Xbox One i PlayStation 4 ze wsparciem dla 4K?

1
ps4_x1_main
Fot.: Primagames

Brak wsparcia dla rozdzielczości 4K stawia X1 i PS4 w bardzo niekorzystnym świetle. Możliwe, że już wkrótce się to zmieni.

Tak przynajmniej wynika z najnowszych doniesień, dotyczących odświeżonych wersji obu konsol. Powodem zamieszania była wypowiedź Neila Hunta z Netfliksa, który podczas styczniowego Consumer Electronics Show powiedzał, że Sony zapewniło go o tym, że PlayStation 4 otrzyma usprawnienia sprzętowe, dzięki którym konsola będzie zapewniała wsparcie dla rozdzielczości 4K. Stwierdził również, że wierzy w to, że otrzyma je nie tylko odświeżona wersja PlayStation 4, ale także Xboksa One. Obie miałyby trafić na rynek w październiku lub listopadzie bieżącego roku. Zapytany o bardziej szczegółowe informacje Netflix odmówił komentarza.

Producenci obu konsol wypowiedzieli się w tej sprawie dosyć lakonicznie. Sony wyjawiło, że „rozważa wprowadzenie wsparcia dla rozdzielczości 4K, ale na chwilę obecną nie ma niczego konkretnego do zakomunikowania”. Z kolei Microsoft oświadczył, że jest w pełni oddany wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań i usług do naszych pokojów dziennych, ale również nie ma niczego do ogłoszenia. Trudno im się dziwić – gdyby okazało się to prawdą, sprzedaż obu konsol mogłaby drastycznie spaść, ponieważ wielu potencjalnych klientów zapewne wolałoby poczekać aż na rynku pojawią się usprawnione modele PlayStation 4 i Xboksa One.

Jednego można być jednak pewnym – jeżeli konsole rzeczywiście otrzymają wsparcie dla rozdzielczości 4k, to zmiana nie będzie dotyczyła gier, a jedynie streamowania filmów. Obecna generacja konsol w wielu przypadkach ciężko radzi sobie z rozdzielczością Full HD (w szczególności Xbox One), trudno wyobrazić sobie zatem jak obie konsole poradziłyby sobie z jeszcze wyższymi rozdzielczościami. Prawdopodobnym wydaje się wyposażenie odświeżonych wersji PS4 i X1 w porty HDMI 2.0, które oferują wsparcie dla rozdzielczości 4K przy częstotliwości odświeżania obrazu rzędu 60 kl./s. Zmiana taka nie miałaby zapewne wpływu na ceny obu urządzeń. Czy wprowadzone zostaną także inne usprawnienia? Czas pokaże.

Źródła: Forbes, Huffington Post

 

 

Dawid Sych

Od dziecka zapalony pecetowiec, a od niedawna konsolowy neofita. Kocha rozbudowane gry role-playing z masą statystyk i dziesiątkami okienek, najlepiej izometryczne i w klimacie science-fiction lub post-apo. Alergicznie reaguje na wszelkiej maści sandboksy oraz gry sportowe. Wielbiciel literatury klasycznej i amator dobrych seriali.

Dyskusja1 komentarz

  1. Jestem entuzjastą nowych technologii! Kupię na pewno odświeżoną wersję X1 i PS4! Kocham wydawać pieniądze na te gadżety!

Zostaw komentarz