Data modyfikacji:

Test: Kruger&Matz Classic

 Z początkiem bieżącego roku polski producent wszedł na rynek smartwatchy. 

Wygląd i pierwsze wrażenie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem smartwatch polskiego producenta w oczy rzucił się spory wyświetlacz i gruby silikonowy pasek. Przypomniały mi się stare zegarki CASIO . Były one swego czasu bardzo modne, dzięki czytelnym wyświetlaczom i  wielu opcjom.

W tym przypadku mamy jeden boczny przycisk, który podświetla tarczę i aktywuje możliwość włączenia menu. Sama koperta jest dosyć duża i gruba, jednak dzięki czarnej obwódce ekranu wydaje się mniejsza. Po założeniu na rękę,  smartwatch wygląda zgrabnie i nawet elegancko.

Menu

Po wejściu w menu mamy 15 opcji do wyboru.  Najważniejsze z nich to ‘Wybierz numer’, ‘Wiadomości’, ‘Alarm’ oraz ‘Powiadomienia’. Nas jednak na początek interesują ustawienia, dzięki którym skonfigurujemy połączenie ze smartfonem , ustawimy czas, głośność czy tarczę zegara. Do wyboru mamy pięć tarcz, od sportowej, przez oldskulową , kończąc na klasycznej i biznesowej.  Mi najbardziej przypadła do gustu klasyczna, która chyba jest najbardziej czytelna.

Alerty i powiadomienia

Smartwatch o nadchodzących powiadomieniach informuje nas dzwonkiem, wibracją lub dzwonkiem i wibracją jednocześnie. Z początku używałem jedynie wibracji,  jednak po dwóch dniach przerzuciłem się na dźwięk. Błędem było ustawienie powiadomień na każdą możliwą aplikację, ale jako duże dziecko chciałem wszystko naraz.  Wibracje są tak silne, że od zbyt częstych powiadomień o informacjach na fb, mailach i połączeniach przychodzących rozbolała mnie ręka.

Połączenia

KrugerMatz Classic daje możliwość odbierania połączeń i wybierania numeru. Spełnia się marzenie każdego faceta, który oglądał kiedyś serial ‘Nieustraszony’. Od teraz możemy rozmawiać przez zegarek! Przynajmniej w teorii.  O ile ja słyszałem bardzo dobrze rozmówce,  tak on mnie praktycznie wcale. Gdyby Michael Knight musiał tak krzyczeć, żeby KIT go zrozumiał, to żadna tajna misja nie miałaby szans powodzenia. Być może jakaś aktualizacja oprogramowania by pomogła.

Wiadomości i Maile

Gdy dostaniemy wiadomość na Messengerze,  zostajemy powiadomieni w wybrany przez nas sposób i możemy ją odczytać na wyświetlaczu zegarka. W przypadku, gdy tych wiadomości jest więcej, jesteśmy bombardowani powiadomieniami o nich. Niestety, możemy odczytać tylko ostatnią z nich. To duży błąd biorąc pod uwagę, że obecnie dominuje duża ilości krótkich wiadomości.

Multimedia

Dzięki aplikacji na smarfona – SmartWear- mamy możliwość wgrywania dodatków na smartwatcha. Standardowo, do dyspozycji jest Yahoo Weather, Digital Clock, Codoon, UVsensor i Pendometer. Z czasem pewnie lista aplikacji będzie się rozwijać, jednak na chwile obecną brak mi chociażby kalkulatora.

Bateria

Przez ponad dwa tygodnie testowania smartwatcha ładowałem go może pięć razy. Udało się to tylko dlatego,  że nie był cały czas podłączony przez Bluetooth do smartfona. Przy ciągłym połączeniu zegarek –telefon bateria starcza na troszkę ponad 24h. Przy połączeniu w podróży do pracy, na spacerach czy sytuacjach,  gdy smartfon nie był pod ręką, akumulator wytrzymywał spokojnie do trzech dni.

Autor: Tomasz Sandomierski