Oblicza II Wojny Światowej, których unikają gry wideo

2

POPRZEDNIA         NASTĘPNA 

HOLOCAUST

Jeszcze przed wojną, na terenie Niemiec rosły w siłę nastroje anty-żydowskie. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku miała miejsce „noc kryształowa”, podczas której rozpoczęto pogromy przedstawicieli narodu żydowskiego i niszczenie należących do nich nieruchomości. Tak naprawdę, cała nienawiść w stosunku do „narodu wybranego” osiągnęła swoje apogeum jednak w 1942 roku. To właśnie wtedy, a dokładniej 20 stycznia, odbyła się konferencja w Wannsee, podczas której powstał plan „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Jej bezpośrednią konsekwencją było zapoczątkowanie zmasowanych działań, mających na celu całkowitą eksterminację narodu semickiego, które po dziś dzień znane będą pod nazwą Holocaust.

Na terenach okupowanych przez nazistowskie Niemcy nie trudno było znaleźć obozy śmierci. W nich, nieludzko traktowani ludzie, byli zmuszani do nieludzko ciężkiej pracy. A wszystko to w poczuciu zbliżającej się śmierci – z wycieńczenia, z zagłodzenia, od kulki z pistoletu albo w komorze gazowej. Samych Żydów, w wyniku tej ogromnej zbrodni, zginęło ponad 6 milionów. A pamiętać trzeba też, że podobną „sympatią” naziści darzyli chociażby Cyganów czy też Słowian.

Call of Duty: WWII, podczas epilogu, pozwala zobaczyć obóz zagłady na własne oczy.

W samej kinematografii Holocaust poruszany i przedstawiany był już kilkanaście razy. Powstały setki dokumentów, które przedstawiają naprawdę różne oblicza zbrodniczego planu Trzeciej Rzeszy. A co najważniejsze, po dziś dzień jest to naprawdę głośny temat. Przeglądając rozmaite media, można odnieść nieodparte wrażenie, jakby świat wciąż nie był w stanie się z tego rozliczyć.

Może to właśnie dlatego jest to temat omijany szerokim łukiem przez gry? Wiadomo, że taka produkcja wzbudziłaby ogromne kontrowersje i nastąpiłaby na odcisk wielu osób. Fakt, faktem, o temat ten zahaczyło ostatnie Call of Duty, a powstaje też polska gra przygodowa, My Memory of Us, która w metaforyczny sposób stara się nawiązać do tematyki Holocaustu, ale to wciąż wyjątki. Osobiście uważam, że należy o tym zrobić grę. Skoro jest miejsce dla takich gier jak Hellblade: Senua’s Sacrifice czy This War of Mine, to jest to dla mnie znak, że growy świat wszedł już na odpowiedni poziom dojrzałości, aby nie unikać trudnych tematów.

POPRZEDNIA         NASTĘPNA 

 
1 2 3 4 5 6 7 8

Gracz od 12 roku życia. Częściej z padem, rzadziej z myszką. Bliżej mu do niebieskiego, niż do zielonego. Zakochany w pudełkowych wersjach gier. Kolekcjoner steelbooków. W wolnych chwilach - kinoman.

Dyskusja2 komentarze

  1. Wojna w Finlandii była poruszana w polskiej grze Enemy Front, natomiast wojna japoński chińska o ile mnie pamięć nie myli była częścią kampanii japońskiej w Man of War(choć głowy nie dam za to)

  2. Stalin nie był większym zbrodniarzem od Hitlera. Gdyby Hitler był gotowy na kolokaust już w 1933 roku to już by zabił z dwa-trzy razy więcej. Do tego Hitler był o wiele bardziej brutalny (ustępował chyba tylko Pol Potowi i swojemu japońskiemu klonowi Hidekiemu Tojo) od Stalina

Zostaw komentarz