Data publikacji:

Gry podobne do Cyberpunk 2077

Premiera gry Cyberpunk 2077 polskiego studia CD Projekt RED z pewnością w ogromnym stopniu wpłynie (bądź już wpłynęła) na popularyzację nurtu fantastyki naukowej, jakim jest właśnie cyberpunk. Twórcy serii gier o Wiedźminie nie wymyślili tego pojęcia, ponieważ pojawiło się ono po razy pierwszy w 1983 roku w jednym z opowiadań antologii „Amazing Stories”. Od tamtej pory wielu artystów próbowało swoich sił w opowiedzeniu historii o losach człowieczeństwa w zderzeniu z rozwiniętą technologią. Jeżeli interesuje was ta tematyka, to koniecznie zobaczcie, w jakie gry podobne do Cyberpunk 2077 powinniście zagrać.

gry podobne do cyberpunk 2077

Gry jak Cyberpunk 2077 – w co powinni zagrać fani cyberpunka?

  1. Ghostrunner
  2. Watch Dogs: Legion
  3. Gamedec
  4. Detroit: Become Human
  5. Observer: System Redux
  6. Astral Chain
  7. Hard Reset: Redux
  8. Blade Runner
  9. Deus Ex
  10. System Shock
  11. Shadowrun
  12. Satellite Reign
  13. Dex
  14. Gemini Rue
  15. Technobabylon
  16. Ruiner

Ghostrunner

Zestawienie zaczniemy z grubej rury, bo od polskiego przeboju, który w bardzo szybkim tempie zyskał ogromną popularność na całym świecie. Za Ghostrunner odpowiada krakowskie studio One More Level, które podeszło do tematu cyberpunku w bardzo oryginalny sposób. Tym razem nie otrzymaliśmy ogromnego rolpleja, ani trójwymiarowej przygodówki z elementami gier logicznych.

Producent postawił na bardzo dynamiczną grę akcji, w której liczy się przede wszystkim idealny timing oraz zręczność gracza – wystarczy jeden zły ruch i można zginąć. Całość została osadzona w klimatycznej, mrocznej wieży, będącej ostatnim bastionem ludzkości, po tym jak Ziemia została niemalże doszczętnie zniszczona przez globalny kataklizm.

Watch Dogs: Legion

Ubisoft również postanowił mieć w swoim portfolio grę jak Cyberpunk 2077, dlatego narodziło się ciekawe Watch Dogs: Legion. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon, producent postanowił wybiec trochę dalej w przyszłość, pokazując, do jakich zmian doszło w kraju po tym, jak Wielka Brytania opuściła Unię Europejską.

W życiu wszystkich ludzi coraz większe znaczenie zaczęła mieć nowoczesna technologia, która odebrała wielu osobom miejsca pracy. To oczywiście doprowadziło do zepsucia nastrojów społecznych, a tym samym do wielu aktów wandalizmu. Atak bombowy na Londyn przelał czarę goryczy, przez co władzę nad miastem przejęła organizacja militarna Albion. Teoretycznie miała pilnować porządku, lecz jej cel był zgoła inny. To właśnie musi odkryć gracz w Watch Dogs: Legion.

Gamedec

Polacy naprawdę pokochali cyberpunk! Do zacnego grona twórców zajmujących się tym nurtem fantastyki naukowej dołączyła ekipa Anshar Studios z siedzibą w Katowicach. W chwili pisania tego artykułu, gra nie jest jeszcze dostępna w sprzedaży, ale już na materiałach promocyjnych wygląda niesamowicie.

Studio również zdecydowało się na stworzenie rozbudowanego RPG-a, lecz w przeciwieństwie do gry CD Projekt RED, tutaj mamy do czynienia z kamerą ustawioną w rzucie izometrycznym. Fabuła natomiast oparta została na książkach Marcina Przybyłka o tym samym tytule. Miejscem akcji ma być Warsaw City z XXII wieku, gdzie wirtualna rzeczywistość powoli zaczyna wypierać tę prawdziwą.

