KONKURS: 5x Civilization VI na PC!

600

Civilization VI

MAMY ZWYCIĘZCÓW! :-)

Mateusz
Cywilizacja zrodziła mnóstwo wspaniałych wynalazków i wiele kolejnych czeka na odkrycie..
jednakże to KULTURA jest najważniejszym osiągnieciem cywilizacji. To ona określa ludzi narody, języki i państwa. Daje nam tyle wspaniałej różnorodności i możliwości a jednocześnie kształtuje nas od małego. To właśnie dzięki kulturze różne pokolenia miały różne motywacje do stworzenia wspaniałych rzeczy np. strażytni grecy stworzyli wiele dzieł filozoficznych, rzymianie zasłynęli z prawa a aztekowie czy egipcjanie z piramid. Kultura wpływa też na religie i postrzeganie świata i w zdecydowanej większości motywuje nas do miłości i bycia dobrym człowiekiem .

One of Many
Najwspanialszym z osiągnięć naszej cywilizacji jest niewątpliwie kawa, gdyż to ona od setek lat niezmiennie napędza sobą wszelką dźwignię postępu. Napój ten, przez tak wielu utożsamiany z legendarną ambrozją, lub nordyckim miodem poezji towarzyszył człowiekowi w najbardziej przełomowych dlań odkryciach, podtrzymując swym cudownym aromatem jego ducha i powiekę. Gwałtowny skok cywilizacyjny notowany w Europie od czasu rozpoczęcia importu kawowych ziaren przyspieszał wyraźnie wraz z rozwojem nowych technik palenia i parzenia, aż do roku 1855, kiedy to w zaciszu jednej z włoskich rezydencji powstał pierwszy ekspres kawiarniany. Wyraźny wpływ tego wynalazku na rozwój cywilizacyjny dostrzegalny jest również w historii polskiej, gdy już niecały rok później w Warszawie zapalono pierwsze 92 latarnie gazowe, zaś w Żywcu postawiono browar!

Mateusz
Największym osiągnięciem cywilizacji, w mojej opinii, jest idea spuścizny czy tradycji. Można wymieniać dziesiątki wynalazków, które zmieniły obraz świata, jednak wszystkie one opierają się na odkryciach przodków. Tym, co napędza nasz świat, co pozwala nam się rozwijać, jest rozwijanie pomysłów naszych ojców i dziadków. Poszanowanie dla ich osiągnięć daje nam podstawę do naszych własnych sukcesów. Dzisiejsi naukowcy nie osiągnęliby zbyt wiele, gdyby nie wytworzona przez dziesiątki lat metoda naukowa. Tak samo jak ludzie nie postawiliby swojej stopy na księżycu, gdyby nie bracia Wright. Nic na tym świecie nie powstaje w próżni, i to właśnie przekazywanie sobie wynalazków, idei, tożsamości czy kultury daje nam środowisko sprzyjające dalszemu rozwojowi cywilizacji.

Łukasz
Pieniądz, bo gdyby nie prosty, ale genialny pomysł na odzwierciedlenie wartości dóbr w liczbach i stanowiących ich wyraz monetach i banknotach, marnowalibyśmy ogromne ilości czasu i energii na magazynowanie i przenoszenie towarów uzyskiwanych w wymianie barterowej. Można się pośmiać, że bez wynalezienia pieniądza obecnie, sprawdzając rachunek bankowy przez Internet, widzielibyśmy, że mamy na nim dwie krowy, chomika, 5 kg gładzi szpachlowej, tuleję wahacza do Opla i płytę Queen – Greatest Hits, ale prawda jest taka – przy systemie wymiany dóbr nigdy nie dotarlibyśmy do współczesności w obecnym kształcie i żylibyśmy w wąskich, lokalnych społecznościach, kręcących się pomiędzy domami z towarami pod pachą jak nie przymierzając w pierwszym The Settlers. Pieniądz ma swoją demoniczną stronę, bo dał władzę wynikającą z jego gromadzenia oraz możliwość manipulowania jego wartością, ale nadal jest największym osiągnięciem ludzkości, bo bez niego nie byłby możliwy świat, który znamy.

