TOP 10 gier, w których wybór gracza ma znaczenie

2

POPRZEDNIA NASTĘPNA

WIEDŹMIN

Zastanawiałem się długo czy umieścić tutaj pierwszą czy drugą część. Ostatecznie jednak zdecydowałem się na tą pierwszą, mimo tego, że to w dwójce jest chyba jeden z największych wyborów (Roche czy Iorveth), który całkowicie wpływa na to jak wyglądać będzie dalsza część zabawy. Już tłumaczę jednak skąd taka decyzja.

Jedynka posiadała bardzo ciekawy system, w którym podejmowaliśmy decyzję i dopiero jakiś czas później pojawiał się krótki flashback, który przypominał nam o wybranej opcji i przedstawiał konsekwencję takiego czynu. Oczywiście tyczyło się to tylko tych kluczowych wyborów, jednak nawet pomniejsze z nich, nie opatrzone na późniejszym etapie zgrabnym przerywnikiem filmowym, potrafiły mieć wpływ na to, kto przeżyje albo kto będzie chciał z Geraltem w ogóle rozmawiać.

Jedynka to wciąż jako, nomen omen, jedyna daje opcję wybrania neutralnej ścieżki, zgodnej z kodeksem wiedźmińskim. Co ciekawe, jej obranie, będzie miało co prawda znikomy wpływ na relacje z innymi, ale bardzo często zablokuje możliwość zdobycia niezłego ekwipunku. Wciąż jednak, oddanie takiej możliwości w ręce gracza, pozwala poczuć się jak prawdziwy wiedźmin i całkowicie uzależnia nasz dobrobyt od zleceń, które wykonamy. Właśnie za to najbardziej cenię pierwszą odsłonę i uważam ją jako bardzo ważny element całej trylogii. Nawet mimo tego, że podjęte w niej decyzje nie mają wpływu na dalszy ciąg historii w kolejnych częściach.

POPRZEDNIA NASTĘPNA


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Gracz od 12 roku życia. Częściej z padem, rzadziej z myszką. Bliżej mu do niebieskiego, niż do zielonego. Zakochany w pudełkowych wersjach gier. Kolekcjoner steelbooków. W wolnych chwilach - kinoman.

Dyskusja2 komentarze

  1. Brakowało tutaj bardzo ważnej gry jeśli chodzi o podejmowanie decyzji, bo w niej były kluczowe, a pojawiła się przed Until Dawn i Life is Strange oraz podbiła serca wielu graczy stawając się swego rodzaju klasykiem, którego słabo nie znać. Tą grą jest Heavy Rain. Liczę na zaktualizowanie listy, bo jasne, że w rpgach ważne są decyzje, ale jeśli o nie chodzi to Heavy Rain jest zdecydowanie lepszy od Wiedźmina czy Dragon Age’a (mimo, że kocham Dragon Age to muszę to stwierdzić)

  2. wybory w Life is Strange nie mają praktycznie żadnego znaczenia odnośnie zakończenia gry. wybory może i mają znaczenie odnośnie danego epizodu ale nie na całą grę. To jest jedna z tych gier gdzie gra daje wrażenia graczowi że podejmuje ważne decyzje.

Zostaw komentarz