Gry stworzone z myślą o miłośnikach serii Dark Souls

0

Gatunek souls-like w natarciu.

Seria Dark Souls tworzona przez japońskie studio From Software to prawdziwy fenomen. Dotychczasowe  odsłony cyklu robiły wszystko, żeby jak najbardziej upodlić graczy, a Ci i tak lgnęli do nich jak pszczoły do miodu. Jeszcze kilka lat temu nie byłem zwolennikiem gier souls-like, ale po ukończeniu trzeciej części serii zrozumiałem, jak wiele traciłem nie grając wcześniej w tego typu pozycje. Jako, że historia Dark Souls dobiega właśnie końca, postanowiłem przygotować dla Was listę tytułów, idealnych do wypełnienia pustej luki po ukończeniu rozszerzenia The Ringed City. Nie znajdziecie na niej Demon Souls, ponieważ traktuję tę pozycję jako jeden z nieodłącznych elementów popularnej marki From Software, od której wszystko tak naprawdę się zaczęło.

LET IT DIE

Let it Die to tytuł dziwny, nawet powiedziałbym, że bardzo dziwny, ale właśnie dzięki tej swojej „dziwności” bywa naprawdę wyjątkowy. Nie dosyć, że spełnia wszystkie wymogi gatunku souls-like (wymagająca walka, tracenie doświadczenia po śmierci, tworzenie unikatowych buildów, itp.), to jeszcze dorzuca od siebie masę świetnych i niecodziennych pomysłów. Jeden z bardziej wyróżniających się elementów dzieła Suda 51 to niecodzienny humor, często przekraczający granice dobrego smaku. Świat gry to jeden wielki absurd, począwszy od projektów poziomów, poprzez zachowania napotkanych przeciwników, a na orężu kończąc. Przypalanie oponenta żelazkiem nie brzmi zbyt normalne? Nieważne, w Let it Die nie takie rzeczy są możliwe. Kolejnym plusem produkcji jest jej sposób dystrybucji – otóż grę nieodpłatnie mogą pobrać wszyscy użytkownicy konsoli Sony. Co prawda występują w niej mikropłatności, ale nie są szczególnie nachalne i można przez długi czas czerpać przyjemność z gry bez wydawania nawet złotówki.

Producent: Grasshopper Manufacture
Polska data premiery: 3 grudnia 2016
Platformy: PlayStation 4

BLOODBORNE

Japończycy postanowili zrobić sobie na chwilę przerwę od Dark Souls, czego efektem był rewelacyjny Bloodborne, przygotowany wyłącznie z myślą o konsoli PlayStation 4. Produkcja czerpie garściami z gatunku souls-like, ale wprowadza przy tym sporo nowej zawartości i znacznie zwiększa dynamikę rozgrywki względem Dark Souls. Opowieść o mieście Yharnam, tropicielach oraz przybyszach z kosmosu to moja ulubiona gra z tego zestawienia. From Software udało się wykreować rewelacyjny tytuł, który nie tylko zachwycał jakością wykonania, ale przede wszystkim przerażał swoją obrzydliwością oraz odpychającymi przeciwnikami. Tym razem producent postawił na szybsze pojedynki, zastępując tarczę bronią palną. Ten prosty zabieg wyraźnie wpłynął na gameplay, wymuszając na graczu większej zręczności i odważniejszego parcia do przodu. Liczę na to, że deweloper nie zapomni o tej marce i w najbliższej przyszłości będzie nam dane zobaczyć jej kontynuację. Więcej o podstawowej wersji gry przeczytacie w recenzji Adama, a informacje o dodatku The Old Hunters znajdziesz w tekście mojego autorstwa.

Producent: From Software
Polska data premiery: 25 marca 2015
Platformy: PlayStation 4

 
1 2 3
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego co jest związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Gra w gry, ogląda filmy, czyta książki i komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.

Zostaw komentarz