TEST: monitor IIYAMA ProLite XB2472HSUC

0

Idealny do biura.

Niedawno testowałem monitor dla graczy IIYAMA G-Master GB2888UHSU-B1. Teraz z kolei było mi dane sprawdzić sprzęt z przeciwnej strony spektrum produktów. IIYAMA ProLite XB2472HSUC to 24-calowy monitor ze zintegrowaną kamerą i mikrofonem, który został zaprojektowany z myślą o pracownikach biurowych. Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem do pracy sprzętu odpowiedniego do prowadzenia wideokonferencji, prezentowany przez nas model z pewnością wart jest uwagi.

WYKONANIE

Jak już wspomniałem we wstępie, przekątna ekranu modelu ProLite XB2472HSUC wynosi 24 cale. Monitor ma wymiary 557 x 406,5 (536,5) x 230 mm i waży 5,8 kg. Ramki są stosunkowo szerokie. Górna i boczne mają prawie 15 mm grubości, z kolei dolna aż 30 mm. Na dolnej krawędzi z prawej strony znajduje się pięć przycisków funkcyjnych oraz dioda, która informuje o stanie urządzenia. Z tyłu zlokalizowane są interfejsy VGA, DVI, DisplayPort i HDCP, jak również wyjście słuchawkowe i trzy porty USB. 2.0. Monitor został wyposażony w zintegrowaną kamerę, głośniki stereo i mikrofon.

Sprzęt oferuje szeroki wachlarz możliwości dostosowania wysokości i kąta nachylenia ekranu. Regulacja wysokości możliwa jest w zakresie do 130 mm. Kąt obrotu wynosi 180° (90° w lewo i wprawo), z kolei kąt nachylenia 22° w górę i 5° w dół. Monitor dysponuje też funkcją PIVOT, która pozwala na obrócenie ekranu o 90°. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby zawiesić urządzenie na ścianie (VESA 100 x 100 mm). W pudełku, poza monitorem, znajdziecie kabel zasilający, kabel DisplayPort i kabel USB.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Ekran modelu ProLite XB2472HSUC został wyposażony w matrycę VA o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Obraz jest wyświetlany w formacie 16:9. Jasność i kontrast wynoszą odpowiednio 250 cd/m² i 3000:1. Czas reakcji liczy 8ms.  Kąty widzenia mieszczą się w przedziałach: poziomo/pionowo – 178°/ 178°; prawo/lewo – 89°/ 89° – góra/dół: 89°/ 89°. Wbudowane głośniki stereo mają moc rzędu 2W, rozdzielczość matrycy zintegrowanej kamery wynosi z kolei 2.0 megapiksele.

Opcje dostosowania obrazu obejmują m.in. jasność, kontrast, pozycję poziomą, pozycję pionową, taktowanie, fazę, czy temperaturę kolorów. Dostępne są też różne tryby obrazu, a wśród nich Gry, Film, Tekst, czy Krajobraz, jak również trzy tryby ECO. Monitor oferuje wsparcie dla technologii X-Res, która podnosi ostrość i wyrazistość obrazu o niskiej rozdzielczości poprzez imitowanie rozdzielczości wyższej. Z kolei technologia Flicker-free redukuje migotanie ekranu poprzez kontrolę jego jasności i regulację natężenia prądu. Nie mogło zabraknąć też funkcji redukcji szkodliwego dla wzroku niebieskiego światła.

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

Monitor jest ciężki, ale za to stabilny. Wizualnie prezentuje się całkiem nieźle, niestety, wrażenia psują zdecydowanie zbyt grube ramki. Zakresy regulacji wysokości i kąta obrotu są zadowalające. W trakcie konwersacji świetnie sprawdza się funkcja PIVOT, która pozwala na prowadzenie rozmowy w trybie portretowym. Zastrzeżenia mam do przycisków funkcyjnych, które wciska się dość ciężko, przez co obsługa monitora jest trochę niewygodna, oraz do liczby złącz – możecie wyobrazić sobie moje zdziwienie, kiedy przy próbie podłączenia monitora do komputera nie mogłem znaleźć wejścia HDMI.