Dawido
Moim zdaniem największym osiągnięciem naszej cywilizacji jest realizacja misji kosmicznej sondy Rosetta. Stanowi ona póki co najbardziej ambitne zadanie zrealizowane przez ludzi w kontekście eksploatacji kosmosu, który jest naturalnym kierunkiem dalszego rozwoju ludzkości. Wysiłkiem wszystkich największych europejskich agencji kosmicznych i NASA udało się w ramach programu Horizon 2000 z częściowym sukcesem zrealizować 12 letni lot sondy Rosetta. Przygotowanie i realizacja tej misji stanowi doskonały przykład efektu współpracy tysięcy wybitnych naukowców z wielu krajów (w tym Polaków) oraz pośrednio przez agencje kosmiczne współpracy samych narodów- koszty wyniosły bowiem w sumie ok. 1,4 mld dolarów. W rezultacie ludzkość pozyskała wiele bezcennych danych o materii kometarnej i międzygwiazdowej, po raz pierwszy ziemski lądownik wylądował na powierzchni komety oraz znacząco poszerzono horyzonty dla dalszych badań i projektów.

Ze Zwycięzcami skontaktujemy się wkrótce drogą mailową. Serdecznie gratulujemy Nagrodzonym, a wszystkim Uczestnikom dziękujemy za udział w zabawie! :-)

Domorośli Stratedzy! Mamy coś dla Was :-)

Na nowych właścicieli aż 5 egzemplarzy gry Civilization VI na PC!

Co należy zrobić, by mieć szansę na jej zdobycie?

ZADANIE KONKURSOWE:

Co uważasz za największe osiągnięcie naszej cywilizacji?
Krótko uzasadnij swój wybór!

Odpowiedzi prosimy umieszczać komentarzach poniżej.

Konkurs trwa do 3 stycznia 2017. Zwycięzców poznamy już 4 stycznia 2017! Wyniki zostaną opublikowane na stronie konkursu.

*zapoznajcie się także z regulaminem naszej zabawy

 

 


 

Ekspert Ceneo jest portalem skupiającym się na grach i nowych technologiach. Piszemy o ciekawych wydarzeniach na szeroko rozumianym rynku IT. Portal aktualizujemy codziennie, dostarczając najświeższych informacji. Znajdziecie u nas wiadomości, testy oraz recenzje elektroniki użytkowej.

Dyskusja600 komentarzy

 1. Uważam że największym osiągnięciem naszej cywilizacji jest medycyna. Nie wyobrażam sobie żyć w roku 4000 przed nasza erą, jak zaczyna się każda część cywilizacji, i nie mieć dostępu chociażby do środków przeciwbólowych. Gdzie najmniejsza nawet rana mogła skończyć się śmiercią. Nie wsponę już o wyrywaniu zębów prostymi narzędziami jakimi pewnie był ,, przecinak i młotek,, bez znieczulenia. Bez rozwoju medycyny nie bylibyśmy wstanie rozwinąć naszej cywilizacji do tego stopnia w którym teraz jesteśmy. Dlatego stawiam na rozwój medycyny.

 2. Największe osiągnięcie naszej Polskiej cywilizacji był jak Poznaniak z Krakusem, ciągnęli złotówkę, tak aż powstał drut i zarazem pierwsza linia telefoniczna a Polsce :P Żart jest bezpośrednim odniesieniem, do czasu kiedy w Polsce raczkowała telekomunikacja – w 10.08.1921r. powatała CSR (cywilna służba radiotelekomunikacyjna) – najpierw powstały radiostacje niemal równocześnie w Poznaniu i Krakowie, i Warszawie. Były to najbardziej rozwinięte regiony – kiedyś korzystały z tego nasze babcie rozmawiając z daleką rodziną wysiedloną z rodzinnych stron po akcji przesiedleń , a dzisiaj korzystam ja bo mam internet po tych samych kablach :) a nawet Ty, kiedy czytasz ten post, czy to na komórce czy komputerze korzystałeś do niedawna z tego samego łącza „drutowego”.

  Brawa należą się Alexandrowi Grahamowi Bell który zapoczątkował połączenie narodów szybką możliwością komunikacji. Wobec istnienia cywilizacji nie ma nic ważniejszego, niż sprawna komunikacja – takich etapów było w istnieniu człowieka wiele /wynalezienie pisma/ wynalezienie telefonu/ radia /telewizji / Internetu i zawsze dawały boost’a” globalizacji, a co za tym idzie ogólnemu postępowi dla rozwoju cywilizacji człowieka

  Wynalezienie telefonu to osiągnięcie z dziedziny technologi, które pozwalało na dużo szybszy postęp całej ludzkości. Nie tylko w swojej dziedzinie (technologi), ale wpłynęło także na inne dziedziny jak komunikacja między uniwersytetami (nauka) rozwój kultury oraz biznesu – nawet dziś jest to w brew pozorom najskuteczniejsza formą komunikacji, bo szybciej się do kogoś dodzwonimy niż np. wyślemy maila i ta osobowa nam odpowie ;)

  Co uważam za największe osiągnięcie naszej cywilizacji? Bez wątpienia jest to komunikacja głosowa!

