Data modyfikacji:

Telewizory 4K – gra warta świeczki?

Terminy 4K czy Ultra HD do tej pory bywają mylące. Jedni producenci telewizorów używają tych pojęć wymiennie, inni – łączą je w 4K Ultra HD. Dla uproszczenia można przyjąć (na potrzeby tego artykułu), że dla nas, szarych konsumentów, oznaczają w praktyce jedno – odnoszą się do rozdzielczości, czyli do 3840x2160 pikseli.

Owa większa rozdzielczość jest niezaprzeczalną zaletą technologii 4K – obraz jest zdecydowanie ostrzejszy i wyraźniejszy, zwłaszcza w porównaniu z dwa razy mniejszym Full HD (1920x1080 pikseli). Najlepiej widać to przy zakupie dużego ekranu (powyżej 55 cali), gdzie większa przekątna pozwala w pełni cieszyć się możliwościami takiego obrazu. Jest to z pewnością atut szczególny dla fanów fotografii – zdjęcia wyświetlane na dużym ekranie w UHD zapewnią prawdopodobnie niezapomniane wrażenia.

Warto również zastanowić się nad telewizorem 4K z powodu obsługi . Obecnie mamy do wyboru 3D aktywne (migawkowe) lub pasywne (polaryzacyjne). System aktywny zapewnia rozdzielczość w Full HD – nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, ponieważ obraz może migotać. Natomiast system pasywny eliminuje możliwość migotania, spokojnie też wyświetla treści w pełnym Full HD.

Poruszając temat Ultra HD nie można pominąć jednego z najczęstszych zarzutów – braku treści w tej rozdzielczości. Nie jest to tak zupełnie prawdą: materiały 4K można już oglądać z poziomu aplikacji YouTube, taką możliwość oferują również popularne zachodnie streamingi video (Netflix, Amazon Instant Video).

Oczywiście w Polsce nadal musimy nieco poczekać na większe upowszechnienie treści w 4K, nie jest to jednak tak odległa przyszłość jak mogłoby się wydawać. W zeszłym roku TVP prowadziła testowe transmisje właśnie w takiej rozdzielczości.

Dodatkowo, mamy możliwość tworzenia samemu treści w 4K – pojawia się coraz więcej urządzeń rejestrujących obraz w Ultra HD (Sony i Panasonic tutaj zdecydowanie się wyróżniają).

Czy warto więc zainwestować w 4K? Gra wydaje się warta świeczki, zwłaszcza, że rynek konsekwentnie zmierza w tym kierunku.

Artykuł sponsorowany

Autor: Ewelina Pregiel