Data modyfikacji:

Jaki program do obróbki grafiki wybrać?

Z racji tego, że w każdym smartfonie znajduje się aparat, jesteśmy codziennie wręcz zalewani kolejną porcją zdjęć. Część wychodzi lepiej, część gorzej, ale niektóre można dodatkowo podrasować odpowiednimi programami graficznymi. Z tego zestawienia dowiecie się z jakich edytorów najlepiej korzystać, żeby jak najlepiej obrobić swoje fotografie.  Przedstawiamy subiektywną listę programów do obróbki grafiki.

Programy podzieliłem na dwie kategorie – płatne i darmowe. Pierwsza grupa skierowana jest przede wszystkim do osób, które poważniej myślą o profesjonalnej obróbce grafiki. Ceny niektórych software’ów potrafią przyprawić o zawrót głowy, ale w tym przypadku jest to w pełni uzasadnione. Jeżeli więc planujecie wyłącznie hobbystycznie pobawić się poprawianiem zdjęć, to odsyłam was do drugiej części zestawienia, gdzie znajdziecie darmowe aplikacje.

JAKIE PŁATNE PROGRAMY DO OBRÓBKI ZDJĘĆ?

Adobe Photoshop CS6 - kup na Ceneo.pl

Firma Adobe praktycznie od zawsze królowała na rynku edytorów graficznych. Photoshop CS6 jest spełnieniem marzeń każdego miłośnika fotografii i grafiki komputerowej. Z pomocą tego programu można dokonać prawdziwych cudów. Liczba opcji i rozwiązań wprowadzonych przez Adobe jest tak duża, że ograniczają was jedynie fantazja oraz umiejętności. Niestety, ze względu na bardzo wysoką cenę, można powiedzieć, że jest to produkt ekskluzywny.

Adobe Lightroom 6 - sprawdź cenę

Jeżeli nie potrzebujecie wszystkich dobrodziejstw i fajerwerków Photoshopa CS6, to Lightroom 6 powinien w pełni spełnić wasze oczekiwania. Nie dosyć, że cena programu jest stosunkowo atrakcyjna (ponad sześćset złotych), to na dodatek jego możliwości również stoją na wysokim poziomie. Edytor graficzny umożliwia chociażby tworzenie zdjęć HDR poprzez połączenie kilku fotografii z różnymi ustawieniami naświetlenia. Można w nim też dokonać korekcji filtrów gradacyjnych, stworzyć panoramę ze zdjęć, itp.

Ashampoo Photo Optimizer 7 - kup na Ceneo.pl

Program do obróbki grafiki firmy Ashampoo powinien przypaść do gustu osobom, które nie lubią korzystać z darmowych aplikacji, ale nie chcą też wydawać fortuny na produkty z najwyższej półki. Photo Optimizer 7 oferuje wszystkie najważniejsze funkcje, umożliwiające podstawową, profesjonalną obróbkę zdjęć. Możecie z jego pomocą usunąć efekt czerwonych oczu, dodać blask zębom, rozciągnąć kontrast, ustawić balans bieli lub skorzystać z opcji automatycznej optymalizacji grafiki.

CorelDRAW Graphics Suite X7 - sprawdź cenę

Zestaw oprogramowań CorelDRAW jest doskonałą alternatywą dla popularnego Photoshopa. Edytor graficzny Graphics Suite X7 nadaje się więc zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, którzy w pełni wykorzystają jego możliwości. W skład zestawu wchodzi kilka aplikacji graficznych: SE (projektowanie ilustracji wektorowych), Photo-Paint SE (edycja zdjęć, retuszowanie, modyfikowanie itp.), PowerTrace SE (przekształcanie map bitowych w edytowalne grafiki wektorowe), Connect (wyszukiwarka zasobów cyfrowych) i Capture (przechwytywanie obrazów z ekranu komputera za jednym kliknięciem).

HDR Software Photomatix - kup na Ceneo.pl

Edytor HDR Software Photomatix nie jest uniwersalnym programem do obróbki grafiki, ponieważ jego specjalizacja zawęża się do tworzenia obrazów o poszerzonym zakresie tonalnym (HDR). Dzięki skupieniu się na jednym elemencie, twórcom udało się przygotować profesjonalne oprogramowanie, którego cena nie jest szczególnie wygórowana. Dla części użytkowników minusem może być natomiast to, że HDR Software Photomatix dostępny jest wyłącznie w angielskiej wersji językowej.

JAKIE DARMOWE PROGRAMY DO OBRÓBKI ZDJĘĆ?

GIMP

Zdecydowanie mój ulubiony bezpłatny program graficzny, z którego korzystam nieprzerwanie od kilkunastu lat. Można o nim powiedzieć, że jest to taka „uboga wersja Photoshopa” i byłoby w tym sporo prawdy. Co prawda GIMP nie oferuje tak rozbudowanych opcji edytorskich, jak oprogramowanie Adobe, ale to i tak nie przeszkadza w osiągnięciu niezłych wyników. Dzięki licznym tutorialom, jakie znajdziecie w Internecie, będziecie w stanie przygotować iście profesjonalne grafiki, bez wydawania na nie nawet złotówki. Trzeba jednak zaakceptować pewną siermiężność oprogramowania.

Canva

Canva nie jest typowym programem do obróbki grafiki, gdyż nie posiada wielu charakterystycznych opcji dla tego typu edytorów. Przede wszystkim nie jest to aplikacja, którą trzeba instalować na komputerze, ponieważ korzysta się z niej poprzez przeglądarkę internetową. Canva służy bardziej do ozdabiania zdjęć oraz przygotowywania ciekawych kolaży. Mimo to, można w niej wykonać podstawowe czynności, jak kadrowanie, dostosowywanie jasności obrazu, kontrastu, itp.

Snapseed

Jeżeli zależy wam na przerobieniu zdjęcia od razu po jego zrobieniu, to koniecznie pobierzcie bezpłatną mobilną aplikację Snapseed. Współpracuje ona z systemami operacyjnymi Android oraz iOS. Dzięki temu, zretuszujecie i poprawicie fotografie bez konieczności odpalania komputera lub laptopa.

Pollar Photo Editor

Polarr Photo Editor, podobnie jak Canva, nie jest oprogramowaniem, które trzeba instalować na dysku twardym. Przeglądarkowy edytor oferuje jednak znacznie więcej opcji graficznych od wcześniej opisywanej Canvy. Jest prosty w obsłudze, ale niezwykle precyzyjny. Z jego pomocą można całkowicie odmienić wygląd zdjęcia.

Photopea

Kolejna aplikacja przeglądarkowa oferująca większość funkcji, jakie znajdziecie również w darmowym GIMP-ie. Różnica jest taka, że nie musicie pobierać launchera. Świetna opcja dla osób, które potrzebują szybko poprawić grafikę, lecz akurat nie mają dostępu do swojego komputera.

Autor: Łukasz Morawski