Data modyfikacji:

Test: AllView WI8G

Tablet AllView WI8G to kolejna na naszym rynku propozycja małego i taniego urządzenia z systemem Windows 8.

Tablet AllView WI8G dostarczony jest w niewielkim ładnie wykonanym pudełku. W środku obok samego urządzenia na wyposażeniu znajduje się ładowarka, przewód USB oraz przejściówka microUSB – USB. Wraz z tabletem dostarczono instrukcję w języku polskim, kartę gwarancyjną i instrukcję aktywacji MS Office 365 Personal. Urządzenie ma naklejone z przodu i z tyłu folie zabezpieczające na czas transportu. Usuwając tą z matrycy należy uważać, by nie odkleić tej właściwej zabezpieczającej ekran przed porysowaniem.

AllView WI8G

Wizualnie tablet nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród innych tego typu urządzeń. Szaro-czarną kolorystykę obudowy urozmaicają jedynie przycisk Windows na przednim panelu i nadruki na tylnej obudowie.

Konstrukcja oparta jest na konstrukcji z szarego tworzywa sztucznego z metalową tylną obudową. Przedni panel z matrycą posiada wąskie ramki boczne (tablet trzymany w orientacji pionowej). Pośrodku górnej szerszej ramki umieszczono przednią kamerkę 2 MP do komunikacji, natomiast centralnie w dolnej ramce wbudowano dotykowy przycisk Windows. Dodam tylko, że zdarzają się tablety, które mają w tym miejscu naniesione tylko logo Windows. Co do samego przycisku to jest on bardzo czuły na dotyk i często się zdarza, że trzymając tablet w poziomie mimowolnie dotykamy go fragmentem dłoni, co skutkuje przełączeniem widoku. Bywa to dość irytujące.

Tylna część urządzenia to przede wszystkim metalowa płyta zabezpieczająca wnętrze. W grafitowym kolorze. Na lewym dłuższym boku (patrząc od tyłu) przy górnej krawędzi umieszczono dwa przyciski zasilania i regulacji głośności. Ich grafitowa powierzchnia górna i srebrne boki tworzą ciekawy efekt.

W górnej części tabletu (orientacja pionowa) zlokalizowano wszystkie złącza i tylną kamerkę o rozdzielczości matrycy 2 MP. Cała górna część ramki to zdejmowana osłona na złącza microSD i microSIM. Na zewnątrz wyprowadzono złącze słuchawkowe, microUSB i mikrofon. Niestety nie ma w urządzeniu wyjścia HDMI, co znacznie ogranicza jego zastosowanie. Dolna część urządzenia to miejsce na dwa głośniczki stereo, które rozłożone zostały maksymalnie daleko od siebie.

Całość jest solidnie wykonana i dobrze spasowana. Obudowa nie trzeszczy i nie ugina się. Klapka otwiera się niezbyt łatwo i mam wrażenie, że przy częstym otwieraniu z czasem jej zaczepy się zużyją. Jest też niewielka przerwa luka pomiędzy klapka a tylną metalową obudową, szerokości mniej więcej 0.5 - 1 mm. Może to być przyczyną zbierania się pyłu i kurzu pod klapką w okolicy złącz.

Tablet ma grubość 9 mm i dzięki wąskim bocznym ramkom matrycy można go objąć w pionie jedną ręką, ale nie dla wszystkich osób będzie to wygodne.

Wyświetlacz

Tablet wyposażono w wyświetlacz IPS o przekątnej 8 cali i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Do przeglądania stron internetowych jest to w zupełności wystarczająca gęstość pikseli (180 PPI). Dłuższe czytanie dokumentów jest jednak już męczące.

Wyświetlacz zapewnia dobrą reprodukcję kolorów i jest dość jasny. Niestety pod większymi kątami szybko ją się traci. Ekran bardzo mocno odbija promienie światła. W słoneczny dzień słoneczny dzień na wolnym powietrzu nie sposób z wyświetlacza coś odczytać, choć zakres regulacji siły podświetlenia jest bardzo szeroki.

