Smaczne-go! Recenzja Sushi Go

0

Japonia kojarzy się z trzema rzeczami: anime, pokręconymi grami wideo oraz sushi. Tu skupimy się na tym ostatnim.

Sushi Go jest nieskomplikowaną grą karcianą, w której możemy się choć przez chwilę poczuć jak w klasycznym sushi barze. Smakowite kąski śmigają między graczami, a każdy czai się na te najlepsze. Świetna sprawa.

Śliczny niczym łosoś z ryżem

Grę otrzymujemy w niedużej metalowej puszce z plastikową wytłoczką. Dobre rozwiązanie, które pozwala nam transportować nasze 108 kart między lokalami serwującymi japońskie specjały, a domem. Same karty mają urocze, czy wręcz „kawaii”, utrzymane w mangowej stylistyce ilustracje. Przekąski uśmiechają się i ufnie zerkają w naszą stronę, aż szkoda by było je pożerać. Całe szczęście, że zdecydowano się na ten styl rysunku. Niemiecka wersja jest z kolei dość przerażająca.

sushi go zawartosc
Wytłoczka świetnie utrzymuje porządek w kartach.

Oprócz kart otrzymujemy też niewielką instrukcję. Wszystkie zasady gry, wraz z opisem poszczególnych kart zawarto na kilku stronach. Znalazło się też miejsce na dodatkowy wariant rozgrywki dwuosobowej. Jedyne zastrzeżenie mam do … zapachu. Otóż cały zestaw wyraźnie czuć jeszcze drukarnią. Nie mówię tu o kapitalnym zapachu nowej książki, tylko raczej uciążliwym zapachu farby. Może to tylko mój egzemplarz. Pomogło solidne wietrzenie.

Om nom nom

Do stołu zasiąść możemy nawet w piątkę! Gra umożliwia nam też rozgrywkę w parze. Sam czas pojedynczej partii to około 10 minut, co predestynuje ten tytuł do szybkiej gry imprezowej czy przerywnika pomiędzy większymi grami. Nie zrozumcie mnie źle – system punktacji jest tak pomyślany, że zawsze przyjdzie nam się zastanowić jakie karty dobrać, a jakie przekazać dalej.

sushi go karty
Karty z pysznościami.

Gra to draft uproszczony do minimum. Wszyscy gracze startują z jednakową ilością kart, zależną od liczby osób. Każdy z graczy wybiera jedną z kart i wykłada przed sobą, koszulką do góry. Następnie odkrywamy karty jednocześnie i przekazujemy talię graczowi po lewej. Różne specjały są punktowane w rozmaity sposób. Wasabi w połączeniu z nigiri potraja wartość punktową tego ostatniego, a sashimi daje nam punkty dopiero, kiedy zbierzemy minimum trzy. Z kolei pudding to dodatkowe punkty na koniec gry, która składa się z trzech partii. System punktacji jest niesamowicie intuicyjny i łatwy do ogarnięcia. Po pierwszym rozdaniu wszyscy gracze bez problemów wyliczali swoje smakołyki i ile punkcików im się należy.

Gra faktycznie ma dużo wspólnego z pobytem w barze sushi. Gracze walczą o najlepsze smakołyki, a dużo emocji wiąże się z tym, gdy już tuż tuż było trzecie sashimi do kolekcji, ale ktoś zgarnął nam je nieomalże z talerza. U dużej części graczy zaobserwowano ślinotok po kilku partiach. Wzrosły też wskaźniki zamówień sushi na wynos.

Smaczne-go!

Sushi Go! jest bardzo sympatyczną, niedużą grą imprezową, którą z powodu niewielkich gabarytów możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Łatwe zasady, przejrzysty system punktacji pozwalają na grę bez uciążliwego zagłębiania się w instrukcję, a szybkie rozgrywanie rund pozwoli nam zawsze wcisnąć jeszcze jedną partyjkę. Polecam bez wahania, zarówno fanom japońskości, jak i poszukującym niewielkiego tytułu na wyjazd czy imprezę.

Za przekazanie egzemplarza do recenzji dziękujemy polskiemu wydawcy gry – firmie REBEL.pl!

 Ceneo

Werdykt

 • Grywalność
  9
 • Klimat
  8
 • Mechanika
  8
 • Estetyka
  8
 • Jakość
  9
 • Regrywalność
  8
Podsumowanie

Sushi Go! to świetna propozycja na wyjazd, czy przerywnik między większymi tytułami. Łatwe zasady i szybka rozgrywka powodują, że jest to świetny tytuł na imprezę. Bawić będą się dobrze nie tylko maniacy ryżu, wasabi i japońskich smaków.

83%
83
Bardzo dobra

Miłośnik gier planszowych, bitewnych i RPG, znawca figurek z całego świata. Specjalista od militariów oraz zakamarków archeologii i historii. Jeśli masz swoje zdanie, (nie chwal się) on ma zawsze lepsze.

Zostaw komentarz