Data modyfikacji:

Pasty termoprzewodzące do chłodzenia procesorów. Jak schłodzić procesor? – poradnik

Komputer za bardzo się grzeje i nie wiecie co zrobić? Prawdopodobnie jednym z powodów jest wyschnięta pasta termoprzewodząca, którą należałoby wymienić.

Urządzenia elektroniczne mają to do siebie, że potrafią wydzielać bardzo dużo ciepła. Zwłaszcza komputery gamingowe, które podczas odpalonych gier na najwyższych ustawieniach graficznych, często wykorzystują maksymalne możliwości procesora. Jak o każdy inny gadżet, o peceta również trzeba zadbać, żeby służył jak najwięcej lat. W tym celu, konieczne jest wymienianie past termoprzewodzących. Nie tylko, żeby się nie spalił, ale żeby przy okazji wykorzystać w pełni jego potencjał.

RODZAJE PAST TERMOPRZEWODZĄCYCH

Chłodzenie komputera nie jest jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim, przed kupnem pasty termoprzewodzącej należy poznać jej rodzaje oraz właściwości. Dzięki temu unikniecie nieporozumień i nie kupicie pasty, która nie spełnia waszych oczekiwań. Obecnie można wyróżnić cztery rodzaje:

  • Pasty silikonowe – najtańsze, ale i przy tym najmniej wydajne. Jeśli chcecie wiedzieć, jak schłodzić procesor, to te pasty raczej wam w tym nie pomogą. No chyba, że korzystacie ze starszego komputera, wykorzystywanego wyłącznie do przeglądania Internetu i lekkich prac biurowych.
  • Pasty ceramiczne – są trochę droższe od silikonowych, ale lepiej też radzą sobie z przewodzeniem ciepła. Wyniki nadal nie będą idealne, jednakże jest to dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero uczą się nakładać pasty. Ponadto, pasty ceramiczne mają całkiem dobry stosunek ceny do jakości.
  • Pasty zawierające srebro lub miedź – jeśli chłodzenie komputera jest dla was istotne, a przy tym macie trochę większy budżet, to koniecznie zaopatrzcie się w którąś z tych past. Oba rodzaje powinny dobrze radzić sobie nawet podczas grania, oferując odprowadzanie ciepła na zadowalającym poziomie.
  • Pasty diamentowe – zdecydowanie najdroższa opcja, którą jest sens stosować wyłącznie w high-endowych pecetach z najlepszymi podzespołami. Rozwiązanie polecam wyłącznie osobom, które na własną rękę podkręcają moc podzespołów komputera, przez co potrzebują lepszego chłodzenia.
  • NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC PASTĘ TERMOPRZEWODZĄCĄ?

    Z poprzedniego akapitu dowiedzieliście się już, że wybór rodzaju pasty ma ogromne znaczenie. Oczywiście nie jest to jedyny parametr na jaki należy zwrócić uwagę. Może się okazać, że pasta ze srebrem będzie pochodziła od jakiejś kiepskiej firmy i będzie miała gorsze osiągi niż wersja ceramiczna. Pamiętajcie również, że pasty termoprzewodzące nie służą wyłącznie do chłodzenia procesorów. Na rynku dostępne są także rodzaje stworzone z myślą o kartach graficznych oraz pamięci RAM. Do procesora koniecznie kupcie pastę oznaczoną jako CPU. Pozostałe rzeczy, o jakich należy pamiętać:

  • Przewodność cieplna – jeden z ważniejszych czynników, na który powinniście zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Wartość ta określana jest w jednostkach W/mk, czyli wat na metr i kelwin. Im wyższa przewodność, tym procesor mniej się nagrzewa.
  • Zakres pracy - Im szerszy zakres temperatury, tym lepiej, ponieważ tylko dzięki temu będziecie mieć pewność, że pasta poradzi sobie w najróżniejszych warunkach.
  • Gęstość  – dobór odpowiedniej gęstości powinien zależeć przede wszystkim od tego, na ile potraficie nakładać pastę na procesor. Jeżeli dopiero zaczynacie się w to bawić, to raczej powinniście zainwestować w pastę o mniejszej gęstości, gdyż jej rozprowadzenie będzie łatwiejsze. Niestety, pasty o większej gęstości są o wiele bardziej wydajne, tyle tylko, że ich nałożenie wymaga w prawy. Warto dodać, że równomierne nakładanie pasty ma ogromne znaczenie dla jej funkcjonowania. Wartość gęstości określana jest w jednostkach g/cm3, czyli gram na centymetr sześcienny.
  • Lepkość – kolejny parametr, który po części wiąże się z poprzednim punktem. Im większy stopień lepkości pasty termoprzewodzącej, tym dokładniej rozprowadza się po powierzchni procesora i mocniej przywiera do jego powierzchni. Wartość lepkości określana jest w jednostkach Pas, czyli pascal·sekunda.
  • DODATKOWE INFORMACJE

    Rozprowadzenie pasty termoprzewodzącej po procesorze nie jest szczególnie trudne, ale potrzeba do tego precyzji. Jeśli obawiacie się o uszkodzenie CPU, to nie bierzcie się za to, tylko zlećcie zadanie profesjonaliście. Pamiętajcie, że przed nałożeniem, należy zmyć poprzednią pastę. Do tego celu można wykorzystać czysty spirytus lub aceton. Nową pastę nakładajcie szpatułką lub patyczkami, które powinny być dołączono do zestawu z pastą.

    Dobre pasty termoprzewodzące mogą służyć nawet kilka lat, ale tak naprawdę nie ma co do tego reguły. Żeby uniknąć problemów, należy po prostu co jakiś czas sprawdzać temperaturę procesora, żeby wiedzieć, kiedy należy ponownie wymienić pastę. Polecam zainwestować w pasty odrobinę droższe, ponieważ z perspektywy czasu, mogą wyjść was taniej, gdyż wystarczą na znacznie dłużej – nawet kilka lat. Powodzenia!

    Szukacie innych poradników? Sprawdźcie, co mamy wam do zaoferowania:

  • Udostępnianie gier na Steam. Opis funkcji Steam Family Sharing
  • Udostępnianie znajomym gier na PS4. Jak ustawić konto podstawowe?
  • Gra zdalna PS4. Jak grać w gry z PlayStation 4 na PC?
  • Udostępnianie gier na Steam. Opis funkcji Family Sharing
  • Jak wyczyścić pamięć w telefonie?
  • Jak przyspieszyć pracę komputera?
  • Jak uratować zalany telefon?
  • Jak wyczyścić komputer z kurzu?

  • Jeżeli macie własne, ciekawe spostrzeżenia na poruszony w powyższym tekście temat, bądź w ogóle nie zgadzacie się z moją publikację lub po prostu chcecie podzielić się swoją opinią, skontaktujcie się ze mną! Znajdziecie mnie na profilu facebookowym Ekspert Ceneo, gdzie czekam na wasze wiadomości oraz komentarze pod wpisami. Na większość staram się odpowiedzieć najszybciej jak to możliwe, jeśli oczywiście jest to konieczne.

    Autor: Łukasz Morawski