KONKURS: 5x Civilization VI na PC!

600

Civilization VI

MAMY ZWYCIĘZCÓW! :-)

Mateusz
Cywilizacja zrodziła mnóstwo wspaniałych wynalazków i wiele kolejnych czeka na odkrycie..
jednakże to KULTURA jest najważniejszym osiągnieciem cywilizacji. To ona określa ludzi narody, języki i państwa. Daje nam tyle wspaniałej różnorodności i możliwości a jednocześnie kształtuje nas od małego. To właśnie dzięki kulturze różne pokolenia miały różne motywacje do stworzenia wspaniałych rzeczy np. strażytni grecy stworzyli wiele dzieł filozoficznych, rzymianie zasłynęli z prawa a aztekowie czy egipcjanie z piramid. Kultura wpływa też na religie i postrzeganie świata i w zdecydowanej większości motywuje nas do miłości i bycia dobrym człowiekiem .

One of Many
Najwspanialszym z osiągnięć naszej cywilizacji jest niewątpliwie kawa, gdyż to ona od setek lat niezmiennie napędza sobą wszelką dźwignię postępu. Napój ten, przez tak wielu utożsamiany z legendarną ambrozją, lub nordyckim miodem poezji towarzyszył człowiekowi w najbardziej przełomowych dlań odkryciach, podtrzymując swym cudownym aromatem jego ducha i powiekę. Gwałtowny skok cywilizacyjny notowany w Europie od czasu rozpoczęcia importu kawowych ziaren przyspieszał wyraźnie wraz z rozwojem nowych technik palenia i parzenia, aż do roku 1855, kiedy to w zaciszu jednej z włoskich rezydencji powstał pierwszy ekspres kawiarniany. Wyraźny wpływ tego wynalazku na rozwój cywilizacyjny dostrzegalny jest również w historii polskiej, gdy już niecały rok później w Warszawie zapalono pierwsze 92 latarnie gazowe, zaś w Żywcu postawiono browar!

Mateusz
Największym osiągnięciem cywilizacji, w mojej opinii, jest idea spuścizny czy tradycji. Można wymieniać dziesiątki wynalazków, które zmieniły obraz świata, jednak wszystkie one opierają się na odkryciach przodków. Tym, co napędza nasz świat, co pozwala nam się rozwijać, jest rozwijanie pomysłów naszych ojców i dziadków. Poszanowanie dla ich osiągnięć daje nam podstawę do naszych własnych sukcesów. Dzisiejsi naukowcy nie osiągnęliby zbyt wiele, gdyby nie wytworzona przez dziesiątki lat metoda naukowa. Tak samo jak ludzie nie postawiliby swojej stopy na księżycu, gdyby nie bracia Wright. Nic na tym świecie nie powstaje w próżni, i to właśnie przekazywanie sobie wynalazków, idei, tożsamości czy kultury daje nam środowisko sprzyjające dalszemu rozwojowi cywilizacji.

Łukasz
Pieniądz, bo gdyby nie prosty, ale genialny pomysł na odzwierciedlenie wartości dóbr w liczbach i stanowiących ich wyraz monetach i banknotach, marnowalibyśmy ogromne ilości czasu i energii na magazynowanie i przenoszenie towarów uzyskiwanych w wymianie barterowej. Można się pośmiać, że bez wynalezienia pieniądza obecnie, sprawdzając rachunek bankowy przez Internet, widzielibyśmy, że mamy na nim dwie krowy, chomika, 5 kg gładzi szpachlowej, tuleję wahacza do Opla i płytę Queen – Greatest Hits, ale prawda jest taka – przy systemie wymiany dóbr nigdy nie dotarlibyśmy do współczesności w obecnym kształcie i żylibyśmy w wąskich, lokalnych społecznościach, kręcących się pomiędzy domami z towarami pod pachą jak nie przymierzając w pierwszym The Settlers. Pieniądz ma swoją demoniczną stronę, bo dał władzę wynikającą z jego gromadzenia oraz możliwość manipulowania jego wartością, ale nadal jest największym osiągnięciem ludzkości, bo bez niego nie byłby możliwy świat, który znamy.