IIYAMA ProLite XB2472HSUC (6)

Model ProLite XB2472HSUC wykorzystuje matrycę wykonaną w technologii VA, której największymi atutami są szersze w porównaniu z matrycami TN kąty widzenia i zdecydowanie lepsze odwzorowanie kolorów. Nie spisują się one może tak dobrze, jak matryce IPS, ale górują nad nimi czasem reakcji. Szerokość kątów widzenia i odwzorowanie kolorów w testowanym monitorze oceniam pozytywnie. Czas reakcji jest dość długi, ale pamiętajmy, że nie jest to sprzęt przeznaczony dla graczy. Cieszy obecność technologii Flicker-free i funkcji redukcji niebieskiego światła, które wyraźnie wpływają na komfort użytkowania. Różne tryby obrazu pozwalają natomiast na dopasowanie go do aktualnych potrzeb.

IIYAMA ProLite XB2472HSUC (5)

Jeżeli chodzi o zintegrowaną kamerę, mikrofon i głośniki stereo, które są głównymi atutami testowanego modelu, to spisują się one całkiem nieźle. Obraz z kamery, chociaż śnieży, jest wystarczająco wyraźny. Przesyłany przez mikrofon dźwięk jest czysty i szpecą go wyłączenie drobne szumy. Największe zastrzeżenia mam do głośników, których dźwięk jest wyprany z niskich tonów i tak cichy, że po pewnym czasie powróciłem do moich zwykłych głośników. Nadają się do słuchania muzyki przy pracy, ale nie wyobrażam sobie, żeby można było z nich korzystać w trakcie wideokonferencji.

IIYAMA ProLite XB2472HSUC (8)

PODSUMOWANIE

Myślę, że model IIYAMA ProLite XB2472HSUC sprawdzi się w pracy biurowej niemal bez zarzutu. Całkiem niezła kamera i mikrofon, jak również funkcja PIVOT na pewno przydadzą się podczas wideokonferencji. Zadowolony byłem też z jakości wyświetlanego obrazu. Kąty widzenia i odwzorowanie kolorów są zadowalające, podobnie zresztą jak liczba dostępnych trybów obrazu oraz funkcji z technologią Flicker-free i redukcją niebieskiego światła na czele. Zawiedziony byłem z kolei niewielką liczbą złącz (brak portu HDMI!) oraz porażająco słabą jakością i głośnością dźwięku wydobywającego się z głośników. Bardzo wątpliwa wydaje mi się ich przydatność podczas wideokonferencji. Na rynku dostępne są tańsze monitory ze zintegrowaną kamerą, głośnikami i mikrofonem o zbliżonych możliwościach, jednak różniące się detalami, a jak głosi znane powiedzenie: diabeł tkwi w szczegółach.

Sprzęt do testów dostarczyła firma iiyama, za co serdecznie dziękujemy!

 

Werdykt

 • Wykonanie
  7.5
 • Wyświetlacz
  8
 • Funkcjonalność
  8
 • Zużycie energii
  8
 • Cena
  7.5
Podsumowanie

Monitor IIYAMA ProLite XB2472HSUC to sprzęt stworzony z myślą o pracy w biurze. Zintegrowana kamera i mikrofon spisują się całkiem nieźle, zdecydowanie gorzej wypadają natomiast głośniki. Matryca cechuje się dobrym odwzorowaniem kolorów i stosunkowo szerokimi kątami widzenia. Sprzęt oferuje też kilka ciekawych i przydatnych funkcji dodatkowych.

78%
78
Dobra
Dawid Sych

Od dziecka zapalony pecetowiec, a od niedawna konsolowy neofita. Kocha rozbudowane gry role-playing z masą statystyk i dziesiątkami okienek, najlepiej izometryczne i w klimacie science-fiction lub post-apo. Alergicznie reaguje na wszelkiej maści sandboksy oraz gry sportowe. Wielbiciel literatury klasycznej i amator dobrych seriali.

Zostaw komentarz