Data modyfikacji:

Relacja: Microsoft na MWC 2015

Podczas targów MWC 2015 w Barcelonie odbyła się krótka konferencja Microsoftu. Gigant z Redmond nie zaskoczył niczym przełomowym, aczkolwiek zaprezentował kilka ciekawych nowości.

Lumia 640 i 640 XL – Amerykanie postanowili odświeżyć jedną z linii swoich najpopularniejszych smartfonów. Nowe Lumie eliminują najważniejsze wady swoich poprzedniczek i oferują naprawdę ciekawe podzespoły w niskiej cenie. Lumia 640 zaoferuje użytkownikom 5 calowy ekran, pracujący w rozdzielczości 1280×720 pikseli. Za wydajność urządzenia odpowiadać ma czterordzeniowy procesor Snapdragon 400 współpracujący z 1 GB pamięci RAM. W nowej Lumii znajdziemy także główny aparat Zeiss o rozdzielczości 8MP z diodą doświetlającą oraz kamerkę do wideorozmów o rozdzielczości 1 MP. Na dane użytkownika wygospodarowano 8 GB wbudowanej pamięci. Jest też slot na karty microSD (do 128 GB). Bateria oferuje pojemność 2500 mAh.

Wariant XL różni się od swojej mniejszej siostry przede wszystkim większym 5,7 calowym ekranem oraz świetnym aparatem firmy Zeiss o rozdzielczości 13MP.  Poza tym znajdziemy tutaj również większą baterię o pojemności 3000 mAh. Oba smartfony pracują pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1 GDR 2 z aktualizacją Denim i obsługują technologię PureView. Jeśli zdecydujemy się na zakup jednej z nowych Lumii, w prezencie od Microsoft otrzymamy roczną subskrypcję Office 365 na jeden komputer Windows/Mac i jeden tablet, 1 TB przestrzeni w OneDrive oraz 60 minut miesięcznie na rozmowy za pośrednictwem Skype. Obie Lumie będą dostępne w wariantach Dual-SIM i LTE w cenie odpowiednio – 699 zł za Lumię 640 LTE i Dual-SIM oraz 949 zł za 640 XL w tym samym wariancie.

Nowa uniwersalna aplikacja Mapy – Oparta na znanych z HERE Maps mapach Nokii od teraz będzie funkcjonować jako Uniwersalna Aplikacja. Dzięki temu wszelkie zapytania lub ulubione miejsca wyznaczane przez nas na desktopie lub tablecie będą na bieżąco synchronizowane z Mapami w naszym smartfonie. Dodatkowo zamknięta na komputerze aplikacja uruchomi się w tym samym miejscu na każdym innym urządzeniu. Kierunek rozwoju Map jednoznacznie wskazuję na to, że Microsoft planuję zastąpić pozostającą w rękach Nokii aplikację HERE Maps własnym rozwiązaniem. Wygląda na to, że z pożytkiem dla zwykłego użytkownika.

Projekt Spartan – Po raz pierwszy zaprezentowano również działającą na smartfonie przeglądarkę Spartan. Prezentuję się ona bardzo minimalistycznie, choć pewne wątpliwości budzi umieszczenie przycisków funkcyjnych u góry ekranu. Miejmy nadzieje, że dzięki zmianom w silniku renderującym Spartan okaże się zdecydowanie lepszy od swojego poprzednika.

Nowy Office dla Windows Phone – Amerykanie zaprezentowali również nowy pakiet biurowy dla swojego mobilnego systemu operacyjnego. Nowy Office prezentuję się świetnie a dodatkowo posiada wszystkie funkcjonalności swojego stacjonarnego brata. Poza tym wszystkie aplikacje wchodzące w skład pakietu biurowego Microsoftu będą ze sobą sprzężone tak, więc bez problemu będziemy nasze maile w Outlooku za pomocą narzędzi znanych z programu Word. Zapowiada się to rewelacyjnie i wygląda na to, że sztandarowy produkt firmy z Redmond pozwoli na podniesienie produktywności podczas użytkowania smartfonu na niespotykany dotąd poziom.

Microsoft Universal Foldable Keyboard – Podczas konferencji zaprezentowano również nową klawiaturę bluetooth dla smartfonów i tabletów. Składane akcesorium jest w stanie współpracować z każdym mobilnym systemem operacyjnym i ma za zadanie ułatwić pracę z aplikacjami takimi jak, choćby Word czy Excell. Składana klawiatura pozwala na jednoczesne podłączenie do dwóch osobnych urządzeń oraz proste przełączanie pomiędzy nimi. Bateria zastosowana w urządzeniu pozwolić ma na pracę przez 3 miesiące na pojedynczym ładowaniu.

Microsoft potwierdził również, że na razie nie zamierza prezentować żadnych flagowych telefonów a pierwsze modele z tej półki mają pojawić się dopiero wraz z premierą Windows 10 mobile.

Źródło: Microsoft

Autor: Paweł Nowak