Podsumowanie prezentacji Nintendo Switch

0

Poznaliśmy dokładną datę premiery konsoli, jej cenę i portfolio gier.

Dzisiaj o godzinie 5:00 rano czasu polskiego w Tokio rozpoczęła się konferencja Nintendo poświęcona konsoli Switch. Chociaż producent nie podał dokładnej specyfikacji technicznej urządzenia, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Poznaliśmy m.in. dokładną datę premiery konsoli i jej cenę, jak również bogate portfolio gier. Poniżej znajdziecie pełen zapis dzisiejszej konferencji.

TRYBY GRY

Nintendo Switch pozwoli na zabawę w trzech trybach: telewizyjnym z konsolą w stacji dokującej, stołowym z ekranem opartym na podpórce i przenośnym z podłączonymi kontrolerami Joy-Con. Czas działania baterii będzie różnił się w zależności od gry, ale mieści się w przedziale od 2,5 do 6,5 godziny. Zabawa będzie możliwa także w trakcie ładowania urządzenia, do którego posłuży port USB typu C. W lokalnej rozgrywce wieloosobowej może uczestniczyć w sumie ośmiu graczy.

JOY-CON

Lewy i prawy kontroler działają wspólnie w stacji Joy-Con Grip lub osobno. Zarówno pierwszy, jak i drugi wyposażony został w zestaw przycisków i gałkę analogową. Wewnątrz każdego urządzenia znajduje się też niezależny żyroskop i akcelerometr. Dzięki takiej konstrukcji oba kontrolery mogą być używane niezależnie od siebie przez dwóch graczy. W ten sposób, w przeciwieństwie do Xboksa One i PlayStation 4, każda konsola Nintendo Switch będzie sprzedawana od razu z dwoma padami. Poza wersją podstawową w kolorze szarym, dostępne będą też warianty kontrolera Joy-Con w kolorach czerwonym i niebieskim. Aby zmniejszyć ryzyko wypuszczenia padów z dłoni podczas zabawy, możliwe będzie podczepienie do nich specjalnych pasków Joy-Con Strap. W pudełku użytkownik znajdzie paski w kolorze czarnym, ale będzie mógł dokupić też paski w kolorach szarym, czerwonym i niebieskim.

Chociaż kontrolery współdzielą większość elementów, mają też odrębne funkcje. Prawy Joy-Con posiada działającą na podczerwień kamerę, która może rozpoznać kształt, odczytać ruch i zmierzyć odległość, w jakiej znajdują się pobliskie obiekty. Potrafi na przykład rozróżnić gesty, takie jak „papier”, „kamień” i „nożyce”. Oba kontrolery wyposażono w zaawansowaną technologię HD Rumble, która odpowiada za wibracje i wrażenia dotykowe. Trzymając Joy-Con w dłoni, użytkownik jest w stanie stwierdzić czy w imitującym szklankę kontrolerze znajduje się jedna, dwie lub trzy kostki lodu, a nawet czy jest w niej woda.

Możliwości technologii HD Rumble są tak duże, że zabawa możliwa jest bez patrzenia na telewizor czy przenośny ekran konsoli. Potencjał HD Rumble pokazano na przykładzie produkcji 1-2 Switch, w której gracze trzymający kontrolery w dłoniach są zwróceni ku sobie. Wśród gier dostępnych w ramach 1-2 Switch znajdzie się na przykład pojedynek rewolwerowy. Premiera już 3 marca. Drugą grą, która wykorzystuje potencjał kontrolerów Joy-Con, jest zwariowana bijatyka Arms. Tytuł łączy w sobie elementy boksu i strzelanki. W przeciwieństwie do 1-2 Switch, Arms nie pojawi się w dniu premiery konsoli, ale dopiero wiosną. Jak wygląda to w praktyce? Zerknijcie na znajdujący się powyżej zwiastun.

Wśród gier, które pojawią się na Nintendo Switch, znajdą się produkcje, takie jak Splatoon 2, Super Mario Odyssey, Xenoblade Chronicles 2, Zelda: Breath of the Wild, Dragon Quest X-XI, Dragon Quest Heroes I-II, Project Octopath Traveler, Fire Emblem Warriors, The Elder Scrolls V: Skyrim, FIFA. W sumie w produkcji znajduje się ponad 80 gier. Więcej przeczytacie w naszym zestawieniu.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Konsola Nintendo Switch posiada ekran dotykowy o przekątnej 6.2-cala i rozdzielczości 1280 x 720 pikseli. Gwoli porównania, rozdzielczość ekranu kontrolera Wii U wynosi 854 x 480 pikseli. W stacji dokującej konsola wyświetla obraz również w rozdzielczości Full HD. Urządzenie komunikuje się z telewizorem przy pomocy złącza HDMI i oferuje wsparcie dla dźwięku przestrzennego w systemie 5.1. Nintendo Switch ma 32 GB wbudowanej pamięci, czytnik kart microSDHC i microSDXC, czujnik światła, wbudowane głośniki, port USB typu C i moduł WiFi 802.11ac. W zależności od gry bateria pozwoli na 2,5-6,5 godzin zabawy. Szczegółowe informacje znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Nintendo.

USŁUGA SIECIOWA

Użytkownik będzie łączył się z Nintendo Switch przy pomocy aplikacji mobilnej. Usługa sieciowa pozwoli nam m.in. na zapraszanie znajomych do wspólnej zabawy, organizację wirtualnych spotkań i prowadzenie rozmów z poziomu smartfona lub tabletu. Użytkownicy będą mogli wypróbować usługę za darmo do jesieni, później będzie ona płatna. Szczegółowe informacje na ten temat poznamy w przyszłości. Graczy z całego świata z pewnością ucieszy informacja, że w przeciwieństwie do poprzednich systemów Nintendo, na treści przeznaczone na Switch nie będzie nałożona blokada regionalna.

DATA PREMIERY I CENA

Premiera Nintendo Switch odbędzie już 3 marca 2017 roku. Sugerowana cena detaliczna urządzenia to 299 dolarów. W pudełku znajdą się: konsola, lewy i prawy Joy-Con, paski Joy-Con Straps, Joy-Con Grip, stacja dokująca, kabel HDMI i adapter AC. Kontroler Pro będzie sprzedawany oddzielnie. W ofercie Nintendo dostępne będą dwa warianty konsoli Switch. Pierwszy z szarymi kontrolerami oraz drugi z jednym padem w kolorze niebieskim i jednym padem w kolorze czerwonym. Oba w tej samej cenie.

Dodatkowe informacje i nasze pierwsze przemyślenia na temat nadchodzącej konsoli Nintendo znajdziecie w artykule Łukasza. Koniecznie podzielcie się z nami w komentarzach swoimi opiniami.


Dawid Sych

Od dziecka zapalony pecetowiec, a od niedawna konsolowy neofita. Kocha rozbudowane gry role-playing z masą statystyk i dziesiątkami okienek, najlepiej izometryczne i w klimacie science-fiction lub post-apo. Alergicznie reaguje na wszelkiej maści sandboksy oraz gry sportowe. Wielbiciel literatury klasycznej i amator dobrych seriali.

Zostaw komentarz