Data modyfikacji:

Najlepsze gry skradanki na PC i konsole – aktualizacja

Skradanki to gatunek, który albo się kocha, albo nienawidzi. Wymaga od gracza nie tylko anielskiej cierpliwości, ale także nerwów ze stali i doskonałego wyczucia czasu. Nie każdy spełnia te kryteria, dlatego siłą rzeczy skradanki nie są tak popularne. W ostatnich latach mogliśmy zagrać w kilka perełek i to właśnie one stanowią przedmiot tego zestawienia. 
gry skradanki

Assassin’s Creed Valhalla

Co prawda od czasu premiery Assassin’s Creed Origins, marka bardzo mocno się zmieniła, ale i tak w dalszym ciągu Ubisoft przykłada sporo uwagi do elementów skradankowych. W Valhalli gracze przez większość czasu mają do wyboru, czy chcą brać udział w bezpośrednich, bardzo brutalnych, starciach, czy może bardziej preferują powolne przemieszczanie się po mapie i ciche eliminowanie oponentów.
Najważniejsze jest to, że w Assassin’s Creed Valhalla nie musimy ograniczać się wyłącznie do asasyńskiego ukrytego ostrza, ale możemy także korzystać z kilku rodzajów łuków, co daje graczom spore pole do manewru w kwestii planowania ataku. Ponadto gra oferuje duży, otwarty świat, dzięki czemu do większości misji możemy podchodzić z dowolnej strony, co również przydaje się do ustalania odpowiednich taktyk.

The Last of Us: Part II

Już w pierwszej odsłonie The Last of Us studio Naughty Dog kładło duży nacisk na powolne i metodyczne konfrontacje z oponentami. Druga część jest o wiele bardziej rozbudowana pod względem gameplayu, co siłą rzeczy przekłada się na bardziej dopracowane etapy skradankowe.
Ellie podczas polowania na wrogów nie tylko może korzystać z różnego rodzaju ręcznie wykonanych gadżetów, ale nauczyła się także tworzyć prowizoryczne tłumiki do swoich broni. Oprócz tego zyskała dodatkowy wachlarz ruchów, co np. pozwala jej ukrywać się w wysokiej trawie w pozycji leżącej, planując precyzyjny atak na gardło przeciwnika. Cóż, w The Last of Us: Part II protagonistka raczej nie obchodzi się zbyt delikatnie ze swoimi ofiarami…

A Plague Tale: Requiem

Główna bohaterka A Plague Tale: Requiem jest niesamowicie sprytną i zaradną dziewczyną, jednakże w bezpośrednim starciu z przeciwnikami nie ma najmniejszych szans. Dlatego też Amicia de Rune podczas swojej niebezpiecznej podróży jest zmuszona do korzystania z niezawodnej procy oraz prostych pułapek, które mogę zdezorientować lub obezwładnić oponentów.
Po dramatycznych wydarzeniach z poprzedniej części, protagonistka stała się o wiele bardziej brutalna i bezwzględna. W sequelu Amicia może więc eliminować przeciwników w niezwykle krwawy sposób, ale potrzebuje do tego noża. Na pewnym etapie rozgrywki, dziewczyna wchodzi także w posiadanie kuszy, która również jest doskonałym i cichym narzędzie mordu.

Sniper Elite 5

Jeżeli graliście w poprzednie odsłony Sniper Elite, to doskonale zdajecie sobie sprawę, że Karl Fairburne o wiele lepiej radzi sobie na duże odległości niż podczas bliskiej wymiany ognia z oponentami. Choć protagonista jest w stanie dzierżyć karabin maszynowy, to jednak bezpośrednia konfrontacja z nazistami nie jest wskazana, bo wrogowie bardzo szybko mogą przytłoczyć nas liczebnością oraz siłą rażenia.
Oczywiście główny bohater ma broń z tłumikiem, jednakże w Sniper Elite 5 najbardziej premiowane jest korzystanie z karabinu wyborowego. Żeby jednak móc oddać idealny strzał, trzeba najpierw znaleźć odpowiednią pozycję, a następnie korzystać z dźwięków otoczenia, aby pobliskie patrole nie usłyszały wystrzału.

Deathloop

Gry skradankowe od wielu lat są domeną studia Arkane, które ma na swoim koncie fantastyczną serię Dishonored oraz równie dobrego Preya z 2017 roku. Deathloop to kolejny tytuł w dorobku francuskiego dewelopera, gdzie o wiele bardziej opłacalne jest pozostawanie w cieniu, ponieważ wystarczy niewielki błąd, żeby pożegnać się z życiem.
W Deathloop porażka jest tym bardziej odczuwalna, ponieważ w chwili zgonu zazwyczaj tracimy większość postępu i jesteśmy cofani na sam początek aktualnej pętli czasowej. Studio Arkane nie tylko więc przygotowało świetną skradankę, ale w pewnym sensie również grę taktyczną, gdzie gracze muszą dokładnie przeanalizować swoje następne działania.