Minimalne ustawienie to prawie że wygaszenie ekranu. Dzięki temu tablet może dłużej popracować na baterii, a wieczorem można go na tyle przygasić, że nie będzie innym przeszkadzała nasza praca. Wzdłuż górnych krawędzi jest niewielki wyciek podświetlenia, ale nie przeszkadza to zbytnio w użytkowaniu urządzenia.

Urządzenie na dotyk reaguje szybko, ale nie zawsze dość precyzyjnie, choć na Windows przy 8 calach trudno o precyzję przy tak małych okienkach. Wyświetlacz pokryto hartowanym szkłem G+G. Dlatego należy zawsze mieć folię ochronną i uważać na szklany ekran.

System

Urządzenie staruje po około 2 sekundowym naciśnięciu przycisku zasilania. Po dziesięciu kolejnych sekundach Windows 8.1 jest gotowy do pracy.

Po uruchomieniu okazało się, że urządzenie otrzymane do testów ma skonfigurowany tylko język angielski i rumuński. Trzeba więc samemu zadbać o doinstalowanie składników systemu z językiem polskim, jeśli ma się takie życzenie.

Tablet posiada 16 GB pamięci wewnętrznej Flash, z czego Windows zajmuje ponad 6 GB pamięci. Na dokumenty i programy pozostaje niecałe 10 GB. Jest to bardzo niewiele i w zasadzie po zainstalowaniu pakietu Office, antywirusa i kilku przydatnych narzędzi miejsce kurczy się do około 2 GB. Oczywiście mamy do dyspozycji złącze na zewnętrzną kartę microSD, która może rozszerzyć dostępną pamięć, ale podczas instalacji aplikacji wiele plików może być wgranych do systemowych folderów Windowsa na dysku C.

Nie ma problemów z podłączaniem urządzeń peryferyjnych: mysz, klawiatura (również radiowa), drukarka, przenośne dyski.

Wydajność

W urządzeniu umieszczono ekonomiczny procesor Intel Atom Z3735G z maksymalną częstotliwości taktowania do 1.83 GHz oraz kartę graficzną z serii Intel HD Graphics. Ponadto posiada tylko 1 GB pamięci RAM. Trudno więc oczekiwać od tego urządzenia, że będzie działać płynnie w każdej sytuacji. Jest to absolutne minimum, by uruchomić Windows 8 (Windows 10 ma mieć mniejsze wymagania). Przewijanie pulpitów Windows 8 działa płynnie, a aplikacje szybko reagują na dotyk. Filmy wideo FullHD odtwarzane są płynnie, również przewijanie stron internetowych i dokumentów PDF jest płynne. Karta graficzna Intela ma bardzo dobry układ graficzny 2D, co potwierdzają tablety z Androidem oparte na procesorze Intela. Problemy pojawia się jednak przy większym obciążeniu urządzenia.

Poniżej wyniki testów programem PassMark: CPU, GPU, pamięć RAM i pamięć wewnętrzna (dysk).

Ekonomiczny procesor i niewielka ilość tej pamięci wpływa na komfort pracy przy większym obciążeniu i ogranicza możliwości urządzenia. Jest to widoczne już w sytuacji otwarcia kilku kart w przeglądarce z bardziej wymagającymi stronami (np. Flash), czy serwisem Youtube. Przełączanie się pomiędzy zakładkami przeglądarki, wyświetlanie stron, ich przewijanie i powiększanie bardzo często działa z wyraźnym opóźnieniem. Również procesor tekstu i arkusz kalkulacyjny potrafią się na chwilę zamyślić. Popularna gra samochodowa Asphalt 8 delikatnie przycina się co chwilę.

W przypadku tego urządzenia nie ma sensu wydawać pieniędzy na karty klasy 10 (odczyt do 40 MB/s), gdyż zamontowany czytnik kart był wstanie pobierać dane z prędkością niewiele większą od 20 MB/s. Tablet już po chwili pracy, szczególnie na maksymalnej jasności podświetlenia potrafi się mocno nagrzać, co nie jest komfortowe dla rąk.

