Ćwierć wieku minęło od wysłania pierwszego polskiego maila

0

Dokładnie 25 lat temu wysłano pierwszego polskiego maila. Wiadomość zatytułowana „Dzień dobry z Kopenhagi”, której treść brzmiała „Panie Andrzeju milo mi powitac pana z Kopenhagi Pozdrowienia dla wszystkich w CIUW” została wysłana do Warszawy 17 lipca 1990 roku o godzinie 14:01:20.

Autorem maila był ówczesny dyrektor Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego Tadeusz Węgrzynowski, z kolei adresatem Andrzej Smereczyński z CI UW będący jednocześnie administratorem PLEARN, dopiero co uruchomionego polskiego serwera Europejskiej Akademickiej i Badawczej Sieci Komputerowej (EARN).

Wiadomość stanowiła potwierdzenie uruchomienia pierwszego łącza konkurencyjnej dla Internetu sieci EARN BITNET. W ciągu zaledwie miesiąca poczta CI UW miała już tysiąc użytkowników, a po upływie roku aż dziesięciokrotnie więcej. Wtedy też do Polski trafił Internet, a 17 sierpnia 1991 roku wysłano za jego pośrednictwem pierwszego polskiego maila.

Jeszcze pod koniec lat 80. wszelkie technologie zaawansowane były zastrzeżone dla krajów zachodnich. Po zmianach politycznych z 1989 r. pierwszym krokiem było to, by umożliwić również Polsce przyłączenie się do sieci akademickiej EARN BITNET. Bariera między Polską a państwami zachodnimi była bardzo duża. Mail był więc symbolem podłączenia się do tego świata Zachodu – mówi Tadeusz Węgrzynowski.

 Do dnia dzisiejszego zachował się wydruk pierwszej wiadomości mailowej. Obecnie jest już prawie nieczytelny, ale widoczne są dwa napisy „Europa puka do drzwi (komputera)!!!”„Kto nie chce, niech nie wierzy”.

Źródło: Nauka w Polsce

Dawid Sych

Od dziecka zapalony pecetowiec, a od niedawna konsolowy neofita. Kocha rozbudowane gry role-playing z masą statystyk i dziesiątkami okienek, najlepiej izometryczne i w klimacie science-fiction lub post-apo. Alergicznie reaguje na wszelkiej maści sandboksy oraz gry sportowe. Wielbiciel literatury klasycznej i amator dobrych seriali.

Zostaw komentarz