Dawido
Moim zdaniem największym osiągnięciem naszej cywilizacji jest realizacja misji kosmicznej sondy Rosetta. Stanowi ona póki co najbardziej ambitne zadanie zrealizowane przez ludzi w kontekście eksploatacji kosmosu, który jest naturalnym kierunkiem dalszego rozwoju ludzkości. Wysiłkiem wszystkich największych europejskich agencji kosmicznych i NASA udało się w ramach programu Horizon 2000 z częściowym sukcesem zrealizować 12 letni lot sondy Rosetta. Przygotowanie i realizacja tej misji stanowi doskonały przykład efektu współpracy tysięcy wybitnych naukowców z wielu krajów (w tym Polaków) oraz pośrednio przez agencje kosmiczne współpracy samych narodów- koszty wyniosły bowiem w sumie ok. 1,4 mld dolarów. W rezultacie ludzkość pozyskała wiele bezcennych danych o materii kometarnej i międzygwiazdowej, po raz pierwszy ziemski lądownik wylądował na powierzchni komety oraz znacząco poszerzono horyzonty dla dalszych badań i projektów.

Ze Zwycięzcami skontaktujemy się wkrótce drogą mailową. Serdecznie gratulujemy Nagrodzonym, a wszystkim Uczestnikom dziękujemy za udział w zabawie! :-)

Domorośli Stratedzy! Mamy coś dla Was :-)

Na nowych właścicieli aż 5 egzemplarzy gry Civilization VI na PC!

Co należy zrobić, by mieć szansę na jej zdobycie?

ZADANIE KONKURSOWE:

Co uważasz za największe osiągnięcie naszej cywilizacji?
Krótko uzasadnij swój wybór!

Odpowiedzi prosimy umieszczać komentarzach poniżej.

Konkurs trwa do 3 stycznia 2017. Zwycięzców poznamy już 4 stycznia 2017! Wyniki zostaną opublikowane na stronie konkursu.

*zapoznajcie się także z regulaminem naszej zabawy

 

 


 

Ekspert Ceneo jest portalem skupiającym się na grach i nowych technologiach. Piszemy o ciekawych wydarzeniach na szeroko rozumianym rynku IT. Portal aktualizujemy codziennie, dostarczając najświeższych informacji. Znajdziecie u nas wiadomości, testy oraz recenzje elektroniki użytkowej.

Dyskusja600 komentarzy

 1. Największym osiągnięciem naszej cywilizacji jest Internet. Łączy nas z najodleglejszymi zakątkami Ziemi, pozwala śledzić, obserwować, zbierać dane. Internet jest najpotężniejszym narzędziem naszej cywilizacji.

 2. Największym osiągnięciem cywilizacyjnym było wynalezienie koła. Kto by pomyślał, że właśnie takie zwyczajne koło wprawi w ruch całą myśl technologiczną, bez niego nie byłoby nie tylko wozu, ale i dzisiejszego smartfona :)

 3. Moim zdaniem najważniejszym odkryciem cywilizacyjnym dzisiejszych czasów jest ogólnie dostępna edukacja. W krajach rozwiniętych wszyscy mamy równy i powszechny dostęp do nauki i rozwoju. Nie występuje rozwarstwienie społeczeństwa pod tym względem, każdy kto chce może śmiało rozwijać się w danej dziedzinie nauki. Nie wyobrażam sobie życia w czasach kiedy szkoła to był przywilej tylko dla bogatych i wyjątkowych. Dzisiaj wszyscy jesteśmy równi w szansach i to od nas zależy co z nimi zrobimy.

