Data modyfikacji:

Zwiększ wydajność smartfona i tabletu. Poradnik video

Kilka prostych tricków, które poprawią działanie smartfona i tabletu.

Zaledwie kilka tygodni intensywnego używania smartfona czy tabletu wystarczy, aby stał się ona zauważalnie wolniejszy i mniej wydajny. Przygotowaliśmy poradnik, który pozwoli Wam w łatwy sposób przyspieszyć pracę i podnieść wydajność posiadanych urządzeń. Zapraszamy do lektury!

1. Zoptymalizuj ekran startowy.

Animowane tapety i widżety, szczególnie na starszych i/lub słabszych urządzeniach mogą spowolnić ich pracę. Jeżeli zależy Wam na podniesieniu wydajności i szybkości pracy, używajcie statycznych tapet i możliwie jak najmniejszej liczby widżetów. Nie oznacza to, że musimy pozbywać się ich zupełnie, wystarczy, że ograniczymy ich liczbę.

2. Usuń niepotrzebne aplikacje i pozbądź się śmieci.

Wielu użytkowników smartfonów i tabletów ma tendencję do pobierania najróżniejszych aplikacji i szybkiego zapominania o ich istnieniu. Tymczasem działają one w tle i zajmują cenną pamięć urządzenia, a co za tym idzie, spowalniają jego działanie i przyspieszają zużycie baterii.

Usuń wszystkie niepotrzebne i nieużywane aplikacje z pamięci. Warto też przenieść programy z karty microSD do pamięci wewnętrznej, do której urządzenie ma szybszy dostęp, oraz usunąć niepotrzebne zdjęcia, stare SMS-y i pliki pobrane z internetu.

Czy warto korzystać z programów typu "Task Killer"? 

Aplikacje te kończą procesy działające w tle i usuwają je z pamięci urządzenia. Brzmi nieźle. Problem w tym, że całkowite zamknięcie programów działających w tle wydłuży czas ich kolejnego uruchomienia. Trzeba zatem zastanowić się nad tym, co nam się bardziej opłaca.

3. Instaluj tylko aplikacje z pewnego źródła.

Programy dedykowane smartfonom i tabletom można znaleźć dosłownie wszędzie. Staraj się unikać aplikacji z nieznanych źródeł, ponieważ mogą one nie tylko spowolnić urządzenie, ale także zagrozić jego działaniu i bezpieczeństwu danych. Pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych wirtualnych sklepów, takich jak iTunes, Google Play czy sklep Windows Phone.

4. Wyczyść pamięć podręczną.

Przeglądarki internetowe gromadzą treści odwiedzanych stron, dzięki czemu ładują się one znacznie szybciej przy kolejnym uruchomieniu. Ma to jednak tę wadę, że obciąża pamięć urządzenia. Jeżeli korzystacie z internetu często, warto czyścić pamięć podręczną regularnie.

5. Ogranicz automatyczną synchronizację aplikacji.

Automatyczna synchronizacja aplikacji to bardzo przydatna funkcja, która pozwala na dostęp do plików z różnych urządzeń. Ma to oczywiście swoją cenę. Ogranicz liczbę aplikacji, które automatycznie się synchronizują, aby przyspieszyć działanie urządzenia.

6. Aktualizuj oprogramowanie (firmware).

Instalowanie najnowszych wersji oprogramowania nie tylko zwiększa funkcjonalność urządzenia, ale także usuwa błędy, które mogą być przyczyną wolnego działania. Trzeba liczyć się z tym, że aktualizacja z różnych powodów może czasem zaszkodzić urządzeniu. Należy uważać, aby przypadkiem jej nie przerwać.

7. Zainstaluj nową przeglądarkę internetową.

Jeżeli nie można zaktualizować systemu operacyjnego tabletu lub smartfona do nowszej wersji, warto zastanowić się nad zainstalowaniem nowej przeglądarki internetowej. Brak aktualizacji systemu operacyjnego, oznacza brak aktualizacji przeglądarki internetowej. Warto wtedy zastanowić się nad aplikacją zewnętrznego producenta.

Którą mobilną przeglądarkę wybrać?