 3. Największym osiągnięciem,moim zdaniem naszej cywilizacji jest medycyna,ponieważ bez niej dużo osób umierało by podczas epidemii, zwykłego przeziębienia, porodu i wielu, wielu innych chorób.

 4. Największym osiągnięciem naszej cywilizacji jest świadomość tego, że największego jeszcze nie osiągnęliśmy. Dokonaliśmy wielu błyskotliwych odkryć, które doprowadziły do powstania mnóstwa wspaniałych wynalazków. Wiele z nich pozwala nam żyć coraz dłużej, bezpieczniej i wygodniej. Pozwalają nam coraz lepiej zrozumieć świat i samych siebie. W takich warunkach łatwo jest spocząć na laurach, sycić się dostępnym komfortem i zatracić ciekawość oraz towarzyszącą jej spostrzegawczość. Człowiek jednak w dalszym ciągu napędza się potrzebą odkrywania, poznawania tego co nie znane, sięgania po rzeczy dotychczas niedostępne. Gdy w dużym stopniu zbadaliśmy naszą planetę w materii jaką rejestruje nasza percepcja, potrafiliśmy z równą pasją (i dzięki narzędziom, które dzięki niej stworzyliśmy) wniknąć w świat niewidzialny – od budowy komórkowej organizmów po cząstki elementarne. Analogicznie, sięgamy po to co nieuchwytne ze względu na swój ogrom i odległości. Mroki Wszechświata, napędzające go siły czy istota samej energii i informacji również czekają na rozświetlenie ich przez promienie naszej ciekawości. Zgłębiamy siebie jako gatunek i jako jednostki. Już każda pojedyncza myśl może być impulsem do niezwykłej przygody – czy to w poszukiwaniu jej źródła czy podążeniu za nią, aby przekonać się dokąd zmierza, na co po drodze się natknie i w jakim stopniu wpłynie na dotychczasowe postrzeganie. Największym osiągnięciem naszej cywilizacji jest…nasza cywilizacja. Zbudowana na żywej, pulsującej myśli, głębokiej duszy i gorącej ciekawości, która przezwycięża zarówno strach, jak i lenistwo. Największym osiągnięciem naszej cywilizacji nie będzie dotarcie tam, gdzie nie dotarł dotąd żaden człowiek. Największym jej osiągnięciem jest wykonanie kolejnego, dalszego kroku. I kolejnych…

 5. Za największe osiągnięcie cywilizacji uważam… osiągnięcie umiejętności osiągania kolejnych i kolejnych cywilizacyjnych osiągnięć. Dzięki tej ludzkiej zdolności nie pozostajemy z jednym genialnym wynalazkiem, który prawdopodobnie niewiele by znaczył bez asysty innych wynalazków lecz ciągle posuwamy się do przodu, każdego dnia odkrywając kolejne karty możliwości, które skrywa przed nami życie. I tak oto koło łączymy z samochodem, żarówkę z elektycznością, a cegły z cementem i wszystko zaczyna mieć sens, którego nie miałoby, gdyby występowało pojedynczo. Samo koło nie zawiozłoby nas do sąsiedniej miejscowości, sama żarówka nie oświetliłaby nam domu, a dom z cegieł, bez cementu długo by nie postał. Dlatego też cieszę się, że nasza cywilizacja tworzy ciągłość i zdolna jest do osiągania co raz to nowszych cywilizacyjnych osiągnięć.

 6. Myślę, że nasza cywilizacja ma wiele wspaniałych osiągnięć, które to ułatwiają nam życie, ratują je i przedłużają. O ile mogę odnieść się do osobistych doświadczeń, to dla mnie jest to osiągnięcie medycyny – tak bardzo krytykowane i nagabywane In vitro. Posiadam dwoje dzieci dzięki In vitro i dzięki niemu jestem osobą spełnioną i szczęśliwą. To In vitro dało mi możliwość odgrywania dla mnie najważniejszej i najpiękniejszej roli na deskach teatru „Życie” roli matki. Roli, która spowodowała, że kostiumy i szpilki skryły się głęboko szafie a szczeble kariery, po których się wspinałam rozsypały a hukiem. Huk ten jednak mnie nie przeraził, bo w zamian dostałam coś wspanialszego, dałam nowe życie, uśmiech dzieci, ich radość, wspaniałą i pełną rodzinę. Uważam, że to ogromne odkrycie medycyny, które mi osobiści pozwoliło spełnić marzenia o macierzyństwie i nadało mojemu życiu sens.