 4. Uważam, że największym osiągnięciem naszej cywilizacji jest gigantyczny rozwój komunikacyjny. Możemy kontaktować się ze sobą w ułamkach sekund praktycznie z każdego miejsca na Ziemii zarówno za pośrednictwem internetu, jak i sieci komórkowej. Obecna technologia, do której każdy ma dostęp, sprawia, że jesteśmy w stanie magazynować i przesyłać olbrzymie ilości informacji. W grę nie wchodzi już tylko tekst, czy nasz głos, ale i wszelkiego rodzaju multimedia. Komunikacja to również transport ludzi i towarów. Możemy podróżować coraz szybciej. Dzisiejsze pociągi są w stanie osiągać prędkości, o których wcześniej nie było mowy. Samoloty pozwalają na pokonanie oceanu dużo szybciej niż promem. Dzięki rozwojowi komunikacji zawdzięczamy rozwój we wszystkich innych dziedzinach. Odległości nie stanowią bariery. Mieszkańcy wszystkich krajów mogą ze sobą łatwiej współpracować, podejmować wspólne przedsięwzięcia, porównywać na odległość wyniki badań, doświadczeń, przesyłać towary i podróżować. Przykładanie starań do powszechnej znajomości jednego kodu (w naszym przypadku jest to język angielski) również łamie bariery komunikacyjne. Warto zwrócić uwagę, że komunikacja wciąż się rozwija, a rozwój ten jest naprawdę obiecujący.

 5. Największe osiągnięcie naszej cywilizacji? Odpowiem: technologie informatyczne. Całkowicie zmieniły nasze postrzeganie czasu i przestrzeni. Stały się możliwe najśmielsze hipotezy i wizje. Vernowskie wyobrażenia nabrały ciężaru i przyśpieszyły! Świat oblecimy nie w 80 dni ale w kilka sekund. Mało tego: możemy cofnąć się w czasie i wskrzesić dawne cywilizacje, zaprzeczyć przewrotowi kopernikańskiemu i na powrót zamienić ziemię w dysk, umiejscowiony na grzbietach czterech słoni, podtrzymywanych przez gigantycznego żółwia. Albo odwrotnie: już teraz zaludnić Marsa! W cyberczasoprzestrzeni ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia. Przywłaszczyliśmy kreacjonizm przypisany dotychczas wyłącznie bogom. Niesamowite i straszne zarazem…

 6. Największym osiągnięciem cywilizacji według mnie jest możliwość latania samolotem. W roku 1902 bracia Wright skonstruowali szybowiec. Do roku 1920 piloci już regularnie latali przez kontynenty, a w 1927 Charles Lindberg jako pierwszy pokonał Atlantyk w samotnym locie bez międzylądowania. 14 października 1947 roku Charles „Chuck” Yeager przekroczył barierę dźwięku w samolocie XS-1 napędzanym silnikiem rakietowym. Bezpieczny lot samolotem to szybkość przemieszczania się, pokonywania dużych odległości, możliwość przemieszczania wielu osób i rzeczy z miejsca na miejsce. Samoloty po prostu ułatwiają nam życie, dla tego uważam je za największe osiągnięcie naszej cywilizacji.

 7. Aleksander Boryczka

  Największe osiągnięcie naszej cywilizacji? To trudne pytanie na które nie łatwo odpowiedzieć, jest wiele wielkich wynalazków, które mogą aspirować do tego miana, bo jaki byłby nasz świat gdyby nie odkrycie koła, gdyby nie odkrycie medycyny, elektryczności, czy okiełznanie ognia? Każdy z tych elementów może być traktowany jako największy… ale gdyby nie zdolność przekazywania zdobytej wiedzy kolejnym pokoleniom każdy z tych wynalazków nie był by ta znaczący, dlatego w moim mniemaniu takim osiągnięciem jest wynalezienie pisma.
  Gdyby nie stworzenie sposobu zachowania naszych myśli w sposób trwały cała reszta odkryć mogła by zaginąć w mrokach historii. Niezależnie jaka to była forma, czy pismo obrazkowe znane z starożytnego Egiptu, czy pismo klinowe Sumeryjczyków lub nieodszyfrowane do dziś dzień pismo węzełkowe powstałe w Imperium inków, każe z nich przekazywało wiedzę kolejnym pokoleniom by te mogły korzystać z doświadczeń i odkryć swoich przodków.
  Bo czy na przykład nasz świat byłby taki jak dziś gdyby na nowo nie odkryto wiedzy z dzieł starożytnych podczas wieków ciemnych?
  Do dziś podstawy filozofii opierają się na dziełach ludzi którzy żyli ponad 2000 lat temu, zresztą matematyka również mogła się rozwiać dzięki temu co nasi przodkowie odkryli przed wiekami.
  Dlatego zdecydowanie uważam iż właśnie to odkrycie może spokojnie aspirować do miana Największego odkrycia naszej cywilizacji.

