Głos Joela z The Last of Us, czyli sylwetka Troya Bakera

0

Przed wami jedna z najciekawszych postaci branży gier.

Troya Bakera zna wielu z was. Być może nie z imienia, ale jestem przekonany, że każdy grał w produkcję, w której użyczył on swojego głosu. Jest to chyba jedna z najciekawszych karier aktorskich w branży gier. Od pewnego momentu Troy stanął na samym szczycie i cały czas zdaje się z niego nie schodzić. Jest to o tyle niesamowite, że o takim stanie rzeczy można mówić już od roku 2013.

Pierwotnie miało to być zestawienie 10 najlepszych ról Bakera. Ostatecznie zrezygnowaliśmy w redakcji z tego pomysłu z dwóch przyczyn. Po pierwsze dlatego, że taka lista byłaby krzywdząca, bo bohater tego tekstu ma zbyt wiele rewelacyjnych ról na swoim koncie. Po drugie – zasługuje on na znacznie więcej, niż standardową topkę.

Troy Baker i jego wiele twarzy. (Grafika – kanał YT „TeddyKGaming”)

W taki oto sposób do tego artykułu podchodzę w trochę inny sposób. Postaram się w nim przybliżyć wam sylwetkę Troya. Człowieka, który miał swój udział przy tworzeniu dziesiątek produkcji. Faceta, który przyczynił się do tego, że pokochaliśmy wiele postaci widocznych na ekranie. W końcu też gościa, który nie ograniczył się tylko do tej najbliższej nam branży.

TROY BAKER TO POSTAĆ Z ANIME

Pierwsze role jako aktor głosowy, Troy odgrywał w… reklamach radiowych. To jednak za ich sprawą ściągnął na siebie uwagę Christophera Sabata, amerykańskiego aktora i producenta. Właśnie on zaprosił Bakera do współpracy przy tworzeniu anglojęzycznej wersji Case Closed, czyli detektywistycznej mangi prosto z Japonii. I, co tu dużo mówić, sprawdził się na tyle dobrze, że znalazł angaż w szeregu kolejnych tego typu przedsięwzięć. Full Metal Alchemist, Naruto, MoonPhase czy Soul Eater… to tylko naprawdę mały procent całości pracy, którą włożył w dubbing przedstawicieli tego gatunku.

Gin z Case Closed, czyli pierwsza postać, która przemówiła głosem Troya.

Dalej było jeszcze lepiej. Troy mógł się wbić w pamięć szczególnie komiksowym fanom uniwersów Marvela i DC. Pracował on przy takich animacjach Guardians of the Galaxy, Avengers: World’s Mightiest Heroes, Batman Unlimited czy Justice League Action i wcielał się w nich, między innymi, w Hawkeye’a, Lokiego, a nawet samego Jokera. Nie był to zresztą ostatni raz, gdy grał głównego przeciwnika Człowieka Nietoperza… Tak na marginesie – Troy Baker zapisał się w historii uniwersum DC, jako jeden z niewielu aktorów, którym dane było odegrać role zarówno Batmana, Jokera, Jasona Todda, Dicka Graysona oraz Tima Drake’a.

Swój udział jako aktor głosowy miał także w takich markach jak Scooby Doo, Ben 10, Dragon Ball czy Stitch. To wszystko, złożone w całość, daje nam obraz człowieka, który jednak nie tylko w branży gier zdobył ogromne uznanie i nie skupia się wyłącznie na niej.

NASTĘPNA


1 2 3

Gracz od 12 roku życia. Częściej z padem, rzadziej z myszką. Bliżej mu do niebieskiego, niż do zielonego. Zakochany w pudełkowych wersjach gier. Kolekcjoner steelbooków. W wolnych chwilach - kinoman.

Zostaw komentarz