Gry, a wojna w Wietnamie, czyli wirtualny obraz tego konfliktu

0

POPRZEDNIA         NASTĘPNA 

SPECYFIKA WALKI (VIETCONG)

Jeszcze przed rozpoczęciem działań zbrojnych w Wietnamie, jego teren w 44 procentach pokrywały rozmaite lasy. Lwia część starć toczyła się więc na terenach pełnych drzew i gęstej roślinności, do czego dopasowany został sposób prowadzenia walki przez żołnierzy Armii Północnego Wietnamu oraz Viet Congu. Komuniści korzystali więc z metod partyzanckich, wykorzystując dżunglę do zasadzania różnego rodzaju zasadzek oraz pułapek. Znacząco komplikowało to stan rzeczy dla Amerykanów, którzy musieli przedzierać się przez tereny fundujące ciągłe niebezpieczeństwa oraz wyjątkowo słabą widoczność. Tak – wietnamska dżungla była wyjątkowo niełaskawa dla armii Wujka Sama.

W taki sposób konflikt przedstawia zresztą Vietcong, z 2003 roku. Shooter ten opiera swoje powolne tempo właśnie o ten aspekt wojny. W naszym oddziale obecny jest między innymi przewodnik, który w ślimaczym tempie przeprowadza nasz oddział przez lasy Wietnamu, zwracając też uwagę na – chociażby – możliwość wystąpienia pułapek. Powolnie budowane jest też napięcie, które sięga zenitu w momencie, gdy padają pierwsze strzały. Tym bardziej, że wrogowie skrzętnie korzystają z kamuflażu, zapewnionego przez bogatą florę. Vietcong zdecydowanie pozwala sobie uzmysłowić jak koszmarnym polem walki dla amerykanów była azjatycka dżungla.

Trzeba też tutaj napomknąć o, tak zwanych, szczurzych tunelach. Wietnamczycy z północy zbudowali ogromną ilość podziemnych labiryntów, które znacznie ułatwiały przerzucanie jednostek lub wykonywanie ataków z zaskoczenia. Główny bohater Vietcongu ma również okazję przejść się po takich tunelach, w jednym z najciekawszych etapów całej produkcji. Można poczuć się jak członek oddziałów „Szczurów Tunelowych” – amerykanie tworzyli takie jednostki, przystosowane do działania właśnie w tych klaustrofobicznych, wietnamskich korytarzach.

POPRZEDNIA         NASTĘPNA 

 
1 2 3 4 5 6

Gracz od 12 roku życia. Częściej z padem, rzadziej z myszką. Bliżej mu do niebieskiego, niż do zielonego. Zakochany w pudełkowych wersjach gier. Kolekcjoner steelbooków. W wolnych chwilach - kinoman.

Zostaw komentarz