 8. Największym osiągnięciem cywilizacji jest fakt, że tak samo jak może dokonywać milowych kroków technologicznych, tak i może wykorzystać postęp do własnego unicestwienia!

 9. Książki – Rzecz która towarzyszy człowiekowi od początku życia. Uczy i rozwija. Nie ważne czy w formie papierowej czy elektronicznej, pozwalają one na wszystko. Ukryta w nich wiedza uczy, stworzone w niej historie pozwalają marzyć i rozwijają wyobraźnie. Jest to osiągnięcie, które najbardziej doceniam.

 10. Największe osiągnięcie naszej cywilizacji? Chleb. Towarzyszy on nam od samego początku naszej cywilizacji. Od zarania dziejów spożywamy, dzielimy się i spędzamy przy nim chwile. Od dwunastu tysięcy lat chleb przechodził różne zmiany i przybierał różne formy jednak jedno pozostawało niezmienne: To, jaką rolę spełniał w społeczeństwie.
  Spożywano go na ekskluzywnych spotkaniach elit jak i w prostych chłopskich chatach. W czasie wojny służył jako zaopatrzenie dla każdej ze stron konfliktu. To coś co jest wspólne dla całej ludzkości. Nie ma na świecie osoby, która nie słyszała by o tym złocisto-brązowym chrupiącym wypieku. Kto wie, w którym kierunku ruszyłby rozwój naszej cywilizacji gdyby chleb nigdy nie powstał.

 11. Rower, tylko rower!
  Więcej ruchu, więcej życia
  Mniej pojazdów, benzyn picia
  Ekologia się ucieszy
  Gdy rowerem swym przyśpieszysz
  Jedziesz żwawo, kręcisz kółka
  Taka Twoja miejska rólka
  By na kółkach dwóch pomykać
  usta innym pozamykać
  tym co stoją w wiecznych korkach
  tym co w mysich siedzą norkach
  tym co w autobusach jadą
  nie ufając naszym radom
  że ten rower, proszę państwa
  lepszy jest od tego draństwa!
  cztery koła, co za kasta
  rower górą jest – i basta!

 12. Największym osiągnięciem naszej cywilizacji jest komputer. Obecny rozwój związany z komputerami ma wpływ na każdą dziedzinę życia , począwszy od domowych użytkowników poprzez gigantyczne korporacje, które potrafią wykorzystać komputer do szybkich obliczeń, jak i komunikowania się z każdym człowiekiem posiadającym komputer niezależnie od miejsca zamieszkania. Dodam jeszcze, że ma to wpływ na wiele dziedzin nauki, chociażby na medycnę.

 13. Największym wynalazkiem w dziejach moim zdaniem są fale mechaniczne. Dlaczego ?? Ponieważ dzieki nim cały świat poszedł o pięć kroków do przodu. Komunikacja, Medycyna, Badania wszelkiego rodzaju i wiele innych milionów zastosowań fal mechanicznych. Dzisiaj nie ma urządzenia, które nie wykorzystuje fal mechanicznych. Jest to wynalazek, który najbardziej doceniam i podziwiam.

 14. Sukces naszej cywilizacji to trybuszon!
  Ach, abderyci – dość tej minoderii! Suponuję, że nie dacie się skaperować, nie będziecie permisywni i nie będziecie w omfalosie.. czy to Wasza prokrastynacja, ambiwalentne konterfakty i skonfundowanie? Ale i tak będę peremptoryczny. Może mój wywód będzie grandilokwentny, ale inaczej się nie da, gdyż między nami jest dyskrepancja.. jako antagonista prekariusza – i to nie są czcze ambaje, ni facecje, tudzież imponderabilia – rzeknę, że wspomniany interlokutorom trybuszon to jednak tylko humbug… dlaczego? Sprawdziliście znaczenia słów w googlu? No właśnie… to jest przewaga naszej cywilizacji i jej największe osiągnięcie- szybki dostęp do wszystkiego – i koniec z preponderancjami! Koniec z omnipotencją! Koniec z eudajmonizmem słownym! Teraz każdy może eksplikować i mieć handicap, więc możecie sprawdzić dlaczego apozjopeza…….

