Growy horoskop, czyli jakim miesiącem jest dla branży luty?

2

LUTY 2013

Ostatni luty w moim zestawieniu. I zaczynamy od crème de la crème porażek i to nie tylko powiązanych z tym konkretnym miesiącem, ale ogólnie z branżą gier. Tak, tak, proszę państwa – to właśnie wtedy na rynek trafiło Aliens: Colonial Marines. W tej produkcji ciężko wskazać jakiekolwiek pozytywy, gdyż nie zadziałało dosłownie wszystko. Słaba grafika, kiepska i krótka kampania, beznadziejna strona techniczna oraz całkowicie zatracony klimat starć z Obcymi, co było chyba największą potwarzą dla fanów sympatycznego przedstawiciela kosmicznej rasy.

Co ciekawe, finalny produkt tak mocno odbiegał od swoich materiałów promocyjnych z przed premiery, że aż zakończyło się to pozwem sądowym. SEGA ostatecznie zgodziła się pójść na ugodę i wypłaciła 1,25 miliona dolarów. Co stało za porażką tej gry? Wskazałbym na fakt, że Aliens: Colonial Marines, stało się w pewnym momencie odbezpieczonym granatem, który przerzucany był z rąk do rąk kolejnych developerów, by eksplodować w rękach Gearbox Software. Łatwo skojarzyć to z casusem Duke Nukem Forever. Po dziś dzień tytuł ten wymieniany jest w gronie największych porażek branży gier.

Miesiąc ten był też okresem, w którym wychodziły zakończenia dwóch głośnych trylogii – na rynku pojawił się wtedy trzeci Crysis oraz trzeci Dead Space. Obydwie odsłony tych serii zebrały w miarę pozytywne oceny, jednak solidarnie nie wspięły się już na takie wyżyny jak wcześniejsi przedstawiciele tych marek. Crysis 3 okazał się być czymś na modłę „więcej tego co wcześniej” i nie był już tak rewolucyjny, jak chociażby pierwsza część, natomiast Dead Space 3 zatracił swój horrorowy klimat na rzecz rozgrywki w kooperacji.

Był to też mocny miesiąc dla Japończyków. To właśnie ówczesnego lutego swoją premierę miał spin-off serii Metal Gear Solid o nazwie Metal Gear Rising: Revengeance oraz Ni-No Kuni: Wrath of the White Witch, czyli RPG od studia Level-5. Zresztą średnia ocen na Metacriticu mówi w tym przypadku sama za siebie – pierwszy tytuł może się cieszyć wynikiem 80, natomiast drugi osiągnął 85 w tamtejszej skali.

PLUSY: Crysis 3, Dead Space 3, Metal Gear: Revengeance, Ni-No Kuni: Wrath of the White Witch
MINUSY: Aliens: Colonial Marines
WERDYKT: niby 4:1 dla plusów, ale cały ten miesiąc przyćmiewa afera związana z Aliens: Colonial Marines. Wynik jest więc wyjątkowo niesprawiedliwy, bo luty 2013 będzie się kojarzył głównie z jedną z największych porażek branży gier.

PODSUMOWANIE

Jak widać, poczynając od roku 2013, na 2017 kończąc, miesiąc o którym traktuje ten artykuł ma tendencję zwyżkową. Tak naprawdę jednak, każdego roku, przez ostatnie pięć lat, luty był w stanie zaoferować przynajmniej jedną produkcję, która potrafiła zdobyć serca graczy. Ba, przez dwa ostatnie lata, pozytywne strony tego okresu całkowicie przyćmiewały te negatywne. Trzeba jednak zauważyć, że na najkrótszy miesiąc roku dosyć często przypadały też dosyć głośne porażki – od Aliens: Colonial Marines poczynając, na Evolve kończąc. Mimo wszystko, w kontekście tych zbliżających się premier, można być dobrej myśli. Fakt, faktem, nie będą to najgorętsze debiuty tego roku, ale co z tego, skoro nie ma na ten moment nic, co zwiastowałoby nadejście spektakularnej porażki. Nawet Metal Gear Survive, za sprawą fazy beta-testów, był w stanie przekonać graczy, aby jeszcze tego spin-offa słynnej serii nie przekreślać. I tekst ten zakończę tym oto filmikiem, odnoszącym się do tego, co widnieje już na horyzoncie:

 
1 2 3 4 5

Gracz od 12 roku życia. Częściej z padem, rzadziej z myszką. Bliżej mu do niebieskiego, niż do zielonego. Zakochany w pudełkowych wersjach gier. Kolekcjoner steelbooków. W wolnych chwilach - kinoman.

Dyskusja2 komentarze

  1. Cooking process is the best work those who are fond of cooking then i think they should get this address and know the best cooking recipe for lots of food items http://papacookinggames.com/ you learn all the things during playing the game.

Zostaw komentarz