Oblicza II Wojny Światowej, których unikają gry wideo

2

POPRZEDNIA         NASTĘPNA 

KAMPANIA WRZEŚNIOWA/PAKT RIBBENTROP-MOŁOTOW

Zacznę od motywu, który będzie zdecydowanie najbliższy dla naszych, rodzimych graczy. II wojna światowa, według naszych książek, rozpoczęła się 1 września 1939 roku. To tego dnia wybrzeża Westerplatte zostały ostrzelane przez pancernik Schleswig-Holestein i była to pierwsza bitwa Kampanii Wrześniowej, mającej na celu działania obronne naszej armii przed wojskami nazistowskich Niemiec oraz Związku Radzieckiego, który wkroczył na nasze ziemie 17 września. W tle całej tej kampanii przewija się też właśnie Pakt Ribbentrop-Mołotow, który oficjalnie był paktem o nieagresji między Niemcami, a Związkiem Radzieckim, ale który w swojej treści uwzględniał podział terytoriów Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Estonii i właśnie Polski między obie strony.

Jak zakończyła się Kampania Wrześniowa, wiecie prawdopodobnie wszyscy. Nasze wojska zostały pozostawione na pastwę dwóch potężnych armii, więc w ciągu nieco ponad miesiąca Polska zmuszona została do kapitulacji.

Fall Weiss 1939 to jedyna gra w pełni skupiona na Kampanii Wrześniowej.

Wiadomo, ten etap wojny mało kogo będzie interesował na zachodzie czy wschodzie. Ba, dla Amerykanów i Rosjan wojna rozpoczęła się tak naprawdę w 1941. Myślę jednak, że cały czas istnieje zapotrzebowanie na produkcję, która poruszy temat wydarzeń września 1939. Taki tytuł z pewnością spotkałby się z naprawdę ciepłym odbiorem u nas w kraju i być może w całej europie środkowej, a na terenach państw zachodnich i wschodnich mogłoby wpłynąć na poszerzenie horyzontu poglądów.

To był w końcu pierwszy, zbrojny etap największego światowego konfliktu i w moim odczuciu zasługuje na trochę więcej miejsca na poletku gier wideo. Panzer General, Codemname: Panzers: Faza Pierwsza i Fall Weiss 1939 to moim zdaniem zdecydowanie za mało. A i o pakcie Ribbentrop-Mołotow twórcy gier zapominają, gdyż w grach obserwujemy głównie jak radziecka machina wojenna przetacza się niczym walec przez siły niemieckie, a moim zdaniem warto pokazać jak wyglądały relacje obydwu mocarstw jeszcze przed Operacją Barbarossa.

POPRZEDNIA         NASTĘPNA 

 
1 2 3 4 5 6 7 8

Gracz od 12 roku życia. Częściej z padem, rzadziej z myszką. Bliżej mu do niebieskiego, niż do zielonego. Zakochany w pudełkowych wersjach gier. Kolekcjoner steelbooków. W wolnych chwilach - kinoman.

Dyskusja2 komentarze

  1. Wojna w Finlandii była poruszana w polskiej grze Enemy Front, natomiast wojna japoński chińska o ile mnie pamięć nie myli była częścią kampanii japońskiej w Man of War(choć głowy nie dam za to)

  2. Stalin nie był większym zbrodniarzem od Hitlera. Gdyby Hitler był gotowy na kolokaust już w 1933 roku to już by zabił z dwa-trzy razy więcej. Do tego Hitler był o wiele bardziej brutalny (ustępował chyba tylko Pol Potowi i swojemu japońskiemu klonowi Hidekiemu Tojo) od Stalina

Zostaw komentarz