 15. Moim zdaniem największym odkryciem cywilizacji jest samochód, dzięki tej „maszynie” mamy szybki dostęp do pracy która daje nam fundusze, zaś to wynagrodzenie przekazujemy na przeżycie na tym świecie tak naprawdę samych odkryć cywilizacyjnych

 16. Szukając najważniejszego osiągnięcia cywilizacji zmuszona byłam się cofać. Każde bowiem osiągnięcie, które wydawało mi się szczególnie istotnym, okazywało się być zbudowane na czymś, co powstało wcześniej. To wcześniejsze z kolei, opierało się na uprzednich dokonaniach i wynalazkach. Szłam więc wstecz, poprzez przestworza internetu, kartki książek, sale kinowe, sale szpitalne i hale fabryczne. Przedzierałam się przez wieki i mijałam wielu ludzi, aż wreszcie zatrzymałam się w momencie w którym ludzie owi z rozproszonych jednostek stali się całością, zwaną społeczeństwem. Stało się to wtedy, gdy zaczęli się porozumiewać za pomocą języka, który zaczął opisywać świat i łączyć to, co pozornie chaotyczne i obce. Wtedy zrozumiałam, że gdyby nie idea języka, nie powstałoby wiele osiągnięć – nawet tych, które dzisiaj wydają nam się niezwiązane ze zdolnością mowy, pisma, czy w ogóle porozumiewaniem się. Gdyby bowiem nie międzyludzkie porozumienie na wyższym stopniu, nie byłoby ani tak rozwiniętej techniki, ani książek, ani internetu, ani leków, ani wielu innych potrzebnych rzeczy. A ja – pozbawiona umysłowej, symbolicznej reprezentacji rzeczywistości w postaci języka – nie byłabym w stanie napisać niniejszego komentarza. Z resztą – nie tylko ja.

 17. Największym i zarazem najwspanialszym odkryciem naszej cywilizacji jest MUZYKA !
  Muzyka towarzyszy nam od zawsze. Już w czasach prehistorycznych grano na piszczałkach wykonanych z kości i muszlach.
  Gdy ciężkim dniu zakładam słuchawki i głośnikach rozbrzmi Deep Purple, Depeche Mode, Pearl Jam czy AD/DC czuję się zrelaksowana,szczęśliwa i ciężko mi wyjść z podziwu, że ktoś wymyślił coś tak wspaniałego.
  Sami przyznajcie,że kiedy słuchacie piosenek swojego ulubionego wykonawcy/zespołu macie ciarki.. :)

 18. Największym osiągnięciem naszej cywilizacji jest zrozumienie, że dzięki łatwemu dostępowi do informacji, a co za tym idzie zdobywania wiedzy możemy rozwijać nasz świat właściwie bez ograniczeń. Wykorzystanie maszyn oraz internetu jako źródła wiedzy rozwijanej przez ludzkość przez tysiąclecia jest ważniejsze od stworzenia jakiegokolwiek wynalazku. To właśnie dzięki temu każdy z nas może stać się inżynierem tego świata.

 19. Rozwój cywilizacji osiągnął taki pęd, że nie mogło być inaczej jak tylko powstanie najlepszej porównywarki cenowej jaką jest CENEO. Nasza cywilizacja bez tego osiągnięcia byłaby jak ryba bez wody jak człowiek bez tlenu, a nawet jak kominiarz bez wyciora. Pomyślcie tylko ile dobra, przyniosło takie cudo i ilu z nas ludziom ułatwiła życie. Czy to części do komputera, gry, ubrania wszystko jest w jednym uporządkowanym miejscu od A do Z. Skróciło to również czas poszukiwań przeróżnych rzeczy, które nas interesują i dzięki temu człowiek ma teraz więcej czasu na wycieczki czy spędzanie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Po prostu CENEO to przełom w naszej wciąż rozwijającej się kilku tysiącletniej już cywilizacji.

Zostaw komentarz