Czarnobylska zona. Gry kontra rzeczywistość

1

Zapraszam was w podróż po Mekce Post-apo.

Kilka dni temu udało mi się spełnić jedno z moich największych marzeń i udać w podróż do czarnobylskiej zony, która od lat jest źródłem inspiracji dla pisarzy, reżyserów filmowych i twórców gier. Czarnobyl i Prypeć po raz pierwszy zobaczyłem w grach z serii Stalker oraz Call of Duty 4: Modern Warfare, stąd pomysł, aby skonfrontować te obrazy z rzeczywistością. Poniżej znajdziecie zdjęcia kilku najbardziej znanych miejsc w zonie w zestawieniu z wirtualnymi odpowiednikami. Jak studia Infinity Ward i GSC Game World poradziły sobie z przeniesieniem do swoich gier Mekki Post-apo? Oceńcie sami… a do lektury koniecznie odpalcie sobie ścieżkę dźwiękową ze Stalkera lub Metra.

REAKTOR NR 4

To właśnie w reaktorze nr 4 czarnobylskiej elektrowni atomowej 26. kwietnia 1986 roku o godzinie 1:23:58 doszło do najpoważniejszej katastrofy technologicznej XX wieku, która na zawsze zmieniła nasze postrzeganie mocy atomu. Seria wybuchów oraz gwałtowne pożary sprawiły, że ogromne ilości materiałów radioaktywnych dostały się do atmosfery i wraz z wiatrem zostały przetransportowane nie tylko na okoliczne wioski i miasta, ale także do odległych krajów. Dzięki determinacji i poświęceniu obywateli ZSRR, reaktor udało się zamknąć w specjalnym Sarkofagu wykonanym z betonu i ołowiu. W listopadzie zeszłego roku na reaktor i stary Sarkofag nasunięta została nowa osłona, Arka, która przetrwa kolejne 100 lat. Reaktor nr 4 pojawia się w grach z serii Stalker oraz Call of Duty 4: Modern Warfare. Na poniższych zrzutach ekranu można zobaczyć jeszcze stary Sarkofag reaktora:

ZONA

Po katastrofie na skażonych terenach wokół elektrowni utworzona została tzw. Czarnobylska Strefa Wykluczenia. Zona powstała po to, aby ograniczyć dostęp do zanieczyszczonego terenu i zahamować dalsze rozprzestrzenianie się skażenia, jak również prowadzić monitorowania radiologiczne i ekologiczne. Obejmuje ona ziemie położone w promieniu 30 km od reaktora nr 4 i składała z trzech części: miejsca katastrofy, strefy rozciągającej się w promieniu 10 km oraz strefy rozciągającej się w promieniu 30 km od elektrowni. Ze skażonego terenu ewakuowano ponad 90 tysięcy ludzi. Najwięcej, bo aż 49 tysięcy, z pobliskiego miasta Prypeć, które wzniesione zostało z myślą o pracownikach placówki. Skażenie objęło nie tylko tereny Ukrainy, ale także Rosji, a przede wszystkim Białorusi. Akcja gier z serii Stalker, jak również misji z Call of Duty 4: Modern Warfare toczy się na terenie zony.

HOTEL POLISSYA

Hotel Polissya to jedna z najwyższych i najbardziej okazałych budowli w Prypeci. Budynek wzniesiony został w połowie lat 70-tych z myślą o delegacjach i gościach odwiedzających elektrownię atomową w Czarnobylu. W Call of Duty 4: Modern Warfare Price oddaje strzał do Zakhaeva z najwyższego piętra Hotelu Polissya. Jak widzicie, teren wokół budowli jest dzisiaj znacznie bardziej zielony niż w grze.

 
1 2
Dawid Sych

Od dziecka zapalony pecetowiec, a od niedawna konsolowy neofita. Kocha rozbudowane gry role-playing z masą statystyk i dziesiątkami okienek, najlepiej izometryczne i w klimacie science-fiction lub post-apo. Alergicznie reaguje na wszelkiej maści sandboksy oraz gry sportowe. Wielbiciel literatury klasycznej i amator dobrych seriali.

Dyskusja1 komentarz

  1. Napromieniowani.pl

    Jesteśmy w Czarnobylu częściej niż we własnym domu i wiecie co się stało, gdy uruchomiliśmy Stalkera? „W rzeczywistości tego tu nie ma”, „Tego też nie, a to powinno być gdzie indziej”, „to tak nie wygląda”, „to wcale nie tak!”…

    Rzeczywistość jest jednak lepsza :D Zainteresowanych tematyką Czarnobyla zapraszamy na Napromieniowani.pl

Zostaw komentarz