Test: ARCHOS 80b Helium 4G

0

Czterordzeniowy tablet z gniazdem DualSIM i obsługą LTE/4G.

ARCHOS 80b Helium 4G jest raczej nietypowym tabletem, ale to dobrze, bo na rynku jest pełno urządzeń z różniących się jedynie logiem producenta. Pierwszą rzeczą rzucająca się w oczy są jego nietypowe wymiary. Przy 8 calowym wyświetlaczu ma on 210mm wysokości przy 122mm szerokości. Na górnej części urządzenia znajduje się dwumegapikselowa kamerka oraz głośnik. Wszystko po to by po wykorzystaniu jednego bądź obu gniazd SIM móc dzwonić do znajomych.

Wykonanie

Tablet prezentuje się naprawdę fajnie – plastikowe wykończenie wraz z aluminiowym tylnym panelem nie wygląda tandetnie –wg mnie dodaje mu klasy. Elementy spasowane są ze sobą dobrze, nie zdarzyło się bym podczas  pracy na nim usłyszał jakieś trzaski. Góra tylnego panelu jest zdejmowana i to właśnie pod nią znajduje się gniazdo DualSIM oraz slot na kartę miniSD. Całość jest naprawdę dobrze skomponowana.

Wydajność

ARCHOS 80b Helium 4G uzyskał 4 976 punktów w 3DMark Ice Storm Extreme oraz 30 602 w teście AnTuTu. Taki wynik ustawił go pomiędzy LG G3 oraz HTC One. Taki wynik spowodowany jest zapewne jedynie 1GB pamięci RAM. Za plus należy wziąć GPU Mali T760 MP2, które współdziała z OpenGL ES 3.1, OpenCL 1.1 oraz DirectX 11.1. Taka specyfikacja w zupełności wystarczy do odpalenia sporej części gier z Google Play, jednak o najnowszych produkcjach powinniśmy zapomnieć.

Multimedia

Z racji jego nietypowych wymiarów mogę stwierdzić, że jest idealny do oglądania seriali lub filmów. Trochę gorzej radzi sobie z grami. Testowane RE-VOLT 2 oraz Real Boxing nie prezentowały pełni swoich możliwości. Co prawda nie przycinały, ale  odczuwało się wydłużony czas ładowania kolejnych walk/wyścigów. Muszę też dać małego minusa za dźwięk – w jedyny tylny głośniczek dano chyba za dużo mocy i o ile nie ustawimy go na maksymalną głośność, to nawet przyjemnie gra.

Aparat

Zawsze byłem zdania, że tablety nie służą do robienia zdjęć. Ten model na pewno mojego zdania nie zmieni. Fotki są rozmazane, pełno w nich szumów, niezależnie czy są robione za dnia czy przy sztucznym świetle. Spodziewałem się lepszych fotek po 5 megapikselach.

Bateria

Zaraz po aparacie jest to najsłabszy element ARCHOS 80b Helium 4G. Niestety, wyniki programu Battery HD potwierdzają moje odczucia. Niecałe  dwie godziny grania w produkcje 3D to słaby wynik. Ratuje go ponad 10 godzin oglądania filmów i 7 godzin rozmów VoIP.

 


Podsumowanie

 • Jakość wykonania
  9
 • Wydajność
  8
 • Pamięć i pojemność
  7
 • Wyświetlacz
  8
 • Aparat
  5
 • Cena/Jakość
  8
Podsumowanie

Ze względu na swoje wymiary i czas pracy jest to idealne urządzenie do oglądania filmów lub seriali. Niestety nie sprawdza się jako maszynka dogrania. Dzięki gniazdu DualSIM możemy telefonować z ARCHOS 80b Helium 4G, jednak pomimo wyraźnego dźwięku nie jest to przyjemna czynność.

75%
75
Dobry

Od niemal 7 lat w Ceneo.pl, gdzie jego domeną jest przede wszystkim content produktów. Uwielbia sport, nie tylko z kanapy salonu. Nowości sprzętowe, szczególnie te z rynku chińskiego są jego hobby. Jeśli testuje jakiś sprzęt, to główną uwagę zwraca na wygląd i wytrzymałość. Jeżeli coś nie działa, zawsze może to naprawić młotkiem ;-)

Zostaw komentarz