Test: Lark Ultimate 8i WIN

0

Microsoft konsekwentnie zabiega, aby tablety z systemem Windows oferowane były w jak najniższej cenie i docierały do jak najszerszego grona odbiorców.

Jednym z elementów tej strategii jest zniesienie opłat licencyjnych za Windows 8.1 z Bing oraz udostępnianie producentom pełnej wersji pakietu Office 365 Personal wraz z systemem operacyjnym. Testowany Ultimate 8i WIN jest pierwszym tabletem z systemem Windows oferowanym przez firmę Lark, a jednocześnie jednym z najtańszych na rynku.

Urządzenie dostarczane jest w schludnym, niebiesko-białym opakowaniu. Całość prezentuje się naprawdę zachęcająco. Co wewnątrz? Oprócz samego tabletu producent oferuje również ładowarkę sieciową, kabelek miniUSB-USB i srebrny długopis z dotykową końcówką. Byłby to całkiem miły dodatek, gdyby zamiast zwykłego długopisu producent oferował jakiś dedykowany stylus. W tej formie wygląda to dość nieprofesjonalnie, a korzystanie z tego rozwiązania w praktyce traci sens.

9 resize

8 calowe urządzenie wykonane zostało w całości z matowego plastiku z dodatkowym antypoślizgowym wykończeniem. Na froncie, poza wyświetlaczem, znajdziemy obiektyw aparatu przedniego oraz dotykowy przycisk Windows. Takie minimalistyczne podejście szczególnie kontrastuję z tyłem testowanego tabletu, gdzie znajdziemy: obiektyw aparatu, logo producenta tabletu i procesora, nazwę serii oraz marki modelu, oznaczenia przycisków oraz wejść na tyłach obudowy, a także wszelkich certyfikatów posiadanych przez urządzenie. Wyrazista komunikacja jest niestety podatna na ścieranie, co może drażnić zwłaszcza w przypadku oznaczeń portów.

Po bokach urządzenia to znajdziemy przycisk włączania/usypiania systemu, regulacji głośności, slot na karty microSD, wejście mini jack 3.5 mm oraz mini USB, a także pojedynczy głośnik mono. Przyciski wykonane są ze sprawiającego przyzwoite wrażenie materiału i pracują całkiem przyjemnie. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o spasowaniu pozostałych elementów obudowy. Tablet delikatnie ugina się pod dotykiem, a przy mocniejszym ściśnięciu nieprzyjemnie trzeszczy. Cena zaproponowana przez producenta wymusza pewne kompromisy, które dają w tym miejscu o sobie znać.

7 resize

W porównaniu do wykonania obudowy, zdecydowanie lepsze wrażenie sprawia wyświetlacz. Wykonana w technologii IPS matryca pracuję w rozdzielczości 1280×800 pikseli, pozwalając na wyświetlanie obrazu w wysokiej jakości. Równie dobrze radzi sobie z odwzorowaniem kolorów, które, mimo tego, że nie są tak nasycone, jak, choćby w produktach Samsunga, to nie przekłamują wyświetlanych barw. Dyskusyjna jest natomiast trochę zbyt niska jasności oraz umiarkowana czytelności w świetle słonecznym.

Zdecydowaną bolączką testowanego urządzenia jest czułość na dotyk. Podczas normalnego użytkowania tablet reagował odpowiednio na dotyk, zarówno w Menu Start, jak i na zwykłym pulpicie. Problem pojawiał się w momencie używania sprzętu podłączonego do ładowarki. Ekran urządzenia zaczynał, wtedy wariować, a obsługa systemu stawała się niemożliwa. Nie wiemy, czy problem ten dotyczy tylko testowanego tabletu, czy też wszystkich egzemplarzy modelu, jest to jednak bardzo poważne niedociągnięcie.

1 resize

Urządzenie pracuje pod kontrolą czterordzeniowego procesora Intel Atom Z3735F o taktowaniu 1,33GHz. Układ wspierany jest tylko przez 1 GB pamięci RAM, jednak zestaw całkiem sprawnie radzi sobie z 32 bitowym systemem Windows 8.1. Podczas pracy z aplikacjami typu Modern urządzenie pracuje szybko oraz stabilnie podobnie jak i przy przeglądania internetu. Problemy z szybkością tabletu zaczynają się w chwili uruchomienia bardziej wymagających gier lub aplikacji.

