Data modyfikacji:

Intel Extreme Masters 2015 - relacja

W połowie marca katowicki spodek zamienił się w świątynię e-sportu. Odbyły się tam mistrzostwa świata w League of Legends, StarCraft II oraz Counter Strike: Global Offensive. 

Już trzeci raz z rzędu Katowice otrzymały możliwość organizacji światowych mistrzostw e-sportowych Intel Extreme Masters. Podczas trwających trzy dni elektronicznych potyczek najlepsi gracze z całego świata walczyli o tytuł mistrzowski w najpopularniejszych grach sieciowych. Impreza łączyła w sobie nie tylko zarówno część turniejową, jak i targową, którą wsparli czołowi producenci gier oraz profesjonalnego sprzętu dla graczy. Dodatkowo już na wstępie warto postawić sprawę jasno: Intel Extreme Masters to nie wydarzenie dla graczy okazjonalnych. To impreza dla prawdziwych zapaleńców, największych fanów gier komputerowych i szeroko pojętego e-sportu. Tutaj nie ma miejsca na niezobowiązującą rozgrywkę - i dobrze!

Regularne targi gier

IEM nie samymi turniejami stoi. Poza właściwą, meczową częścią imprezy, w centrum kongresowym obok katowickiego spodka została umieszczona wydzielona strefa targowa, gdzie gracze oraz potencjalni partnerzy biznesowi mogli zwiedzić stoiska popularnych producentów gier oraz profesjonalnego sprzętu gamingowego. Nie zabrakło wśród nich Blizzarda, Acera, SteelSeries czy Roccata, a to zaledwie skromna próbka wystawców. Na każdym z kilkunastu dostępnych stoisk było dostępnych do kilkudziesięciu komputerów, na których gracze mogli zmierzyć przetestować między innymi Heroes of The Storm, Project Cars, Evolve czy specjalne dema technologiczne przygotowane z myślą o Oculus Rift. Nie zabrakło także sklepów dla fanów oferujących gry, koszulki oraz specjalne akcesoria dla graczy, takie jak myszy komputerowe, specjalne klawiatury czy podkładki.

Sekcja turniejowa

Przekroczenie progu hali spodka momentalnie zapiera dech w piersiach. Widok wypełnionych po brzegi trybun zwyczajnie zwala z nóg. To kibice. Nie i to nie "klasycznych" drużyn sportowych, ale wielbiciele e-sportu, dyscypliny wyrosłej z ciągle rozwijającej się kultury gier komputerowych i wideo. Jednak widok pełnych trybun to jedno. Natomiast reakcje tłumów to zupełnie co innego... Potyczki rozpoczęły się dokładnie 13 marca około godziny 13:30. Odbyło się wówczas otwierające starcie między GE Tigers, a Cloud9 w grze League of Legends. W momencie gdy na telebimach doszło do pierwszego starcia bohaterów zakończonego komunikatem "First Blood", tłum oszalał, a poziom decybeli w hali spodka przekroczył wszelkie dopuszczalne dla ucha normy. Niesamowite doświadczenie, znane wcześniej jedynie z klasycznych zawodów sportowych. To wspaniałe że sprawdza się również w przypadku elektronicznej rozrywki. W tym momencie fascynującym okazała się nie pierwsza poważna akcja w grze, tylko świadomość, że tysiące ludzi obecnych na trybunach dzielą z Tobą tę samą pasję.

Skala imprezy

Według nieoficjalnych danych katowicki spodek podczas całego trwania imprezy mogło odwiedzić nawet do 50 tysięcy fanów elektronicznej rozrywki. Aby skutecznie udrożnić ruch przy wejściu do obiektu, organizatorzy postawili na organizację dwóch kolejek: dla osób z wcześniej zakupionymi biletami oraz bez biletów, przy czym pierwsza grupa miała pierszeństwo w stosunku do drugiej. Łączna pieniężna pula nagród w tegorocznej edycji turnieju ustanowiła natomiast nowy rekord: pół miliona dolarów! Wspomniane liczby oraz skala zainteresowania imprezą mówi nam całkiem sporo o samym zjawisku, jakim jest kultura gier komputerowych i wideo. Bezpowrotnie minęły już czasy, gdy gry gromadziły wokół siebie garstkę entuzjastów. Gry oficjalnie weszły do mainstreamu, czy tego chcemy czy nie.

Podsumowanie

Intel Extreme Masters to obecnie najważniejsza polska impreza growa obok Poznań Game Arena. Skala zainteresowania omawianym wydarzeniem, informacje w mediach głównego nurtu oraz wypełniony po brzegi katowicki spodek mówią same za siebie. Gry komputerowe wyszły z cienia i dzisiaj dumnie prezentują się nam jako jeden z najbardziej ekscytujących tworów pop-kultury zrzeszający miliony graczy z całego świata. Dodatkowo cieszy fakt, że turnieje IEM będą odbywać się w stolicy górnego śląska aż do 2019 roku! Każdy szanujący się gracz nie powinien przegapić żadnej z następnych polskich edycji.

Autor: Adam Szymański