Data modyfikacji:

Miracast. Jak połączyć się z telewizorem bezprzewodowo?

Opis technologii, dzięki której można przenieść obraz ze smartfona na ekran telewizora.

Ogromną zaletą smartfonów jest ich kompatybilność, lecz stosunkowo niewielkich rozmiarów ekran dosyć mocno ogranicza jego możliwości. Oglądanie filmów czy przeglądanie Internetu na kilku calowym wyświetlaczu nie każdemu może pasować. Istnieje rozwiązanie tego problemu, które polega na przesyłaniu obrazu z telefonu bezpośrednio na ekran telewizora. Tym rozwiązaniem jest właśnie funkcja Miracast, określana również mianem Chromecast, Screen Mirroring, Google Cast, SmartView, itp. Niestety, w przeciwieństwie do Bluetooth nie jest to technologia zunifikowana, dlatego każdy z producentów może nazywać ją, jak mu się tylko podoba.

CO TO JEST MIRACAST?

Miracast to technologia certyfikowana przez stowarzyszenie Wi-Fi Alliance zrzeszające najróżniejszych producentów z całego świata specjalizujących się w protokołach sieci bezprzewodowych, oprogramowaniach i układach scalonych. Miracast umożliwia bezprzewodowe połączenie urządzeń elektronicznych (w naszym przypadku jest to smartfon) z telewizorami lub monitorami. Dzięki temu możemy udostępniać treści, a także wyświetlać je bezpośrednio na dużym ekranie. Oznacza to, że np. film oglądany na małym wyświetlaczy „przerzucamy” na TV. Żeby doszło do połączenia, wszystkie sprzęty muszą posiadać certyfikat Wi-Fi Certified Miracast. Listę dostępnych urządzeń znajdziecie pod tym linkiem.

JAK DZIAŁA MIRACAST?

Z Miracastem wiąże się sporo problemów, ponieważ nawet urządzenia, które wspierają tę technologię, nie zawsze są w stanie nawiązać łączność. Jednocześnie każdy producent smartfonów oraz telewizorów wykorzystuje inny system połączenia, dlatego szukajcie w Waszych urządzeniach nazw, które wymieniłem we wstępie. Nie opisuję konkretnych metod połączenia, gdyż szybko mogą przestać być aktualne. Niestety, ale w smartfonach Samsunga, Apple’a i innych producentów, system działa inaczej. Nieraz trzeba pobrać specjalną aplikację, która aktywuje tę funkcję w smartfonie. W tym miejscu znajdziecie m.in. poradnik, jak użyć funkcji Screen Mirroring w sprzęcie Samsunga. Większość producentów również udostępnia tego typu tutoriale, dlatego konkretnych informacji szukajcie na ich oficjalnych stronach.

W Miracast łączność nawiązywana jest dzięki Wi-Fi, jednakże zarówno smart TV, jak i telefon nie muszą korzystać z tej samej sieci. Do połączenia dochodzi za pomocą tzw. sieci wewnętrznej, tworzonej pomiędzy dwoma urządzeniami. Konieczne jest więc, żeby nadajnik (PC, smartfon, itp.) posiadał wbudowaną kartę sieciową wspierającą funkcję Wi-Fi Direct. Żeby doszło do nawiązania łączności, wystarczy w telefonie wybrać odpowiednio odbiornik, na który chcemy przesyłać obraz. I to właściwie tyle.

Jeżeli nie macie w domu smart TV, to jeszcze nie jesteście na straconej pozycji. Do kupienia są bowiem specjalne dongle, które umożliwiają połączenie z Internetem, co jednocześnie dosyć często przekłada się na wspieranie technologii Miracast. Wystarczy, że wetkniecie „palucha” do gniazda USB i możecie już sparować smartfona z donglem. Powodzenia przy próbie nawiązania łączności!

Szukacie innych poradników? Sprawdźcie, co mamy wam do zaoferowania:

  • Pasty termoprzewodzące do chłodzenia procesorów. Jak schłodzić procesor?
  • Udostępnianie gier na Steam. Opis funkcji Steam Family Sharing
  • Udostępnianie znajomym gier na PS4. Jak ustawić konto podstawowe?
  • Gra zdalna PS4. Jak grać w gry z PlayStation 4 na PC?
  • Udostępnianie gier na Steam. Opis funkcji Family Sharing
  • Jak wyczyścić pamięć w telefonie?
  • Jak przyspieszyć pracę komputera?
  • Jak uratować zalany telefon?
  • Jak wyczyścić komputer z kurzu?

  • Jeżeli macie własne, ciekawe spostrzeżenia na poruszony w powyższym tekście temat, bądź w ogóle nie zgadzacie się z moją publikację lub po prostu chcecie podzielić się swoją opinią, skontaktujcie się ze mną! Znajdziecie mnie na profilu facebookowym Ekspert Ceneo, gdzie czekam na wasze wiadomości oraz komentarze pod wpisami. Na większość staram się odpowiedzieć najszybciej jak to możliwe, jeśli oczywiście jest to konieczne.

    Autor: Łukasz Morawski