Rosyjski mobilny OS

0

Rosjanie chcą własnego mobilnego systemu operacyjnego.

95% smartfonów, z których na co dzień używają Rosjanie, wykorzystuje Zachodnie systemy operacyjne, takie jak Android czy iOS. Aby zredukować zależność od obcych technologii, rząd chce powołać do życia własną platformę.

Minister ds. Komunikacji Federacji Rosyjskiej Nikolai Nikiforov spotkał się niedawno z fińską firmą Jolla odpowiedzialną za system operacyjny Sailfish, na którym miałaby opierać się rosyjska platforma mobilna.

Zgodnie z przewidywaniami w ciągu najbliższej dekady udział obcych systemów operacyjnych na rynku urządzeń mobilnych miałby zmaleć do zaledwie 50%. Na chwilę obecną wydaje się to mało prawdopodobne, ale niewykluczone, że władze Rosji mają pomysł jak urzeczywistnić ten plan.

Rodzimy system operacyjny napędzałby rosyjską gospodarkę, jak również zmniejszyłby strach przed inwigilacją ze strony Zachodu, której tak bardzo obawiają się władze.

Źródło: Engadget

Dawid Sych

Od dziecka zapalony pecetowiec, a od niedawna konsolowy neofita. Kocha rozbudowane gry role-playing z masą statystyk i dziesiątkami okienek, najlepiej izometryczne i w klimacie science-fiction lub post-apo. Alergicznie reaguje na wszelkiej maści sandboksy oraz gry sportowe. Wielbiciel literatury klasycznej i amator dobrych seriali.

Zostaw komentarz