 7. Za największe osiągnięcie naszej cywilizacji uważam odkrycie Internetu. Ktoś pewnie by powiedział, że w historii było więcej wiekopomnych odkryć, ale ja osobiście to właśnie Internet stawiam na piedestale w tej konkurencji. To dzięki niemu bowiem weszliśmy w zupełnie nową erę i dokonaliśmy wielu rzeczy, które wcześniej byłyby zupełnie niemożliwe.
  To dzięki Internetowi możliwy przecież jest postęp w tak wielu dziedzinach życia.
  Lekarze konsultują się ze swoimi kolegami po fachu na całym świecie, dzięki czemu możliwe staje się wyleczenie beznadziejnych kiedyś przypadków.
  W mgnieniu oka przeciętny zjadacz chleba wie, co się dzieje na drugim końcu świata, dzięki czemu może na to bardzo szybko zareagować czy się do czegoś ważnego przygotować. Możliwy jest natychmiastowy kontakt z kimś nawet na drugiej półkuli, dzięki czemu na przykład podtrzymywane są więzi rodzinne nawet pomimo wielu tysięcy kilometrów odległości.
  To prawda, że Internet wymaga od nas racjonalnego myślenia, zachowania trzeźwych osądów i dość mocnego odfiltrowywania zawartych w nim informacji, jednak mimo wszystko uważam, że współcześnie jego rola jest nie do przecenienia, dlatego bez wahania tytułuję właśnie sieć WWW jako największe osiągnięcie naszej cywilizacji.

 8. Największym osiągnięciem cywilizacyjnym ludzkości jako całości jest moim zdaniem jeden światowy język! Serio, gdziekolwiek się nie pojedzie na świecie ktoś ZAWSZE będzie gadał po angielsku. Zawsze. Prawie każdy zna kilka podstawowych zwrotów a jego znajomość nie jest już tyle znajomością dodatkowego języka obcego co raczej upośledzeniem jeśli się go nie zna… No i bądź co bądź opiera się na nim prawie cała nasza popkultura! Ręka w górę kto nigdy nie miał sytuacji gdy zabrakło mu słówka po polsku a pamiętał po angielsku i pstrykał palcami próbując sobie je przypomnieć ;D

 9. Powiem brutalnie – największym osiągnięciem ludzkości jest fakt, że do dziś istnieje. Popełniłam w zeszłym roku w lutym (pamiętam, pamiętam – tego nie da się zapomnieć) taką książkę Thorwalda, zatytuowaną „Ginekolodzy”. Ja nie wiem, jakiej jury jest płci, ale jest to coś traumatycznego. O tym, jak się rodzi dzieci.
  I ja wam powiem, że czarny marsz to jest nic. To wszystko jest nic. Jak się czyta o tych nieumytych rękach, o tym pocie spływającym do brzucha, o początkach cesarskiego cięcia… A fuj…

  Kobiety powinny powiedzieć: Nie!!! Nie wiem, co prawda, kiedy powinno ono paść – obstawiam, że u zarania dziejów, ale… Ale być może to za wcześnie, wtedyy jednak facet polował na dinozaury, a kobieta – podobnie zagrożona- rodziła małe homo erectusy, albo neandertalczyki. Ale wiek XIX? Tu mężczyźnie wolno wszystko, a kobieta ma rodzić dzieci „ku chwale ojczyzny”. No więc ja powiem, że jakbym ja decydowała, to ojczyzna już by padła. Na pohybel brudnym rękom, na pohybel pseudolekarzom, na pohybel wszystkiemu.

  To, że kobiety się podówczas nie zorganizowały, budzi moje zdziwienie. Bo przecież prawa wyborcze sobie zorganizowały. A do czystych rąk przy porodzie nie…

  W każdym razie, Panowie, cieszcie się, że ludzkość nadal istnije – i to jest jej największym osiągnięciem. Gdyby na świecie były takie zołzy jak ja, nic by z tego nie wyszło :)

 10. Wyprodukowanie gry CIVILIZATION VI, czyli gry pozwalającej na dobrą zabawę poprzez rozbudowany wątek ekonomiczny i wojenny .

Zostaw komentarz