Detroit: Become Human

Gry studia Quantic Dream często można traktować jako fabularne wydmuszki, w których forma zdecydowanie wygrywa z treścią. W przypadku Detroit: Become Human również było bardzo blisko do zahaczenia o banały, lecz na szczęście twórcom tym razem udało się w miarę wybrnąć z mielizn scenopisarstwa.

W efekcie otrzymaliśmy całkiem ciekawą i niesamowicie nieliniową opowieść o trójce androidów, które zapragnęły żyć – każdy na swój sposób. Tylko od graczy zależy, jak potoczą się ich losy. Jeżeli lubicie interaktywne filmy, nad którymi macie pełną kontrolę, to przy Detroit: Become Human będziecie doskonale się bawić.

Observer: System Redux

Swoją cegiełkę do gier utrzymanych w klimatach cyberpunku dołożyło również krakowskie studio Bloober Team. Produkcja pierwotnie zadebiutowała w 2017 roku, lecz przy okazji premier konsol 9. generacji (PlayStation 5 i Xbox Series X|S) doczekała się ulepszonego wydania, poprawiającego grafikę oraz dodającego nowe wątki fabularne.

Gra zabiera nas w podróż do futurystycznego Krakowa z 2084 roku. Główny bohater jest policjantem zdolnym do hakowania umysłów przestępców. Swoich umiejętności musi użyć, żeby odnaleźć zaginionego syna. Wyglądu i głosu protagoniście użyczył nieżyjący już aktor Rutger Hauer.

Astral Chain

W tym przypadku mamy do czynienia z cyberpunkiem rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Do tego za produkcję odpowiada doświadczone studio PlatiniumGames, które ma na swoim koncie chociażby rewelacyjną grę NieR: Automata.

W Astral Chain śledzimy losy brata i siostry, po tym jak dołączyli do jednostki specjalnej Neuron. Ich celem jest powstrzymanie przybyszów z innego wymiary, którzy postanowili zaburzyć spokój w multikulturowej metropolii określanej mianem Arki. Produkcja bywa bardzo dynamiczna i oferuje ciekawy system walki, wykorzystujący towarzyszące bohaterom roboty.

Hard Reset: Redux

W tekście omawiającym gry podobne do Cyberpunk 2077 nie mogło również zabraknąć jeszcze jednego rodzimego tytułu, jakim jest Hard Reset: Redux. Za grę odpowiada zespół Flying Wild Hog, który pracował także nad odświeżonym cyklem Shadow Warrior.

W ich cyberpunkowej produkcji motorem napędowym również jest wartka akcja oraz setki pocisków wypluwanych z futurystycznych spluw. To jednak nie broń palna robi największe wrażenie, tylko cybernetyczna katana, jaką główny bohater może rozcinać na kawałki agresywne roboty, które doprowadziły ludzkość do zagłady.

Blade Runner

Przy okazji premiery filmu Blade Runner 2049 nie sposób nie wspomnieć o grze przygodowej z gatunku "point and click" Blade Runner z 1997 roku. Tytuł jest luźno związany z powieścią „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? ” Philipa K. Dicka i filmem „Blade Runner” Ridleya Scotta z 1982 roku. Bohaterem gry jest detektyw Ray McCoy, któremu przydzielono sprawę odnalezienia grupy replikantów. Wkrótce na jaw wychodzą jednak pewne niewygodne fakty, a śledztwo zaczyna zataczać coraz szersze kręgi.

Deus Ex

Prawdopodobnie najbardziej popularna seria gier wideo w klimacie cyberpunk. Potężne korporacje, skorumpowane władze i odrutowani cyberprzestępcy - Deus Ex oferuje wszystko to i wiele, wiele więcej. Dzięki Deus Ex: Bunt Ludzkości i Rozłam Ludzkości, seria, która zyskała popularność na początku lat dwutysięcznych, przeżywa teraz drugą młodość. Deus Ex to kwintesencja cyberpunka, ale Cyberpunk 2077 studia CD Projekt RED ma szanse zdetronizować dotychczasowego króla.