Hitman: World of Assassination

Na początku 2023 roku studio IO Interactive poinformowało, że wszyscy posiadacze trzeciej odsłony Hitmana otrzymają dostęp do misji z dwóch poprzednich części, zaś „trójka” oficjalnie zmieni nazwę na Hitman: World of Assassination. W ten sposób na graczy czekają dziesiątki godzin fantastycznej zabawy, ponieważ każda z przygód Agenta 47 to klasa sama w sobie.
Największą cechą charakterystyczną tego cyklu jest możliwość przebierania się w różne stroje, co bardzo ułatwia wtapianie się w tłum. W najnowszych częściach protagonista zrobił jeszcze jeden krok do przodu i nie tylko bawi się w przebieranki, ale także odgrywa różne role, żeby zmylić swoje ofiary i zadać im cios w najmniej spodziewanym momencie.

Ghost of Tsushima: Director’s Cut

Jeżeli jesteście posiadaczami PlayStation 4 lub PlayStation 5 i uwielbiacie gry skradankowe, to obowiązkowo powinniście zainwestować w swój egzemplarz Ghost of Tsushima. Pod wieloma względami produkcja studia Sucker Punch przypomina Assassin’s Creed Valhalla, ponieważ tutaj również mamy do czynienia z otwartym światem i ogromną swobodą działania.
Miłośnicy walki na miecze mogą ścinać przeciwnikom głowy w trakcie honorowego starcia twarzą w twarz, zaś fani skradanek otrzymali możliwość zabawy w tytułowego ducha, działającego w taki sposób, żeby wrogowie nie wiedzieli o jego istnieniu. Co prawda nie jest to zgodne z kodeksem samuraja, ale właśnie o tym jest ten tytuł.

Desperados III

Gry skradankowe zazwyczaj przedstawiają akcję zza pleców głównego bohatera lub oferują perspektywę pierwszoosobową. Studio Mimimi Games podeszło do tematu trochę inaczej, tworząc swoją produkcję na wzór kultowego cyklu Commandos. Desperados III jest więc grą taktyczną z kamerą ustawioną w rzucie izometrycznym, w której kontrolujemy kilku bohaterów.
Deseperados III jest produkcją bardzo wymagającą, w której nawet najmniejsza pomyłka może przekreślić możliwość ukończenia misji. Dlatego konieczne jest pamiętanie o regularnym zapisywaniu swoich postępów. Jeżeli więc lubicie wyzwanie w grach wideo na wysokim poziomie, to koniecznie powinniście zainteresować się tym dziełem. Dodatkową zaletą jest ciekawe przedstawienie realiów Dzikiego Zachodu.

Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro: Shadows Die Twice było niezwykle odświeżającym produktem w dorobku japońskiego studia FromSoftware. Deweloper w dalszym ciągu zaoferował nam grę inspirowaną cyklem Dark Souls, jednakże dał użytkownikom o wiele większą swobodę w kwestii prowadzenia walki z przeciwnikami.
W grze w dalszym ciągu niezwykle istotne są pojedynki z użyciem broni białej, jednakże przez sporą część rozgrywki jesteśmy w stanie unikać kontaktu z podstawowymi rodzajami oponentów. Zamiast tego możemy się skradać, żeby eliminować ich po cichu. Co ciekawe, ta metoda pozwala również rozpoczynać pojedynki z niektórymi bossami, dzięki czemu na starcie tracą oni sporo zdrowia, co znacząco ułatwia ich pokonanie.

Sniper: Ghost Warrior Contracts 2

Jeżeli szukacie dobrej gry skradanki na PC lub konsole, to na koniec mam dla was propozycję od polskiego studia CI Games. W Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 wcielamy się w tytułowego snajpera, który jest rzucany po różnych lokacji, a jego zadanie polega zazwyczaj na wyeliminowaniu ustalonych z góry celów oraz zniszczeniu infrastruktury wroga.
Podobnie jak w cyklu Sniper Elite, tutaj również bardzo dużą rolę odgrywa karabin wyborowy, lecz w Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 często trafiamy też do zamkniętych lokacji, a wtedy jesteśmy zdani na bezszelestne przemieszczanie się po kolejnych pomieszczeniach i zabijanie przeciwników przy użyciu pistoletu z tłumikiem bądź innych przydatnych gadżetów.
Zdjęcie: materiały prasowe Naughty Dog
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.