Powodem jest mała ilości pamięci RAM. Inny problem to zbyt skromna pojemność pamięci masowej. 16 GB zapowiada, że bardzo szybko zacznie brakować miejsca na nasze dane. Po pierwszej konfiguracji systemu oraz zainstalowaniu wszystkich wymaganych aktualizacji na dane użytkownika zostaje tylko ok 2 GB wolnego miejsca. Jest to zdecydowanie za mało i całe szczęście, że urządzenie posiada slot na karty pamięci microSD. Niestety, maksymalna pojemność obsługiwanych kart, to tylko 32 GB.

6 resize

Dużym atutem urządzenia jest bateria. Ogniwo zastosowane w modelu Ultimate 8i WIN charakteryzuje się pojemnością 4500 mAh i według producenta pozwala nawet na 9 godzin pracy. Podczas testów bateria nie sprawowała się aż tak dobrze, jednak 7-8 godzin pracy na jednym cyklu jest jak najbardziej realny. Przy okazjonalnym korzystaniu z urządzenia czas ten wydłużał się nawet do 3-4 dni, co jest naprawdę dobrym wynikiem w tym segmencie cenowym.

Tablet wyposażony jest również w dwa aparaty fotograficzne, oba o matrycy 2 MPx. Oba aparaty niestety wykonują słabe zdjęcia i należy ja traktować tylko jako jednostki awaryjne np. do rozmów skype lub wykonania zdjęć notatek na uczelni. Ultimate 8i WIN wyposażony został również w bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi 802.11 b/g/n, moduł łączności Bluetooth oraz akcelerometr.

3resize

Lark Ultimate 8i WIN pracuję pod kontrolą systemu Windows 8.1. Systemowe aplikacje bardzo dobrze sprawdzają się w trybie dotykowym a w sklepie Windows znajdziemy prawie wszystkie najważniejsze aplikację potrzebne w codziennym użytkowaniu. Tablet wyposażony jest również w roczną licencję pakietu biurowego Office 365 wraz z 1 TB miejsca w chmurze OneDrive. Trzeba przyznać, że biorąc pod uwagę cenę tego sprzętu jest to naprawdę imponujący gratis.

2 resize

Podsumowując pierwszy tablet firmy Lark pracujący pod kontrolą systemu Windows jest urządzeniem, którym naprawdę warto się zainteresować. Mimo tego, że Ultimate 8i WIN nie jest pozbawiony wad, takich jak, choćby zbyt mała ilość wbudowanej pamięci masowej czy niezbyt precyzyjne wykonanie, to w swojej klasie cenowej przewyższa konkurencję pod wieloma względami. Dobra jakość wyświetlacza, wydajna bateria czy preinstalowany pakiet Office znacząco zwiększają możliwości i komfort korzystania z urządzenia. Testowany tablet idealnie nadaje się na drugi przenośny komputer do pracy lub w podróży. Biorąc pod uwagę niską cenę urządzenia Lark Ultimate 8i WIN możemy szczerze polecić wszystkim poszukującym taniego urządzenia o dużych możliwościach.

8 resize


Werdykt

 • Jakość wykonania
  6
 • Wydajność
  7
 • Pamięć i pojemność
  6
 • Wyświetlacz
  8
 • Aparat
  6
 • Cena/Jakość
  9
Podsumowanie

Lark Ultimate 8i WIN to jeden z ciekawszych tabletów w swojej klasie cenowej. Producentowi udało się utrzymać bardzo niską cenę, oferując jednocześnie urządzenie wyposażone w bardzo dobrą baterię oraz udany wyświetlacz. Oczywiście podczas projektowania urządzenia w tej cenie nie dało się uniknąć pewnych kompromisów, takich jak zastosowanie tylko 1 GB pamięci RAM czy pamięci masowej o pojemności 16 GB. Ostatecznie wszystkie te niedogodności rekompensuje bardzo niska cena urządzenia.

70%
70
Dobry

Wielki fan nowych technologii i gier wideo. Dzieciństwo spędził na niszczeniu padów od Pegasusa i innych podróbek NES-a. Redakcyjny fanboy Microsoftu i samozwańczy autorytet w dziedzinie Windows Phone. Wielbiciel wszelkiego rodzaju fantasy i science fiction. Tłumacz z zawodu, historyk z zamiłowania.

Zostaw komentarz