Kto wygrywa wojnę exclusive’ów?

3

Zapraszam na świeżutki raport z pola bitwy.

  NASTĘPNA 

Wojny międzyplatformowe – chyba każdy zna ten temat. Opiera się on oczywiście nie tylko o moc poszczególnych sprzętów do grania, ale również o ekskluzywne produkcje, które skosztować mogą posiadacze komputerów osobistych lub konsol od danego producenta. Tego typu rywalizacja jest naturalna i nic na to nie poradzimy, bo zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chciał wbić szpilkę danej kategorii graczy.

Nie planuję jednak tym tekstem nawoływać do zgody i pokoju. O nie, mam zamiar pójść w drugim kierunku. Czas dolać trochę oliwy do ognia i nieco przysiąść nad tematem exclusive’ów. Sytuacja w tej kwestii zmienia się bardzo dynamicznie, więc ten temat można poruszyć właściwie w każdym momencie.

God of War to jedna z najlepszych produkcji ekskluzywnych, które pojawiły się w tym roku.

Sprawdźmy więc jaka jest sytuacja na froncie. Kto obecnie może się pochwalić najlepszymi produkcjami? Kto zostaje daleko w tyle? A może jakaś platforma korzysta, tam gdzie biją się dwie (a może nawet trzy?) inne? Rzućmy więc okiem na najbardziej konkretne dania, serwowane dla posiadaczy konkretnych sprzętów. Zapraszam!

PLAYSTATION 4

Zacznę sobie od swojej głównej platformy, na której ogrywam większość swoich gier. Sony obecnie ma pewne braki w kwestiach technologicznych, gdyż ostatecznie okazało się, że wersja Pro tej konsoli ma znacznie mniejszą moc, niż Xbox One X. Nic więc dziwnego, że Japończycy upatrują swojej szansy na sukces wśród produkcji dedykowanych ich sprzętowi.

W tym roku mieliśmy chociażby God of Wara. Rewelacyjną produkcję, nad którą nie będę się jednak szczególnie pochylał, bo nachwalił się jej już Łukasz, nachwaliły się też inne portale oraz krytycy. Po prostu, solidny kandydat do gry roku. Na pewno należy wspomnieć też o remasterze Shadow of the Colossuss, dla którego wystarczającą laurką powinna być średnia 92 na Metacriticu. My również dorzuciliśmy swoją cegiełkę do pozytywnego odbioru i wystawiliśmy okrągłą ósemeczkę w recenzji. Było też jeszcze oczywiście Detroit: Become Human (recenzja), ale w tym przypadku trudno mówić o jakiejś rewelacji. Nie było też wielkiej tragedii, więc pozostańmy przy tym, że była to niezła produkcja.

W przyszłym miejscu na rynku pojawi się jeszcze Spider-Man, który zapowiada się bardzo dobrze i… to by było na tyle. Mocne karty, to te reprezentowane przez Kratosa i Petera Parkera, więc nie jest ich ani jakoś specjalnie dużo, ani dramatycznie mało. Warto odnotować też, że z talii ekskluzywnych produkcji dla PlayStation wypada trylogia Crasha Bandicoota, która już trafiła na trzy kolejne platformy.

  NASTĘPNA 


1 2 3

Gracz od 12 roku życia. Częściej z padem, rzadziej z myszką. Bliżej mu do niebieskiego, niż do zielonego. Zakochany w pudełkowych wersjach gier. Kolekcjoner steelbooków. W wolnych chwilach - kinoman.

Dyskusja3 komentarze

  1. Widać, że pisane przez „eksperta”. Exy na Switch: Octopath Traveler, Mario Tennic Aces, Captain Toad: Treasure Tracker, to tylko z ostatnio wydanych a ogół jest o wiele większy: Splatoon 2, Arms, Mario + Rabbids: Kingdom Battle, Mario Kart 8, Xenoblade Chronicles 2, to i tak nie wszystkie, mało? W dodatku Zelda nie jest wcale ex’em na Switcha ponieważ wyszła również na Wii U, a Octopath Traveler ma na metacritic ocenę 83, więc określenie „przyzwoite noty” jest zdecydowanie nie na miejscu. Bez sensu jest też pisanie o ex’ach w kontekście Xboxa, szczególnie że to przeczenie samemu sobie kiedy najpierw wymieniane są te rzekome ex’y a przy innej platformie jest napisane, że tu też można w te gry zagrać. No i ta klasyfikacja na koniec, która jest zwieńczeniem opinii „eksperta”, postawienie Switcha na równi z Xboxem jest tylko potwierdzeniem braku jakiejkolwiek rzetelnej wiedzy jeśli chodzi o konsolę firmy z Kioto (proszę sobie sprawdzić która to jest ;)

  2. far cry primal lub far cry 5 poniewaz w far cry’aja gra wiele osob teraz aktualnie popularny jest fortnite ale duzo ludzi gra tesz w cs go lub w gta 5 niewiem kto wygra ale staeiam na far cry’aja

Zostaw komentarz