Jakie karty do streamowania gier? Którą kupić?

0

Streamowanie gier potrafi w znacznym stopniu obciążać komputer, powodując lagi, gubienie klatek i skakanie obrazu. Choć pewną rolę w jakości transmitowanego materiału odgrywają karty graficzne, większość obciążenia leży po stronie procesora, którego wymiana potrafi być problematyczna. Opcją są karty do streamingu, które zdejmują obciążenie z komputera i oferując inne korzyści.

TYPY KART STREAMINGOWYCH

Dwie główne kategorie kart do streamingu to karty wewnętrzne, instalowane wewnątrz komputera oraz zewnętrzne, podłączane przez gniazda HDMI i USB. Wybór między pierwszymi a drugimi w znacznym stopniu sprowadza się do ilości miejsca wewnątrz obudowy komputera oraz tego, jak blisko znajdują się inne urządzenia, z których możemy chcieć streamować – inne komputery lub konsole.

Jeżeli wszystkie urządzenia, z których chcemy transmitować materiał znajdują się na jednym biurku, korzystanie z karty wewnętrznej nie powinno być problemem. Jeśli jednak chcemy transmitować materiał z konsoli, która stoi w innym kącie pokoju lub pomieszczeniu, lepszym wyborem są zewnętrzne karty, oferujące trochę mobilności, a w niektórych przypadkach nawet możliwość nagrywania materiału do wideo (nie na stream, ale na przykład na YouTube) bez konieczności podłączania komputera.

AVERMEDIA I ELGATO – LIDERZY RYNKU

Dwa najpotężniejsze urządzenia na rynku – Avermedia Live Gamer Portable 2 Plus i Elgato Game Capture HD60S spełniają większość wymagań, jakie może mieć współczesny streamer. Pierwsza z nich pozwala nawet grać w rozdzielczości 4K (streamując w rozdzielczości 1080p w 60 klatkach na sekundę). Druga to urządzenie do grania i transmitowania w rozdzielczości Full HD za nieco przystępniejszą cenę, oferujące przy okazji dostęp do przyzwoitych narzędzi do obsługi streama (i nieco słabszych do jego edycji – poza przycinaniem nie zrobimy zbyt wiele).

Co ważne, oba te sprzęty współpracują ze wszystkimi konsolami obecnej generacji i urządzeniami typu Mac. Jeśli chcemy prezentować rozgrywkę z więcej niż jednej platformy, te karty są bardzo dobrym pomysłem. Dla osób zainteresowanych streamowaniem przede wszystkim obrazu z komputera tańszym wyborem może być AverMedia Live Gamer Extreme. Ta karta jest dedykowana komputerom PC i pozwala na przechwytywanie obrazu w 1080p i 60 klatkach i możliwość korzystania z dwóch kanałów dźwiękowych, na przykład dla głosu i dźwięku.

STREAMOWANIE ZE STARYCH KONSOL – RAZER RIPSAW

Bardzo ciekawą oraz kompatybilną ze starszymi urządzeniami i grami platformą jest natomiast produkt firmy Razer o nazwie Ripsaw. Urządzenie współpracuje też z poprzednią generacją konsol. Jeśli interesuje nas nadawanie hitów z Xboxa 360 albo PlayStation 3 produkt Razera wydaje się być najlepszą odpowiedzią na nasze potrzeby. Ripsaw nie pozwoli nam co prawda transmitować obrazu w 4K (co zresztą nie jest potrzebne, większość współczesnych streamów to te w rozdzielczościach 1080p i 720p, często w 30, a nie 60 klatkach), ale możliwość pracy ze starymi konsolami czyni go dość unikalnym.

Większość zaprezentowanych tutaj urządzeń pracuje w rozdzielczościach wyjściowych na poziomie 1080p, czyli full HD. Jeśli jednak nasz budżet jest mniejszy albo dopiero zaczynamy streamować, c, warto zwrócić uwagę na tańsze rozwiązania – skupione na 720p (albo chociaż 1080p w 30, a nie 60 klatkach) – nie powinno to zagrozić oglądalności dobrze prowadzonego streama na Twitchu czy Youtube. Larty streamingowe są potencjalnie lepszą opcją, niż wymiana kilku podzespołów w komputerze i otwierają nas na transmitowanie z konsoli. Jeśli czujemy, że nasza droga do sławy wiedzie przez pokazywanie ekskluzywnych tytułów z PlayStation 4 czy Nintendo Switch, zakup któregoś z produktów od Elgato albo AverMedia powinien być bardzo dobrym krokiem.

Artur Cnotalski

Gra od kiedy pamięta. PCtowiec, który nie boi się konsol ani urządzeń przenośnych. Kiedy nie siedzi przy komputerze, prawdopodobnie gra w planszówki lub "papierowe" RPG.

Zostaw komentarz