Łączność i nawigacja.

Tablet AllView WI8G obsługuje sieć WiFi w standardzie 802.11b/g/n. Tablet szybko nawiązuje połączenie z siecią i nie zrywa go podczas przemieszczania się po mieszkaniu. Siła sygnału i transfer znacznie słabną przy oddalaniu się od nadajnika i pojawianiu się przeszkód w postaci ścian, ale nadal utrzymywane są na przyzwoitym poziomie.

Tablet ma także wbudowany modem sieci 2G (900/1800 MHz) i 3G (900/2100 MHz). Bez problemu podłącza się do sieci płatnych, ale pomimo obsługi pasma 900 MHz nie jest wstanie nawiązać połączenia z Aero2. Wśród tanich tabletów z Windows 8 nie jest to pierwszy przypadek. Prawdopodobnie związane jest z brakiem odpowiedniego sterownika do modemu.

Nawiązanie połączenia Bleutooth z komputerem z Windows i telefonem z Androidem jest możliwe (udało mi się to po kilku próbach), ale niestety nie udało mi się wysłać, ani odebrać plików ta drogą. Pojawiał się błąd i połączenie nagle się zrywało, choć urządzenia dzielił dystans kilku centymetrów.

GPS w terenie sprawuje się dobrze. Pierwsze określenie pozycji zajmuje około 20 sekund.

Dźwięk

Głośniczki stereo, w jakie wyposażono tablet nie mają do zaoferowania zbyt wiele. Grają głośno i nie trzeszczą przy maksymalnym ustawieniu poziomu głośności, ale całkowicie brakuje tonów niskich. W dodatku jeden z głośniczków gra wyraźnie głośniej od drugiego. Oczywiście nie ma to znaczenia przy tak niewielkiej odległości w jakiej są one umieszczone. Natomiast na słuchawkach dźwięk jest już dobrej jakości. Nie słychać żadnych trzasków, które mogłyby pochodzić od ruszania wtyczką w złączu słuchawkowych.

Aparat i kamerka

Aparat robi złe zdjęcia, szczególnie w gorszym oświetleniu. Kamerka z wystarcza do połączenia wideo, ale bez jakości HD.

Bateria

Tablet posiada baterię o pojemności 3800 mAh, co nie jest dużą pojemnością ale do przeglądania stron internetowych lub oglądania filmów wystarczającą.

AllView WI8G

Przy maksymalnym podświetleniu ekranu i włączonym WiFi przeglądanie internetu i oglądanie filmów wideo jest możliwe nawet przez 5h30min (na poniższym wykresie). Przy niewielkim podświetleniu (np. w warunkach nocnych) czas ten wydłuża się do ok. 9h00min. Bateria pozwala na korzystanie z internetu z łącznością 3G z maksymalnym podświetleniem przez ok. 4h30min. Jeśli jednak zechcemy zagrać w bardziej wymagającą grę, choćby we wspomniany wcześniej Asphalt 8, to wyczerpie się ona bardzo szybko (max 1h30min).

Na tle konkurencji

Brak wyjścia HDMI przy małym 8-calowym ekranie praktycznie pozbawia szans uczynienia z testowanego tabletu AllView komputera do podstawowych zadań związanych chociażby z użytkowaniem pakietów biurowych, co jest jedną z głównych zalet tabletów z systemem Windows.

Konkurencyjny tablet Kiano Intelect 8 3G ma bardzo zbliżona konfigurację sprzętową (nieco wydajniejszy procesor Intel Atom Z3735F, lepszy aparat 5.0 MP i większa bateria 4400 mAh, ale brak GPS), podobne przypadłości (brak HDMI i obsługi sieci Aero2, oraz słaby czytnik kart SD) i kosztuje mniej, tylko 500 PLN.

Autor: Edward Weinert