Xbox Game Pass w pigułce

2

Rozkładamy nową usługę Microsoftu na czynniki pierwsze.

Z początkiem czerwca ruszy Xbox Game Pass, nowa usługa abonamentowa Microsoftu, której subskrybenci otrzymają nieograniczony dostęp do bogatej oferty gier na konsole Xbox One oraz Xbox 360. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej usłudze Xbox Game Pass i ocenić czy nowy abonament wart jest swojej ceny. Sprawdzam też jak wypada w porównaniu z Xbox Live Gold i EA Access.

BIBLIOTEKA GIER

Na start Xbox Game Pass otrzyma dokładnie 100 gier – 40 z Xboksa One oraz 60 z Xboksa 360. Jako że abonament dostępny jest tylko i wyłącznie dla użytkowników konsoli Xbox One, wszystkie starsze produkcje objęte są wsteczną kompatybilnością. Z miesiąca na miesiąc katalog gier ma się rozrastać, część tytułów będzie też z niego usuwana. Jeżeli chodzi o gatunki gier, to w ofercie XGP znajdziecie prawie wszystko – platformówki, przygodówki, strzelanki, strategie, sportowe etc. Na liście znalazło się kilka bestsellerów, a wśród nich Fable 3, Halo 5: Guardians i Borderlands czy serie BioShock i Gears of War.

Udział gier z poszczególnych roczników w ofercie Xbox Game Pass

Najstarsza gra z katalogu pochodzi z 2006 roku (na liście znajdziecie też tytuły znacznie starsze, ale wydane później na konsolę Xbox 360), z kolei najmłodsze z 2016 roku. Na każdy rok poza 2006, 2007 i 2015 przypada średnio 10 gier. Najwięcej, bo aż 23, wyszły w 2015 roku. Z zeszłego roku pochodzi aż 8, ale są to raczej mniejsze produkcje, może za wyjątkiem Resident Evil 0 i polskiego Layers of Fear. Gry z wyższej półki, takie jak te wymienione w poprzednim akapicie, stanowię mniej więcej czwartą część ogółu. Wiele gier z katalogu Xbox Game Pass dostępnych było wcześniej w ramach abonamentu Xbox Live Gold, są to m.in. #IDARB, Borderlands, Gears of War, BioShock, czy Brothers: A Tale of Two Sons.

CENA I DODATKOWE ZNIŻKI

Xbox Games Pass to wydatek rzędu 29 złotych na miesiąc. Po pobraniu gry z katalogu na dysk twardy konsoli abonent nie staje się jej właścicielem – aby grać, musi posiadać aktywną subskrypcję. Jeżeli wybrany tytuł spodoba się wam, możecie kupić go i dzięki członkostwu Xbox Game Pass zyskać 20% zniżki na grę podstawową na Xboksa One oraz 10% na wszystkie dodatki do niej, pod warunkiem, że nadal znajduje się w katalogu. Ważne jest to, że opłata miesięczna jest przedłużana i odnawiana automatycznie po obowiązującej cenie aż do momentu jej anulowania przez użytkownika.

Przykładowe gry z katalogu Xbox Game Pass, Microsoft

Wszystkie rozgrywki czy dodatki kupione w Sklepie Xbox pozostaną przypisane do konta użytkownika, niezależnie od tego, czy postanowi on kontynuować subskrypcję Xbox Game Pass, czy nie. Jeżeli zdecydujecie się na zaprzestanie płacenia, stracicie dostęp do dodatkowych treści do czasu odnowienia subskrypcji Xbox Game Pass lub kupienia gry w wersji pudełkowej albo cyfrowej. Łowców osiągnięć na pewno ucieszy informacja, że Xbox Game Pass pozwoli na ich zdobywanie.

Przykładowe gry z katalogu Xbox Game Pass (ID@Xbox), Microsoft

Ważne jest to, że do korzystania z usługi Xbox Game Pass nie jest wymagane konto Xbox Live Gold, pod warunkiem, że nie nastawiacie się na rozgrywkę sieciową. Tak jak w przypadku wszystkich gier z Xbox Live konto Xbox Live Gold jest potrzebne do grania w gry z katalogu Xbox Game Pass w trybie wieloosobowym.

DZIAŁANIE USŁUGI

Usługa Xbox Game Pass dostępna jest poprzez zakładkę „Konta” w menu „Gry i Aplikacje” konsoli. Z wyglądu do złudzenia przypomina Sklep Xbox, gdzie gry podzielone są na różne kategorie. Użytkownik może nie tylko zainstalować, ale także kupić grę z poziomu usługi. Ma też łatwy dostęp do opcji zarządzania, gdzie może wyłączyć automatyczne przedłużanie abonamentu.

CZY WARTO?

To zależy. Opłacam abonament Xbox Live Gold od 2,5 roku i jak już wspomniałem wyżej, wiele spośród gier, które dostępne są w katalogu Xbox Game Pass, pojawiło się wcześniej w ofercie Xbox Live Gold. Na pewno skorzystam z usługi, aby nadrobić różne zaległości, ale będzie to raczej przelotny romans. Wszystko zależy od tego, jakie produkcje pojawią się w Xbox Game Pass w przyszłości. Na ten moment zdecydowałbym się prędzej na EA Access, przede wszystkim ze względu na fakt, że posiadam na własność zaledwie kilka gier z katalogu usługi Electronic Arts.

USŁUGA XBOX GAME PASS XBOX LIVE GOLD EA ACCESS
LICZBA GIER 100 48/ROK 38
PLATFORMY XBOX 360, XBOX ONE XBOX 360, XBOX ONE XBOX 360, XBOX ONE
DODATKOWE ZNIŻKI TAK (10-20%) TAK (50-75%) TAK (10%)
1 MIESIĄC 29 zł 29,00 zł 14,99 zł
3 MIESIĄCE 79,00 zł
12 MIESIĘCY 249.00 zł 79,99 zł

Powyższa tabela zawiera podstawowe informacje na temat trzech abonamentów, które dostępne są dla użytkowników konsoli Xbox One. Xbox Game Pass na tle Xbox Live Gold i EA Access wypada całkiem nieźle. Miesięczna opłata jest może wyższa, ale rekompensuje ją bogaty katalog gier. Główną wadą Xbox Game Pass jest to, że dostęp do trybu wieloosobowego i tak wymaga wykupienia abonamentu Xbox Live Gold. Rozczarowuje też trochę wysokość zniżek – wystarczy poczekać na pierwszą wyprzedaż w Sklepie Xbox, aby otrzymać lepszą ofertę. Xbox Game Pass to doskonałe rozwiązanie dla graczy, którzy nie posiadają dużej biblioteki gier i nie są specjalnie zainteresowane potyczkami sieciowymi. Pozostali powinni raczej inwestować w Xbox Live Gold oraz EA Access.

Dawid Sych

Od dziecka zapalony pecetowiec, a od niedawna konsolowy neofita. Kocha rozbudowane gry role-playing z masą statystyk i dziesiątkami okienek, najlepiej izometryczne i w klimacie science-fiction lub post-apo. Alergicznie reaguje na wszelkiej maści sandboksy oraz gry sportowe. Wielbiciel literatury klasycznej i amator dobrych seriali.

Dyskusja2 komentarze

Zostaw komentarz