Data modyfikacji:

TEST: Allview X3 Soul

Stylowy i funkcjonalny smartfon dla amatorów fotografii.

Nie tak dawno temu testowaliśmy smartfon Allview X3 Soul Mini. Teraz przyszedł czas na wariant podstawowy. Allview X3 Soul jest nie tylko większy i bardziej wydajny, ale też odpowiednio droższy. Postanowiliśmy sprawdzić, czy stanowi dobrą alternatywę dla innych słuchawek ze średniej półki.

WYKONANIE I ERGONOMIA

Obudowa Allview X3 Soul w 89% składa się z metalu. Tył i boki są matowe, a ścięte krawędzie lekko błyszczące. Mimo że smartfon jest o pół cala większy od wariantu Mini, może pochwalić się nieznacznie smuklejszą konstrukcją - ma zaledwie 6.9 mm grubości. Na prawym boku znajduje się włącznik i przyciski regulacji głośności, z kolei na lewym gniazdo na karty SIM i kartę microSD.

Słuchawka jest lekka i dobrze leży w dłoni, zapomnijcie jednak o używaniu jej przy pomocy jednej ręki. Obudowę cechuje estetyczny ascetyzm i elegancja, niestety, niespecjalnie wyróżnia się ona na tle konkurencji. Cienkie ramki nadają urządzeniu lekkości, natomiast matowa powierzchnia doskonale chroni je przed niemiłymi dla oka odciskami palców.

EKRAN

Allview X3 Soul ma 5.5-calowy ekran dotykowy HD AMOLED. Na każdy cal powierzchni wyświetlacza przypada 267 pikseli. To wystarczająco dużo, aby obraz był ostry, a pojedyncze piksele prawie niewidoczne. Grubość ekranu została zredukowana dzięki technologii OGS. Przed zarysowaniem i uszkodzeniami mechanicznymi wyświetlacz chroni szkło hartowane Gorilla Glass 3.

WYPOSAŻENIE

Allview X3 Soul jest wyposażony w 64-bitowy 8-rdzeniowy procesor True Octa Core, 3 GB RAM-u i 32 GB pamięci flash, którą dzięki czytnikowi kart microSD można rozbudować o kolejne 128 GB, ale tylko wtedy, kiedy korzystamy z jednej karty SIM. Na szczęście, pojemność bazowa jest stosunkowo duża i powinna zadowolić przeciętnego użytkownika, jeżeli ten chciałby używać dwóch kart SIM.

Akumulator ma pojemność rzędu 3150 mAh. Dzięki implementacji technologii Szybkiego Ładowania, bateria ładuje się do poziomu 10% w ciągu zaledwie 15 minut. Smartfon jest wyposażony w port USB typu C, który pozwala na szybsze przesyłanie danych. Co więcej, w przeciwieństwie do starszych generacji, jest dwustronny. Nie zabrakło też wsparcia dla 4G LTE.

APARATY FOTOGRAFICZNE

Allview X3 Soul to urządzenie stworzone z myślą o amatorach fotografii. Smartfon ma 5-megapikselową kamerę przednią i 13-megapikselowy aparat fotograficzny, który oprócz trybu normalnego, oferuje też tryb profesjonalny pozwalający na własnoręczne dostosowanie ostrości, szybkości migawki i czułości światła, a nawet określenie rodzaju oświetlenia.

Dostępne są też funkcje, takie jak Piękno Twarzy, Magiczny Fokus, Panorama, HDR, Super Zdjęcie, Prezentacja, GIF, czy skaner kodów, jak również tryb nocny i całkiem pokaźny zestaw filtrów. Aparat fotograficzny zdolny jest także do nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD.

Zdjęcia i filmy dzienne cechuje wysoka jakość i dobre odwzorowaniem kolorów. W przypadku ujęć nocnych obraz jest nieco ziarnisty i rozmazany, ale i tak wygląda całkiem nieźle. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że wspomniane wyżej funkcje i tryby wyraźnie podnoszą jakość fotografii, dzięki czemu nawet w niesprzyjających warunkach możliwe jest zrobienie naprawdę przyzwoitych zdjęć.

WYDAJNOŚĆ

Allview X3 Soul bardzo dobrze radzi sobie z podstawowymi zadaniami, takimi jak surfowanie w sieci, czy przeglądanie multimediów oraz z grami. Grając w Mortal Kombat X, Asphalt 8, Relic Run, czy The Sims nie doświadczyłem klatkowania ani żadnych innych niedogodności. Niestety, w benchmarkach smartfon nie wypada już tak dobrze i wyraźnie odstaje od flagowców konkurencji.

Jeżeli chodzi o czas działania akumulatora, to jest on całkiem zadowalający. Urządzenie spokojnie pociągnie dzień na w pełni naładowanej baterii, o ile nie działa przez cały czas na pełnych obrotach. Dostępny jest też ekstremalny tryb oszczędzania baterii, znacznie wydłużający czas jej działania. Można w nim używać wyłącznie telefonu, kontaktów, SMS-ów oraz zegara.

OPROGRAMOWANIE

Allview X3 Soul działa pod kontrolą Androida 5.1 Lollipop z VisualUI 1.0. Poza relatywnie nową wersją mobilnego systemu operacyjnego, smartfon wyposażony został w kilka ciekawych funkcji. Jedną z nich jest Kameleon, który sprawia, że wyświetlany na ekranie motyw będzie zmieniał kolory w zależności od otoczenia - wystarczy skierować aparat fotograficzny na wybrane miejsce.

Stanowiąca alternatywę dla NFC technologia Hot-Knot pozwala na błyskawiczną transmisję danych pomiędzy połączonymi urządzeniami. Z kolei dzięki inteligentnym gestom użytkownik może między innymi odebrać połączenie przychodzące przez podniesienie słuchawki do ucha, wybudzić urządzenie dwukrotnym stuknięciem palcem w wyświetlacz lub wykonać zdefiniowaną akcję poprzez narysowanie na ekranie określonego wzoru.

Jeżeli macie dzieci i czasem dajecie im pobawić się smartfonem, przydatny może okazać się Dziecięcy Świat, czyli specjalna strefa, w której najmłodsi znajdą wszystkie przeznaczone dla nich aplikacje. Nie musicie też obawiać się, że przypadkiem skasują ważne dane. Dostępny jest także tryb gościa, w którym prywatne dane pozostanę ukryte przed wzrokiem osób postronnych.

PODSUMOWANIE

Allview X3 Soul to elegancki, funkcjonalny i całkiem wydajny smartfon, który przypadnie do gustu przede wszystkim amatorom fotografii. Szeroki wachlarz możliwości aparatu daje użytkownikowi ogromną swobodę i pozwala na robienie naprawdę dobrych i różnorodnych zdjęć. Urządzenie bez problemu radzi sobie też podstawowymi zadaniami i bardziej wymagającymi grami. Niestety, Allview X3 Soul nie jest pozbawiony wad. Mimo niezłej specyfikacji technicznej, pozostaje daleko w tyle za flagowcami konkurencji. Jest też zauważalnie droższy od wariantu Mini.

Smartfon do testów dostarczyła firma Allview, za co serdecznie dziękujemy!

Autor: Dawid Sych