System Shock

Seria stawiana często na równi z Deus Ex. System Shock to survival-horror z krwi i kości, w którym nasz bohater musi przeciwstawić się zagrażającej ludzkości potężnej SI. Dzięki zaawansowanym technicznie modułom cybernetycznym nie jest w tej walce bezbronny. Wizytówką serii jest ciężki i mroczny klimat science fiction. Obecnie trwają prace nad trzecią częścią gry, jak również remakiem pierwszej.

Shadowrun

Komputerowy Shadowrun bazuje na systemie RPG, którego pierwsza wersja powstała w 1989 roku. Robert N. Charette, Paul Hume i Tom Dowd stworzyli unikalną dystopię przyszłości na styku cyberpunka i fantasy, gdzie Ork haker i elfi mag to widok jak najbardziej normalny. Chociaż pierwsze gry wideo na podstawie Shadowruna powstawały już w latach 90. , młodszemu pokoleniu najlepiej będą znane te najnowsze, czyli Shadowrun: Returns, Shadowrun: Dragonfall i Shadowrun: Hong Kong.

Satellite Reign

Strategia, w której przy pomocy czterech agentów walczymy o kontrolę nad metropolią przyszłości. Atutem Satellite Reign, poza cyberpunkowym klimatem, jest otwarty świat i duża swoboda działania, która przejawia się przede wszystkim w różnych ścieżkach realizacji misji. Pomimo tego, że mamy do czynienia z RTS-em, Satellite Reign kładzie duży nacisk na rozwój postaci - możemy przypisywać naszym agentom nie tylko zdolności, wyposażenie i cyberwszczepy, ale także optymalną bazę genetyczną.

Dex

Na Dex natknąłem się zupełnie przypadkiem dwa lata temu. Od razu w oczy rzucił mi się klimatyczny styl wizualny, który jest utrzymany w konwencji klasycznej platformówki 2D. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom, ponieważ Dex to pełnokrwista gra RPG! Znajdziecie w niej wszystko to, z czego słynie cyberpunk - rozświetloną neonami metropolię przyszłości, potężne cyberwszczepy i mroczną intrygę. Nie raz i nie dwa staniecie też przed trudnymi wyborami, które zdefiniują waszą przyszłość.

Gemini Rue

Klimatyczna przygodówka w stylu retro. Bohaterami Gemini Rue są były zabójca Azriel Odin oraz człowiek znany pod kryptonimem Delta Six, który obudził się w szpitalu bez swoich wspomnień. Kiedy ścieżki obu mężczyzn skrzyżują się, nic już nie będzie takie, jak kiedyś. Gemini Rue warte jest uwagi nie tylko ze względu na fabułę, ale także przepiękne, ręcznie rysowane tła, których w grze znajdziecie ponad sześćdziesiąt, oraz atmosferę noire podlaną sosem science fiction.

Technobabylon

Podobieństwo pomiędzy Technobabylonem a Gemini Rue nie jest przypadkowe - za obie produkcje odpowiada ten sam zespół. Akcja Technobabylon toczy się w 2087 roku. Miastem rządzi wszechpotężna SI, Trance zastąpił praktycznie wszystkie ludzie relacje, a policja trzyma ludzi w żelaznym uścisku. Trzech obywateli natrafia na spisek, który zagraża nie tylko im, ale wszystkiemu, co znają. Technobabylon, tak jak Gemini Rue, jest klasyczną przygodówką utrzymaną w stylu retro.

Ruiner

Akcja Ruinera toczy się w 2091 roku w cyber-metropolii przyszłości Rengkok. Protagonistą gry jest odrutowany socjopata, który z pomocą tajemniczej hakerki rusza na ratunek porwanemu bratu. Ruiner jest krwawą strzelanką z gatunku top-down, której największymi atutami są przesiąknięty cyberpunkiem i utrzymany w krwistoczerwonej kolorystyce styl wizualny oraz hipnotyczna, elektroniczna ścieżka dźwiękowa. Strzeżcie się, ponieważ nawet na normalnym poziomie trudności gra stanowi nie lada wyzwanie!
Autorzy: Łukasz Morawski i Dawid Sych