

Podkładka chłodząca Modecom Silent Fan MC-CF15 została wyposażona w pięć cichych wentylatorów: jeden główny o średnicy 140 mm i cztery dodatkowe po 70 mm. Użytkownik ma możliwość płynnej regulacji obrotów wentylatorów. Nowoczesna konstrukcja z dwiema składanymi nóżkami pozwala na zmianę kąta nachylenia urządzenia. Dodatkowo sprzęt posiada gumowe podkładki antypoślizgowe, dwa porty USB i podświetlenie LED. Urządzenie jest kompatybilne z laptopami do 17 cali.

NAJNIŻSZA CENA NA CENEO.PL: 78,22 zł

W SKRÓCIE

Liczba wentylatorów: 1 x 140 mm | 4 x 70 mm

Prędkość obrotowa: 1000 RPM

Hałas: 21 dBA

Przepływ powietrza: 56 CFM

Przekątna ekranu: do 17 cali

Dodatkowe: 2 x USB, podświetlenie LED

Waga: 0,7 kg

 SILENTIUMPC GLACIER NC400

Na wyposażeniu podkładki chłodzącej Glacier NC400 znalazł się wentylator o średnicy 200 mm z dwoma trybami pracy: cichym i wydajnym. Obudowa urządzenia jest wykonana z wysokiej jakości tworzyw sztucznych i perforowanej metalowej siatki skrywającej wentylator. Sprzęt zasilany jest przez port USB i posiada dwa własne porty. Podkładka Glacier N400 jest kompatybilna z laptopami  o przekątnej do 17 cali.

NAJNIŻSZA CENA NA CENEO.PL: 90,99 zł

W SKRÓCIE

Liczba wentylatorów: 1 x 200 mm

Prędkość obrotowa: 600-750 RPM

Hałas: 11,9–14,9 dBA

Przepływ powietrza: 89.8 CFM

Przekątna ekranu: do 17 cali

Dodatkowe: 2 x USB

Waga: 0,8 kg

AAB COOLING NC20

Podkładka chłodząca AAB Cooling NC20 posiada duży, podświetlony na niebiesko centralny wentylator o średnicy 125 mm i prędkości obrotowej 700 RPM, który generuje hałas rzędu 15 dBA i zapewnia przepływ powietrza 56 CFM. Wykonana z plastiku i metalowej siatki obudowa została wyposażona w gumowe podkładki antypoślizgowe i system regulacji kąta nachylenia w zakresie od 6,5-45°. Dodatkowa blokada zapobiega zsunięciu się laptopa. Podkładka jest kompatybilna z dużymi laptopami.

NAJNIŻSZA CENA NA CENEO.PL: 31,48 zł

W SKRÓCIE

Liczba wentylatorów: 1 x 125 mm

Prędkość obrotowa: 700 RPM

Hałas: 15 dBA

Przepływ powietrza: 56 CFM

Przekątna ekranu: -

Dodatkowe: podświetlenie

Waga:-

 

THERMALTAKE MASSIVE 23 LX

Thermaltake Massive 23 LX jest wyposażona w podświetlony na niebiesko wentylator o średnicy 230 mm i prędkości obrotowej rzędu 600 RPM. Poziom hałasu to 17 dBA, a maksymalny przepływ powietrza wynosi 54,6 CFM. Urządzenie posiada szufladę do przechowywania kabla USB oraz gumowe podkładki antypoślizgowe. Podkładka jest kompatybilna z laptopami o przekątnej od 10. do 17. cali. Obudowa została wykonana z aluminium i plastiku. Dodatkowo sprzęt został wyposażony w dwa porty USB.

NAJNIŻSZA CENA NA CENEO.PL: 121,56 zł

W SKRÓCIE

Liczba wentylatorów: 1 x 230 mm

Prędkość obrotowa: 600 RPM

Hałas: 17 dBA

Przepływ powietrza: 54,6 CFM

Przekątna ekranu: 10-17 cali

Dodatkowe: 2 x USB, podświetlenie

Waga: 0,9 kg

ZALMAN ZM-NC11

Podkładka chłodząca Zalman ZM-NC11 została wyposażona w wentylator o przekątnej 220 mm i regulowanej zakresie od 620 do 720 RPM mocy. Urządzenie generuje hałas od 17 do 23,5 dBA. Sprzęt jest kompatybilny z laptopami o przekątnej ekranu od 12. do 17. cali. Dodatkowo urządzenie posiada dwa porty USB. Stylowa obudowa podkładki chłodzącej Zalman ZM-NC11 jest wykonana z plastiku i stali.

NAJNIŻSZA CENA NA CENEO.PL: 95,48 zł

W SKRÓCIE

Liczba wentylatorów: 1 x 220 mm

Prędkość obrotowa: 620-720 RPM

Hałas: 17-23,5 dBA

Przepływ powietrza: -

Przekątna ekranu: 12-17 cali

Dodatkowe: 2 x USB

Waga: 1,15 kg

TRUST GXT 278

Futurystyczna obudowa podkładki chłodzącej Trust GXT 278 skrywa cztery podświetlone na czerwono wentylatory o regulowanej mocy. Urządzenie posiada dodatkowo port USB, trzypoziomowy system regulacji kąta nachylenia oraz wbudowany schowek na kabel. Sprzęt jest kompatybilny z laptopami o przekątnej ekranu do 17 cali.

NAJNIŻSZA CENA NA CENEO.PL: 165,15 zł

W SKRÓCIE

Liczba wentylatorów: 4

Prędkość obrotowa: -

Hałas: 28 dBA

Przepływ powietrza: -

Maksymalna przekątna: do 17 cali

Dodatkowe: 1 x USB, podświetlenie

Waga: 0,739 kg

 

Autor: Dawid Sych