Wybór, szczególnie w przypadku Androida, jest całkiem spory. Największą popularnością cieszą się Chrome (Android, iOS), Opera Mini (Android, iOS, Windows Phone), Firefox (Android), Javelin (Android), Dolphin (Android, iOS), CM Browser (Android) czy Maxthon (Android, iOS, Windows Phone). Trudno wybrać najlepszą, ponieważ jedne są szybkie, inne mogą pochwalić się dużą funkcjonalnością. Zależy czego szuka użytkownik.

8. Usuń baterię lub zrestartuj urządzenie.

Niektórzy producenci urządzeń przenośnych zalecają usunięcie baterii na kilka minut celem przyspieszenia ich działania. Jeżeli nie jest to możliwe, można spróbować wyłączyć tablet lub smartfon i uruchomić go ponownie po pewnym czasie.

POPRAWIENIE WYDAJNOŚCI BATERII

Jedną z największych bolączek smartfonów i tabletów jest krótki czas działania akumulatora. Większość z trudem wytrzymuje dobę, a co dopiero kilka dni. Smartfony i tablety to urządzenia wielozadaniowe, niemniej jednak w wielu sytuacjach można obyć się bez niektórych funkcji. Oto kilka rad, które pozwolą Wam na poprawienie wydajności baterii:

  • Zoptymalizuj ekran startowy
  • Zmniejsz jasność ekranu
  • Zmniejsz czas czuwania ekranu
  • Zmniejsz głośność dzwonków i dźwięków
  • Usuń niepotrzebne aplikacje i wyłącz programy działające w tle
  • Wyłącz WiFi/GPS/Blutooth/Dane komórkowe
  • Ogranicz automatyczną synchronizację aplikacji
  • Wykonuj zdjęcia bez użycia lampy błyskowej
  • Wyłącz wibracje
  • Wyłącz powiadomienia
  • Aktualizuj aplikacje, aby podnieść ich wydajność
  • Uruchom urządzenie ponownie
  • Korzystaj z wbudowanych trybów oszczędzania energii lub zainstaluj zewnętrzną aplikację.
  • Jeżeli na co dzień nie możecie obyć się bez większości funkcji, warto zastanowić się nad zakupem przenośnego banku energii. Wybór jest całkiem spory, ale jest kilka rzeczy, które zawsze powinno się brać pod uwagę:

    1. Cena/jakość.

    Na rynku dostępny jest wiele różnych urządzeń, od tanich podróbek (już od kilkunastu złotych) po odpowiednio droższe modele firmowe. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie smartfona czy tabletu i posiadaniu banku energii, który wystarczy nam na wiele lat, lepiej inwestować w bardziej wydajne i mniej awaryjne urządzenia znanych producentów.

    2. Pojemność.

    Przy wyborze banku energii trzeba zadać sobie pytanie, jakie urządzenia będziemy nim ładować. Power banki różnią się nie tylko pojemnością, ale także natężeniem prądu. Przed zakupem lepiej sprawdzić, jakiego prądu potrzebuje tablet czy smartfon. Większa pojemność oznacza też większy rozmiar. Warto zastanowić się, czy dany bank energii nie jest za duży i nie będzie nam bardziej wadził niż pomagał.

    3. Bezpieczeństwo.

    Power bank powinien być wyposażony w bezpiecznik, który zapobiega zwarciom i przeciążeniom. Pierwsze mogą doprowadzić do uszkodzenia smartfona lub tabletu, drugie skrócić czas przydatności banku energii. Należy również pamiętać o korzystaniu z oryginalnego kabla łączącego power bank z urządzeniem, co zmniejszy ryzyko zwarcia.

    4. Obecność wskaźnika ładowania.

    Dobrze jest wiedzieć, czy zabrany przez nas w podróż power bank ma wystarczająco dużo energii, aby naładować naszego smartfona lub tablet. Na rynku dostępne są power banki wyposażone w wyświetlacze LCD lub diody LED wskazujące poziom naładowania urządzenia.

    5. Wielofunkcyjność i funkcjonalność.

    Power bank może służyć ładowaniu różnych modeli smartfonów i tabletów, a także innych urządzeń. Warto zastanowić się nad tym, czy nie przydadzą nam się wymienne końcówki. Niektóre banki energii są poza tym wyposażone w latarkę, która może okazać się przydatna, kiedy smartfon lub tablet nagle się rozładuje.

    Sprawdź poradnik video!

    Autor: Dawid Sych